CHIŃSKI KALEJDOSKOP
"CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"
75 obserwujących
553 notki
624k odsłony
  843   0

Kraina Żółtego Smoka

 

 

 

   W jednej z najpiękniejszych prowincji Chin - SI CHUAN  (4 rzeki) jest miejsce magiczne utkane wśród wód, lasów i gór... zwie się  黄龙 HUANG LONG  (Żółty Smok). W tej północnej części Si Chuan'u dolina ta jest idealna do rozmowy z przyrodą, do kontemplacji duchowej. Uwielbiam tutaj zawitać, usiane kaskadami stawy, niebiesko-zółto-biało-zielone ukladają się  niesymetrycznie na stopniach tarasów, ich motywy są wyrysowane z osadu węglanu wapnia, zółtawa barwa nadaje im kształt smoczego ogona, stąd pochodzi zresztą ta altruistyczna interwencja tego  zwięrzęcia mitycznego. Wszak to on pomogl królowi XI YU  z Królestwa  XIA  przy narodzinach rzeki Min.

 

 

 

   Stworzone przez matkę-naturę baseny wodne, sprawiają wrażenie na pierwszy rzut oka, że to człowiek je ulepił z kolorowych plastikowych misek nadając im owalny ksztalt. Lecz nie, to tylko złudzenie optyczne.

 

 

 

Do swiątyni Żółtego Smoka (oczywiście wybudowanej ku jego czci) położonej na szczycie tego fascynującego miejsca dociera się idąc wzdłuż przejrzystej i czystej wody, której źródło znajduje się na samym szczycie Śnieżnej Góry zwanej również Górą Ośnieżonego Nefrytu.

 

 

 

   Raz w roku, w połowie szóstego miesiąca księżycowego (przypadającego na ogół w połowie lipca) odbywa się barwne  święto, jest to chwila idealna by odwiedzić to miejsce i odkryć przybycie z pobliskich okolic ludność QIANG pochodzenia tybetańskiego, oddającą hołd Żółtemu Smokowi. Qiang żyą sobie spokojnie w symbiozie z wodą i górami.

 

 

 

   Wspinaczka jednak nie  dla wszystkich jest dozwolona, dla osób z problemami zdrowotnymi, zwłaszcza  z nadciśnieniem tętniczym wprost odradzana, zważywszy, że ŻÓŁTY SMOK  jest położony +-2000m n.p.m.

 

 

 

   Naokoło rozciągają się lasy, ciemne i tajemnicze...można sobie odpocząć chwilę, coś przekąsić, kontemplować piękno i tę ciszę, którą niestety  niejednokrotnie gwałcą halaśliwi turyści.

 

 

 

   Góry w Si Chuan'ie są srebrzyste, majestatyczne, imponuąa swą kamienną masą. Już na początku października kryje je śnieg, dotarcie do Żółtego Smoka  wymaga niemalej akrobacji , zwłaszcza dla kogoś takiego jak ja wypuszczającego się samotnie, bez pomocy biur tutystycznych. Rezultat tej wyprawy całkowicie bezpiecznej  jest niesamowicie piękny dla oka i duszy.

 

 

 

   W 1992 roku  DOLINA ŻÓŁTEGO SMOKA   wpisała się na listę dziedzictwa UNESCO, w swych kolorach tęczy zapisuje sie rownież jako STAW PIĘCIU KOLOROW.

 

 

 

   Jesli znajdziesz sie w Chinach, polecam zawitaj do ŻÓŁTEGO SMOKA ... jest bardzo gościnny.

 

 

 

                                        Nie pożałujesz! 

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale