Układ otwarty
Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie, żyj tak jakbyś miał umrzeć jutro" Życie jest religią.
183 obserwujących
1386 notek
3342k odsłony
1147 odsłon

Torsje u Einsteina

Pikabu geometria
Pikabu geometria
Wykop Skomentuj46

Angielskie “torsion” tłumaczy się na polski jako “skręcenie”. Ale można też zwyczajnie, że “torsja”. No bo “skręca mnie” czy “mam torsje” - w zasadzie na jedno wychodzi. Nas tu jednek interesują nie tyle skręcenia wewnętrzne fizyka, ale skręcenia przestrzeni, a nawet czaso-przestrzeni. Trzeba przy tym odróżniać skręcenie od skrzywienia. Skrzywienie jest wtedy gdy geometria jest powykrzywiana, ale bez “defektów”. Skręcenie jest wtedy gdy pojawiają się defekty sieci krystalicznej przestrzeni.

image

Hehl, Obukhov -Torsion in geometry and field theory

To tak przenośnie, bo w sposób ścisły to skręcenie przejawia się w niesymetryczności koneksji. Pojawia się część antysymetryczna – torsja.

W Polsce pierwszy bodaj zajął się na dobre uogólnieniem teorii grawitacji Einsteina poprzez włączenie do niej torsji uczeń Infelda, prof. Andrzej Trautman. 


image
Prof. Andrzej Trautman

W roku 1972 opublikował w Buletynie Polskiej Akademii Nauk serię krótkich a treściwych prac p.t. “On the Einstein-Cartan Equations”. (Numer 88 tutaj) Te prace to prawdziwe arcydzieła.  Dzieła sztuki i nauki. Trautman przegryzł się przez bardzo ciężką do strawienia matematykę Elie Cartana, przetrawił, wyprostował zawiłości, i podał społeczności fizyków na talerzu: uogólnienie teorii grawitacji Einsteina włączające bezpośrednie oddziaływanie spinu z geometrią. Masa powoduje zakrzywienie, spin powoduje skręcenie.

W pierwszej pracy z tego cyklu pojawia się nawet występująca od czasu do czasu u mnie na blogu tajemnicza liczba 137 – numer pokoju w którym umarł Pauli, ten od spinu. Pisze Trautman tak:


Dla ciała o danych wartościach masy i spinu bezwymiarowe liczby charakteryzujące rząd wielkości efektów tosrji I zakrzywienia to, odpowiednio:

spin/(promień) oraz masa/promień

(używamy układu jednostek w którym stała grawitacyjna I prędkość światła są równe 1). Dla elektronu iloraz tych dwóch (bardzo małych) liczb jest rzędu 1/α ≈ 137, wpływ spinu na geometrię jest zatem większy niż wpływ masy. Jednak dla ciał rozciągłych już tak nie jest, bowiem masa jest w zasadzie addytywna, natomiast spiny zazwyczaj się znoszą.


To “zazwyczaj” jest bardzo ciekawe. Bowiem czasem mogą się nie znosić. Mogą powstawać domeny o spinach skorelowanych. Kiedy powstają? Gdzie powstają? I co się wtedy dzieje? Różni ludzie róznie piszą.


Конференция “Торсионные поля и информационные взаимодействия”. Москва 20-21 сентября 2014 года.

Właściwości korpuskularno-falowe pól torsyjnych - podsumowanie eksperymentów własnych, Diana Wojtkowiak, Elżbieta Malarczyk, Kazimierz Raduszkiewicz, Mirosława Skórkowska, Marian Wojtkowiak, Andrzej Frydrychowski

image

image

"Spektroskop cząstek pól torsyjnych" autorstwa: Diana Wojtkowiak, Kazimierz Raduszkiewicz, Marian Wojtkowiak, Andrzej Frydrychowski - z Gdańska


Pola torsyjne uprawiane są na dużą skalę głównie w Rosji. Choć aktualnie, jak mi się wydaje, gleba na tych polach się w znacznej mierze wyjałowiła. Nawozi się ją kwantami. 

A ja aktualnie od kilku dni usiłuję wyprowadzić (metodą Souriau) równania ruchu dla cząstek z masą i spinem w przstrzeni z zakrzywieniem i skręceniem ..... i się skręcam z rozpaczy, bo wciąż nie wychodzi mi to co bym chciał. Człony nie chcą się upraszczać, formuły nie chcą być piękne. Wczoraj moja kotka Pikabu chciała mi nawet pomóc. Polizała łapkę i próbowała coś poprawić w moich rachunkach. Ale widocznie też jej nie wyszło. Tak to wygląda:

image

Wykop Skomentuj46
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie