Doba ma 24 godziny. Pod tym względem wszyscy jesteśmy jednakowi. Różna jest tylko metoda w jaki sposób wykorzystujemy ten czas.
Tłumaczenia i interpretacja tekstów konfucjańskich chińskigo eurydyty z XII wieku Zhu Xi wpłynęły na wiele pokoleń Chińczyków.
W swych naukach mędrzec z dynastii Song napisał kiedyś:
"Istotą dnia jest ranek, roku wiosna, a życia pracowitość ".
Słowa te nie zostały zapomniane. Wieki po Zhu Xi, cnoty wczesnego wstawania są nadal stosowane, a pozytywne jego korzyści nadal są stosowane przez sławnych i mniej znanych ludzi.
Nigdy nie należy dużo spać!
Generał Zeng Guofan
znany ze swych wojennych wyczynów z XIX wieku, stanął na czele armii chińskiej i osiągnął zwycięstwo podczas rewolty tajpingów. Było to w poległe ofiary katastrofalne powstanie ludowe. Zginęło w nim ponad 20 milionów ludzi.
Ten dystyngowany oficer wstawał codziennie rano o godzinie 4°°.
W jednym z listów do swojej rodziny napisał:
„w ciągu ostatnich dwóch stuleci, moi cnotliwi przodkowie mieli zwyczaj wcześnie wstawać.Nawet podczas mroźnej zimy,mój pradziadek wstawał godzinę przed słońcem, a mój ojciec o świcie ".
Swym dzieciom mawiał:
„wstawajcie wcześnie o świcie, gdy już wyjdziecie z łóżka nie kładzcie się do niego ponownie”
Generał Zeng uważał, że wcześnie wstwać było dobre dla higieny osobistej, ale również twierdził, że jest ono podstawą do odniesienia sukcesów.
Złe nawyki z pokolenia na pokolenie doprowadzają do zagrożeniem całej rodziny w następnym pokoleniu.
„Kiedy jedno pokolenie wpada w leniwą senność, następne dopuszczać się będzie niemoralnych kaprysów" miał zwyczaj mawiać
Dynastia Qing, dla której służył Zeng Guofan, miała trzech wielkich cesarzy żyjących podczas około 140 lat. Kangxi, Yongzheng i Qianglong żyli między XVII i XVIII wiekiem. Wszyscy trzej wstawali o 5°°, byli aktywni przez cały dzień aż do 9°° wieczorem. Ci sumienni przywódcy doprowadzili chińskie imperium do wkładów kulturalnych i terytorialnych, które pozostały do dziś.
Li Hongzhang,
był protegowanym generała. Ten słynny dyplomata i wojskowy służął w jego armii. Wydaje się, że młody polityk zastosował lekcje swego przełożonego. Nie udało mu się wstawać o 4°° rano, ale wstawał jednak wcześnie; bo o 6°°. Już rano poświęcał się kalografii w ramach swojej codziennej rutyny...
« Powietrze jest najbardziej orzeźwiające o poranku»
Za czasów Li i Zeng w XIX wieku, cesarze chińscy wstawali późno, zajmowali się sprawami państwa bez większego entuzjazmu. Historia zapamiętała ich z dekadenckiego stylu życia i ich nierealnej władzy politycznej oddanej w ręce swoich podwładnych. Chiny z tego okresu były obserwatorami kolejnych katastrof w XIX i XX wieku. Mimo najlepszych starań oświeconych reformatorów i lojalnych generałów, znajdując się pod ciężarem korupcji i społeczno-politycznych zamieszek, w końcu ostatnia dynastia upadła w 1911 roku.
Wczesne wstawanie oznacza „iść naprzód”
Stoicki filozof Seneka (Lucius Annaeus Seneca) mawiał :
« życie, które otrzymujemy w darze nie jest krótkie, czyńmy więc tak aby nie było zmarnowane”
Inna postać, Lu Xun – chiński pisarz z początku XX wieku, który pisał na temat sytuacji młodej powstałej republiki, miał wygrawerowany znak
"wcześnie" (zǎo) postawiony na biurku jako osobiste przypomnienie.
Popularne powiedzenia z antologii chińskich przysłów i powiedzeń, które lubię:
- "Ten, kto przybywa pierwszy dowodzi, ten kto przybywa później jest dowodzony.
- ”Nie można twierdzić, że przybyłeś pierwszy, kiedy są świadkowie, którzy byli przed tobą."
- "Wstać wcześnie i się nie spieszyć;wstać późno i zmagać się z losem”
Inne tematy w dziale Społeczeństwo