23 obserwujących
207 notek
184k odsłony
  96   0

Spot przed 80 rocznicą I Transportu Polaków do KL Auschwitz 14 czerwca 2020

Miejcie odwagę spojrzeć w autentyczne twarze więźniów pierwszego transportu. Wyłaniają się z ciemności. Jakby specjalnie dla nas jeszcze raz stanęli do apelu. Wsłuchajcie się w słowa przejmującego wiersza. I.. Bądźmy razem 14 czerwca 2020r. Oddać Im cześć! Im, którzy stali się symbolem początku polskiej martyrologii niemieckich obozów.

14 czerwca 2020roku obchodzić będziemy 80 rocznicę pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz. 80 rocznicę początku funkcjonowania tej niemieckiej maszyny zbrodni. Niestety data ta nie istnieje w powszechnej świadomości Polaków ani nie jest tym bardziej znana za granicami naszego kraju.

7 grudnia 2019 roku zawiązał się w Tarnowie Społeczny Komitet Obchodów 14 czerwca. Aby doprowadzić do trwałego podniesienia rangi i upowszechnienia obchodów święta państwowego ustanowionego w rocznicę pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz.

Czy Narodowemu Dniu Pamięci o Ofiarach Niemieckich Obozów  uda się nareszcie nadać odpowiednią rangę i charakter ? Ubiegłotygodniowe obchody rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz, w czasie których ani słowem nie wspomniano o genezie tego miejsca, stworzonego dla Polaków, nie napawają wielką nadzieją. Tym bardziej działać aktywnie trzeba. Członkowie Komitetu skupili się wokół Barbary Wojnarowskiej Gautier, byłej więźniarki KL Auschwitz nr 83638  Przygotowania do obchodów 80. rocznicy Pierwszego Transportu rozkręcają się. Kampania ruszyła.  Warto odnotować  pierwszy klip promocyjny #14czerwca, który mamy nadzieję poruszy serca, wzruszy i obudzi w nas pamieć. Piosenkę otrzymaliśmy w darze od zespołu Forteca. Napisaną do wiersza więźnia KL Auschwitz.

Film już jest na youtoube. Zapraszamy Rozpowszechniajcie!

Utwór zespołu FORTECA "Walka trwa" sł. autor nieznany utwór odnaleziony w zbiorze "Ocalone we wspomnieniach" muz. Siano, MJ Opracowanie wizualne Konrad Dakowicz.

14czerwca.pl

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura