Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
1725
BLOG

Szczególne - ogólne fraktale

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 58

 

Czasem mamy problem. Który trudno zrozumieć. Co wtedy robić? Są różne metody, ale jedna z nich, nawet skuteczna, polega na zastąpieniu naszego problemu pozornie trudniejszym problemem, w jakimś sensie ogólniejszym. Mamy na przykład problem ze zrozumieniem dziwnego zachowania znajomego czy znajomej. Nie mieści się nam ono w głowie. Zastąpienie tego problemu problemem ogólniejszym, jak np. psychopatia, jej przejawy i metody postępowania, choć wymaga nieco studiów, pozwala nam na inne spojrzenie na nasz problem szczególny.

 

Ale przecież nie o psychopatii chcę tu pisać. Ta notka poświęcona jest piątej z kolei grupie rzędu 8 – o ośmiu elementach. Omówiłem dotąd cztery. Została do omówienia piąta. Pojawia się jednak pytanie: dlaczego akurat pięć? No i tu wracamy do punktu wyjścia: otóż dla każdej liczby pierwszej p jest pięć grup rzędu p3. W naszym, szczególnym przypadku, mamy p=2, zatem będzie pięć grup tego rzędu. Podobnie będzie pięć (i tylko pięć) grup rzędu 27. I tak dalej dla p=5,7,11,...

Można to znaleźć w Wikipedii pod hasłem: Classification of groups of prime-cube order. Można też znaleźć wraz z dowodem: Groups of order p3.

 

No i pytanie mamy właściwie z głowy. Pytamy bowiem o szczególny przypadek, podczas gdy jest ogólna reguła!

 

A do rzeczy: a ta piąta to co to za grupa?

 

Bodaj najciekawsza: to grupa jednostkowych kwaternionów. O kwaternionach, Hamiltonie, Ikosińskich, już kiedyś pisałem, więc powtarzał nie będę. Kwaterniony, tak zazwyczaj, wyliczamy jako trzy i,j,k. Zaś grupa jednostkowych kwaternionów ma osiem elementów: dochodzi jedynka, dochodzą plusy i minusy. Zatem mamy:

 

+1,-1,+i,-i,+j,-j,+k,-k.

 

Pewien bloger, miłośnik kwaternionów poświęcił ponad 200 dolarów na to, by zbudować model przestrzenny czegoś w rodzaju tabliczki mnożenia (patrz: The Ontology of Quaternions as an 8 Dimensional [Proto-]Vector Space

By Doug Sweetser | June 25th 2012 10:42 PM | 116 comments | Print | E-mail | Track Comments ):

 

It took one month and $225 to construct the upgrade:

 

Quaternion group

 

Another five revisions were required before I could say that I was confident that the cube was a physically accurate representation of the quaternion group Q8. I got the message about quaternions and eight. Not really.

 

A ja tymczasem będę powoli dryfował od grup do fraktali, bo tak jakoś mi wypadło. Wczoraj znalazłem, że mogą mi się przydać wyniki otrzymane przez Tomasza Martyna z Politechniki Warszawskiej. Wydał m.in. książkęFraktale i obiektowe algorytmy ich wizualizacji,Tomasz Martyn Wydawnictwo NAKOM, cena: 36 zł. Chciałbym ją mieć. Ale przede wszystkim chciałbym z nim nawiązać kontakt w sprawie liczenia wymiaru fraktalnego, napisał bowiem ciekawą dla mnie pracę:A Method for Numerical Estimation of Generalized Renyi Dimensions of Affine Recurrent IFS Invariant Measures. Podobno ma świetny algorytm, chciałbym jego algorytm zastosować do moich fraktali, ale w samej pracy algorytmu nie ma. Mam wymyślać samemu na podstawie teorii? Napisałem do niego wczoraj, czekam na odpowiedź. Zobaczymy. Zaczynam powoli rozumieć jak to jest z tymi wymiarami fraktalnymi. Jest bodaj kilkadziesiąt różnych konkurencyjnych podejść, a i zastosowań co niemiara. Na przykład ostatnio modne jest zastosowanie do wykopywania informacji z „Bardzo Dużych Baz Danych”. Także w obróbce numerycznej obrazów. Także w analizie złożonych sieci komputerowych. Itd. itp.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie