zhongguo zhongguo
132
BLOG

Ulubienica, która czytała z ruchu warg Mao Zedonga

zhongguo zhongguo Rozmaitości Obserwuj notkę 4

Zhang Yufeng potrafiła odszyfrować ruch warg Wielkiego Sternika.

Zhang Yufeng urodziła się 9 stycznia 1945 w mandżurskim mieście Mudanjiang.

Ta przedsiębiorcza urzędniczka zanim poznała w latach 1960 roku i stała się kochanką Mao Zedonga była kelnerką.

Zhang Yufeng pochodziła z rodziny kolejarzy i już w bardzo młodym wieku, pod koniec lat pięćdziesiątych, została przydzielona do specjalnego pociągu Mao Zedonga, a następnie do jego „coraz bardziej intymnej” osobistej służby.

 

image  Zhang Yufeng zajmowała wobec Mao dość szczególne stanowisko. Początkowo, w przeciwieństwie do Jiang Qing pozostawała u boku Mao w cieniu. Nominalnie była jego sekretarką, ale historia wskazuje, że była jego powierniczką, kochanką i żoną jego duszy (mimo że Jiang Qing była oficjalną żoną Mao najdłużej, od 1938 do 1976, czyli daty jego śmierci).

   W wieku 14 lat rozpoczęła pracę w kolejarstwie jako konduktorka. W 1962 roku poznała Mao, a w 1963 roku zaczęła zarządzać pociągiem, którym on podróżował... i wkrótce potem została jedną z jego kochanek.

                                   image

   Zhang Yufeng stała się konkubiną Wielkiego Sternika latem 1963 roku. Mao Zedong miał 69 lat, a dziewczyna 18 lat. W tym czasie wodzowi towarzyszyło dwóch sekretarzy i zaniedbywał on często Yufeng. Jego osobisty lekarz wskazuje również, że Mao w swoim otoczeniu miał młodych mężczyzn, którzy byli do jego usług, aby masować go pod koniec dnia.

    Zhang Yufeng pozostała definitywnie u boku Mao od 1970 r. Przed tą datą Mao Zedong był podejrzliwy wobec swojej kochanki, miał przeczucie, że jest szpiegiem na rzecz Japończyków. Kiedyś dowiedział się, że jej ojciec był japońskim dentystą, a nie chińskim pracownikiem kolei.

Zhang Yufeng utrzymuje serdeczne stosunki z Wang Dongxingiem, ochroniarzem prezydenta, Jiang Qing, ostatnią żoną Mao Zedonga i ich córką Li Na. 

   image  Dziewczyna z nieśmiałej młodej panienki stała się ważną „kochanką” i nie wahała się zagrozić Mao, że go opuści, gdy ten boryka się z problemami zdrowotnymi. Zdezesperowany Mao apelował do swojej żony Jiang Qing, aby ta mogła nalegać, aby jego kochanka Zhang Yufeng powróciła do „prawie małżeńskiego” domu.

                                               image

   Od 1972 roku Zhang Yufeng pomagała Mao Zedongowi jeść i decydowała, czy może on przyjmować gości, czy nie. Znane jest, że Mao prowadził nadmierną aktywność seksualną mnożąc partneki, jakby chciał się upewnić o swojej męskości i zapewnić sobie długowieczność w kontakcie z młodymi pięknościami... Jego małżeństwo z aktorką Jiang Qing stopniowo przerodziło się w partnerstwo polityczne, a przywódca komunistyczny idąc za przykładem starożytnych cesarzy, nie wahał się kumulować jednonocnych podbojów, szczególnie podczas swoich podróży po kraju specjalnym pociągiem.

   W 1962 roku poznał Zhang Yufeng będącą członkinią trupy tanecznej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Młoda dziewczyna rozpali zmysły leciwego przywódcy, który odtąd trzyma ją na stałe u swego boku, czy to w jego słynnym pociągu, czy w jego oficjalnej rezydencji w Pekinie, czy teź w swojej sypialni-biurze, zbudowanej niedaleko basenu, gdzie większość czasu spędza w szlafroku.

image 

   Z oficjalnej gospodyni Zhang Yufeng szybko zostanie intymną guwernantką Wielkiego Sternika, a następnie jego wyłączną partnerką. Pomaga Mao w jego codziennym życiu, akceptuje jego gości i czyta mu wycinki z prasy chińskiej i zagranicznej, a także analizuje dokumenty partii.

                                            image

   Kiedy pewnego dnia Zhang Yufeng trzaska drzwiami, aby wrócić do domu swojej matki, Mao prosi swoją żonę Jiang Qing, aby przekonała dziewczynę, by pozostała u jego boku...

      Na początku lat 70. stan zdrowia przywódcy podupada. Osłabiony napadami kaszlu, upośledzony przez zaćmę i paraliżem Mao staje się jedynie cieniem siebie samego. W 1974 roku, dwa lata przed śmiercią lekarze zdiagnozowali u niego chorobę Charcota. W tajnikach pałacu prezydenckiego jego młoda kochanka pomaga mu się poruszać, podaje posiłki, karmi oraz wraz z nim ogląda westerny i zawadiackie filmy z Chaplinem, popijając ryżowe wino…

     Jej misja anioła stróża nieuchronnie wgryza się w politykę. Młoda kobieta dzieli tajemnice władzy, bawi się w lektorkę, a przede wszystkim staje się jedyną osobą potrafiącą rozszyfrować bełkoty komunistycznego przywódcy, który nie potrafi już jasno się wypowiadać. Wódz najczęściej kiwa głową, potwierdzając lub negując decyzje. A kiedy porusza ustami Zhang Yufeng zostaje wezwana do przełożenia w kilku liniach myśli przykutego do łóżka tyrana... Przez cztery lata kraj przemierzany walkami o władzę, zostaje zawieszony na enigmatycznych słowach umierającego przywódcy przetłumaczonych przez jego młodą konkubinę.

 Jaką władzę polityczną miała ona naprawdę ?

    Zdaniem specjalistów była świadoma zagrożeń, zawsze starała się zachować neutralność i bezstronność. Jednak bliskość Mao uczyniła ją kluczowym świadkiem, zwłaszcza gdy na kilka miesięcy przed śmiercią spisywała jego polityczny testament. Była także istotnym wektorem między Mao a partią.

image

   Historia odnotuje, że ta ostatnia nieoficjalna żona przyspieszyła śmierć dyktatora, kłócąc się z nim gwałtownie na cztery miesiące przed jego zgonem, powodując zawał mięśnia sercowego. Oddając w ten sposób przysługę innym ambitnym politykom – w tym Deng Xiaopingowi – którzy cierpliwie czekali na swoją kolej, aby przejąć władzę…

                           image


   Zhang Yufeng wykorzystała bliskość władzy komunistycznej, aby wygodnie zakwaterować swych rodziców w mieszkaniu w Pekinie. 

                               image

    Niewiele wiadomo na temat jej roli w Rewolucji Kulturalnej, która wyniosła Mao do władzy. Jasne jest jednak, że była przydatna dla Mao, ale w przeciwieństwie do Jiang Qing nie próbowała stworzyć oddzielnej bazy władzy. Mao utrzymywał stosunki ze swoją konkubiną przez 4 lata, w czasie, gdy jego ego potrzebowało wsparcia ona była filarem, podczas gdy on był bardzo słaby politycznie.

 image 


   Jej rola osiągnęła szczyt w 1972 r., wówczas stan zdrowia Mao zaczął się pogarszać. Była u jego boku, wspierając go podczas historycznego spotkania z prezydentem Richardem Nixonem. Przed Nixonem żaden prezydent USA nie odwiedził komunistycznych Chin. 

                                                                image


   W ostatnich latach życia Mao Zedong miał lokaja – Wu Liandeng, który spędził z nim 12 lat, aż do śmierci we wrześniu 1976 r. Wu Liandeng, zwany "menadżerem życiowym Mao" pochodził z Yancheng w prowincji Jiangsu, urodził się w 1942 r. Pracował na polu, był robotnikiem i kelnerem, podobnie jak konkubina Zhang. W 1961 roku po raz pierwszy spotkał Mao Zedonga w restauracji. Był bardzo podekcytowany i z powodu zdenerwowania rozlał połowę podawanej przez niego herbaty, co przykuło uwagę Mao Zedonga. W 1964 roku Mao Zedong poprosił 22-letniego Wu Liandenga, aby zajął się jego obowiązkami domowymi. Wu Liandeng uznał to za swoją misję i zrobił wszystko, co było w jego mocy, aby beznagannie ją wykonać .

   image  Zhang uczestniczyła uboku Mao na spotkaniach oficjalnych z dygnitarzami politycznymi na wysokim szczeblu.

                                                                image


      W 1974 roku stan zdrowia Mao był tak zły, że kochanka była jedyną osobą wśród tych, które mogły widzieć Mao. Co ciekawe, jej pozycję popierali przeciwnicy żony, zaniepokojeni aspiracjami Jiang Qing wobec Mao. W miarę dalszego pogarszania się stanu zdrowia Mao stała się ona jedyną osobą, która była w stanie odszyfrować jego słowa po układzie jego warg i uniesieniu brwi. Znamienne jest, że Jiang Qing, jego żona od 36 lat, nie miała takiej zdolności.

                                     image

     Znaczące jest również to, że w latach 1975 i 1976 Jiang Qing próbowała ją „udobruchać”, oferując swoją pomoc we władzy w świecie post-Mao. Wówczas Zhang była przerażona i zdała sobie sprawę, że wszystko, co Mao znaczył dla Jiang Qing, było tylko fałszem. Kiedy więc Mao zmarł w 1976 r. ulubienica przekazała dokumenty, które pomogły zapobiec zamachowi stanu "Bandy Czterech", a następnie złożyła zeznania, za które zostali oni uwięzieni.

              image …Zhang i Jiang Qing na pogrzebie Mao. Jiang Qing była aktorką przed ślubem z Mao i bardzo dobrze "odtwarzała swe role" na wystąpieniach publicznych


      Zhang odmówiła przyjęcia stanowiska w Partii Komunistycznej i zrezygnowała z życia publicznego. Pracowała w Archiwach Historycznych nad dziedzictwem Mao. Poźniej powróciła do Ministerstwa Kolei i piastowała dyskretne obydwa stanowiska na swą prośbę.  W 1967 roku poślubiła Liu Aimina i miała dwie córki. Najstarsza wyjechała do Stanów Zjednoczonych uzyskując doktorat z pedagogiki i tam też osiadła. Jej druga córka jest lekarzem położnictwa i ginekologii. Zhang wciąż żyje i udziela wielu wywiadów. Wiemy więc dużo o jej wersji historii. Można powiedzieć, że ona i jej dzieci są tymi, którzy podtrzymują płomień Mao przy życiu.

Zhang od dłuższego czasu jest na emeryturze. Podobno jest właścicielką restauracji w Pekinie wraz z Li Na (córką Mao) ...

                                 image

zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości