La Flûte de Jade ( Franz Toussaint)
La Flûte de Jade ( Franz Toussaint)
zhongguo zhongguo
270
BLOG

MUZYKOTERAPIA

zhongguo zhongguo Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 5


Chińczycy stworzyli listę setki rodzajów terapii muzycznych już w piątym stuleciu przed naszą erą. Francuski etnomuzykolog François Picard, powiedział:

"treść muzyki tkwi dla Chińczyków w dźwięku ... jest to odpowiednik rezonansu, spontanicznej odpowiedzi, wprawiania w ruch powietrza, oddechów ... to także ogniwo ustanowienia harmonii człowieka między niebem a ziemią.

Dawni mędrcy oświadczyli, że każdy organ wewnętrzny ciała ma swój własny rytm i dlatego wibruje własnym dźwiękiem. Do tych różnych narządów zaliczyli następujących sześć dźwięków: Chui, Hu, Xi, Ke, Xu, Xia.

Później w dynastii Tang (618-907) pojawiła się teoria pięciu elementów.


Tablica pięciu elementów, którym odpowiadają w chińskim systemie muzycznym następujące nuty:

drewno                       ogień                              ziemia                                   metal                                 woda

(Júe 角 (mi)              Zhǐ 徵 (sol)                    Gōng 宫 (do)                       Shāng 商 (ré)                    Yù 羽 (la)

Te pięć elementów: drewno, ogień, ziemia, metal i woda jest powiązanych z pięcioma dźwiękami. Następnie dźwięki te są również związane z porami roku, organami Yin i organami Yang. Na przykład, do odpowiada narządom serca i jelita cienkiego, jak również elementowi ognia i porze letniej. To powiązanie nie jest wynikiem przypadku, ale jest dobierane według dźwięków natury. Tak więc, grzmoty na jesieni odpowiadają dwiękowi shang i jesiennej porze.

To nie nazwa nuty decyduje o powiązaniu z danym organem narządu ludzkiego, ale jej barwa lub raczej jej częstotliwość, która reaguje na dany organ. Brzmienie basu rozbrzmiewa w okolicy brzucha, jak również w narządach, które mu odpowiadają. Dźwięki o wysokich tonach rezonują na poziomie głowy.


    Terapia za pomocą muzyki (muzykoterapia) stała się nowoczesną nauką, zaś w Chinach została ona opracowana jako pierwsza. Chiny od tysiącleci badają sekrety melodii i rytmów wszechświata. Muzykoterapia jest częścią tradycyjnej chińskiej medycyny i obie te dziedziny są ze sobą związane.

     Muzyka, teoria yin i yang oraz pięć elementów są więc ze sobą powiązane. Starożytni uważali, że istotą muzyki jest Tao - zmiany yin i yang regulujące czynniki życia, ton i nastrój wszechświata. Harmonijne połączenie rytmu, barwy, energii i innych czynników odzwierciedlają Tao yin i yang. Starożytni Chińczycy podzielili muzykę na pięć tonów należących do pięciu elementów.

Według tradycyjnej chińskiej medycyny pięć dźwięków odpowiada narządom wewnętrznym. Teoria ta jest stosowana w diagnostyce i leczeniu klinicznym. Różne dźwięki wpływają na różne narządy. Teoria pięciu tonów stanowi holistyczną podstawę terapii muzyką w medycynie chińskiej leczącą cały organizm. Yin i yang nieba i ziemii są połączone z yin i yang ciała ludzkiego. Taoiści zawsze wierzyli, że ludzkie ciało jest małym wszechświatem, a na wewnętrzną harmonię może wpływać zewnętrzna harmonia.

image


Tradycyjna chińska muzyka opiera się na doktrynie horacjonańskiego złotego środka i dąży do osiągnięcia harmonii z niebem, ziemią i ciałem ludzkim poprzez muzykę.

Istnieje chińskie powiedzenie, które mówi:

"Harmonia między muzyką a człowiekiem, harmonia między niebem a człowiekiem".

Zdrowie ciała i umysłu wiąże się z czynnikami społecznymi. Dobra muzyka może sprawić, że ludzie będą dobrzy, a to może być jednocześnie korzystne dla ich zdrowia.


image   

                                                                                                      image


Muzyka wymywa z duszy kurz codziennego życia!

zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka