Układ otwarty
Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie, żyj tak jakbyś miał umrzeć jutro" Życie jest religią.
181 obserwujących
1366 notek
3299k odsłon
2198 odsłon

Makrokosmiczna kwantowa fala

Wykop Skomentuj90

Wiemy o tym, że są „kwantowe falowe”, choć nie wiemy dokładnie czym one są. Wiemy o tym, że falują, jak morze faluje, ale czasem też pojawia się coś w rodzaju fali uderzeniowej, chodzącego solitona, następuje kwantowy kolaps, którego natury dotąd nie znamy. Penrose chciałby połączyć to z grawitacją i ze świadomością, ale czy Penrose jest wystarczająco odważny w swoich spekulacjach?

Te kwantowe falowe zwykle dotyczą obiektów mikroskopowych: atomów, molekuł. Czasem jednak zachodzą w skali makroskopowej, ale tylko w „specjalnych warunkach”, mogą zachodzić w kryształach, w cieczach kwantowych, w nadprzewodnikach.

Czy mogą zachodzić w skali kosmicznej? Czy ruch całej galaktyki może być pilotowany taką kwantową falową, a gdy fala ulegnie kolapsowi, z galaktyką stanie się coś nieprzewidywalnego? Wybierze jeden z wielu możliwych scenariuszy? A może nie po prostu nie galaktyka a cały Wszechświat? Co wtedy? Przejdziemy makrokosmicznym skokiem kwantowym do innej rzeczywistości? Innej reprezentacji? Innej przestrzeni Hilberta? Kto wie?

Czemu o tym piszę? Dwa dni temu pokazano mi film na Youtube, ktoś tam go wynalazł.W jakiejś szkole, na jakimś campusie, prawdopodobnie w Meksyku, studenci, prawdopodobnie 15-latki,  dostali zadanie: znaleźć w internecie jakiegoś fizyka i zrobić  o nim film. No i zrobili. Tutaj akurat wybór padł na mnie. Oto ten film:

Cały film to zabawa, kupa śmiechu, ale studenci się starają. Znaleźli informację o mnie w języku hiszpańskim

Entrevista con el Físico Matemático Teórico, Arkadiusz Jadczyk

 i przed kamerą czytają jej fragmenty z podpowiadacza. Pokazują w zwolnionym tempie ruch falowy, bawią się przytaczając formuły na fale kwantowe w zamkniętym pudełku.

Potem jednak wykazują pewną pomysłowość, bowiem szperając w internecie natrafili na teksty w których o makrokosmicznych falach kwantowych pisała Laura, która wydała cały cykl p.t. Fala, cykl dostępny w języku hiszpańskim i popularny w Meksyku. W sumie wszystko zrobili ze śmiechem. Jednak samo pojęcie makrokosmicznej fali kwantowej bynajmniej zabawne nie jest, co zasugerowałem na początku tej notki.

Wykop Skomentuj90
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie