Blog
CHIŃSKI KALEJDOSKOP
zhongguo
zhongguo Sinolog
53 obserwujących 421 notek 396807 odsłon
zhongguo, 16 grudnia 2016 r.

KLASZTOR POD CHMURAMI

113 7 0 A A A

    Z mieszanymi uczuciami wybieram się w kolejną górską eskapadę. Po niefortunnym upadku w Tianshui, na szczęście zakończonym bez kontuzji i dzięki wspaniałej tygrysiej maści zniknęły me lekkie cierpienia, ale uraz pozostał...

Miejsce zwane Kōngtóng Shān (崆峒山) jest jednym z 12 szczytów taoistycznego wszechświata. Ten malowniczy kąt leży blisko od miasta o statusie miejskiej prefektury - Pingliang.

KLASZTOR POD CHMURAMI

 

Góra Kongtong składa się z kilkudziesięciu małych i dużych szczytów i jest świętym miejscem taoizmu. Mleczna mgła dodaje temu miejscu dostojności i powagi.

KLASZTOR POD CHMURAMI

    

Za panowania dynastii  Wei (220-265), zbudowano tutaj ponad 42 pawilonów, które rozbudowano  i powiększano podczas kolejnych dynastii. Dziś można jeszcze zobaczyć najbardziej znaną Wydrążoną Pagodę.

KLASZTOR POD CHMURAMI

 

   Podobno w klasztorze gościł nawet Żółty Cesarz. Odwiedził go również znany filozof Zhuangzi, który żył w IV wieku pne, w okresie Walczących Królestw.

   Potrzeba mi ½ dnia aby pokonać ponad 2000 stromych schodów. Ścieżki prowadzą na szczyt znajdujący się ponad 2100 m. Można ręką sięgnąć i połaskać chmury.
 

           KLASZTOR POD CHMURAMI

        

Po drodze napotykam na kilka stojących samotnie świątyń. Jedna z nich zaprasza mnie swą skromnością. Uplasowała się wśród bujnej roślinności.

 

KLASZTOR POD CHMURAMI

 

   Świątynie są miejscem przeznaczonym do modlitwy i składania ofiar dla odwiedzających. Obok każdej z nich mieszka samotnie mnich, na którym spoczywa piecza ochrony sakralnego miejsca.  Według moich osobistych nawyków pozostawiam podstarzałym mnichom okulary.

 

           KLASZTOR POD CHMURAMI KLASZTOR POD CHMURAMI

                                              KLASZTOR POD CHMURAMI

 

 

          W zamian otrzymuję uścisk dłoni, uśmiech i herbatę zapraszającą na odpoczynek przy miłej pogawędce.

 

KLASZTOR POD CHMURAMI

 

   Niektórzy ze spotkanych tutejszych mnichów taoistycznych żyją tutaj od ponad 30 lat. Od tego czasu nigdy nie opuścili swej duchowej osady. Żyją w odosobnieniu, oddający się medytacji i modlitwie, wierni zasadom właściwej drogi życia i cnoty. W odróżnieniu od taoistów z południa Chin nie mogą zawierać małżeństw ani zakładać rodziny. Żyją w celibacie.

 

Najmłodszy ma 25 lat. Jest wesoły, pełny werwy i młodzieńczej naiwności.

 

KLASZTOR POD CHMURAMI

   Jak przystało, moje wędrówki w odizolowanych miejscach są pełne mistyfikacji, którym przewodzi ciekawość oraz szacunek do religii i filozofii życia. Ten chiński klasyczny system odzwierciedla się w codziennym życiu wielu pokoleń. Jest wspaniałym współczynnikiem uczciwości i skromności.

****

 

Opublikowano: 16.12.2016 21:35.
Autor: zhongguo
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Upload images CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia Flag Counter</&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)Hébergement photos

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Od paru ładnych lat Zakopane gościło mnie w lutym . Niestety w 2018 roku nie pojadę, tak jak...
  • Wspaniale ! Lubienie jest formą sympatii, która mi w zupełności odpowiada. Proszę jednak...
  • W Wigilijną Noc, o północy zwierzęta przemawiają ludzkim głosem. Jeszcze tylko jeden...

Tematy w dziale Rozmaitości