0 obserwujących
257 notek
153k odsłony
  444   0

Kaczyński:"Rząd Olszewskiego sprostał wyzwaniom"

"Rząd Olszewskiego sprostał wyzwaniom" - niezalezna.pl 

- To był bardzo dobry rząd, sprostał wielu wyzwaniom, w tym trudnej sytuacji gospodarczej - ocenił w 20. rocznicę nagłego odwołania gabinetu Jana Olszewskiego, prezes Prawa i Sprawiedliwości, a wcześniej lider Porozumienia Centrum Jarosław Kaczyński.

To był dobry rząd dlatego, że jako pierwszy postawił w praktyczny sposób zasadnicze sprawy polskiej niepodległości, demokracji, statusu polskich obywateli - powiedział Kaczyński podczas rocznicowej konferencji w Sejmie, zorganizowanej przez PiS.

Prezes podkreślił też, że rząd Olszewskiego uporał się z postępującym spadkiem PKB oraz walczył z nieuczciwą prywatyzacją. - Rząd podjął wysiłek zmierzający do tego, żeby powstrzymać prywatyzację w ówczesnym, bardzo szczególnym wymiarze. Tak często przywoływana i atakowana ręka aferzysty zamiast ręki rynku, to był bardzo celny skrót myślowy opisujący ówczesne stosunki - zaznaczył.

Według lidera PiS rząd Olszewskiego - jako pierwszy po 1989 r. - nadał polskiej polityce zagranicznej "opcję pronatowską".

Jak podkreślał, ekipa Olszewskiego podjęła się zadania likwidacji "sieci oplatających Polskę" - sieci nomenklatury postkomunistycznej i sieci służb specjalnych i ich współpracowników. Dodał, że ciągle nie padła odpowiedź na pytanie postawione w ostatnim wystąpieniu Olszewskiego jako premiera z 1992 roku: "czyja jest Polska?".

Rząd Olszewskiego upadł 4 czerwca 1992 r. podczas tzw. nocnej zmiany, po ujawnieniu przez szefa MSW Antoniego Macierewicza archiwaliów SB - listy polityków figurujących w archiwach MSW jako konfidenci komunistycznych służb specjalnych. Na liście tej znajdował się m.in. Lech Wałęsa.

Antoni Macierewicz pytany dziś o wydarzenia sprzed 20 lat, podkreśla, że "upadek rządu Olszewskiego wpłynął na zagładę elity narodu".

- Gdyby nie został obalony, nigdy by nie doszło do wydarzeń takich jak zagłada polskiej elity narodowej z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Widzimy, ile państwo polskie, naród, my wszyscy zapłaciliśmy za to, że dekomunizacja i lustracja w oporny sposób przebija się przez życie państwowe, ile zapłaciliśmy, że nie do końca z aparatu państwowego zostali wyeliminowani ludzie, których punktem odniesienia nie jest Polska (...) lecz różnorodne powiązania i uwarunkowania najczęściej sięgające do obcego mocarstwa - twierdzi Macierewicz.

Były wicemarszałek Senatu i działacz opozycji demokratycznej Zbigniew Romaszewski ocenił natomiast, że "osoba Jana Olszewskiego, jego uczciwość, jego patriotyzm, jego wiara w odzyskanie Polski dla społeczeństwa budzą szacunek".

Jan Parys, były minister obrony przypomniał, że to właśnie rząd Olszewskiego podpisał umowę, na mocy której wojska sowieckie opuściły Polskę. – To był fundamentalny sukces rządu, który w sposób zdecydowany wykluczał naszą zależność od Moskwy – ocenił Parys.

Według byłego szefa Urzędu Ochrony Państwa Piotra Naimskiego, to właśnie działania zmierzające do wyjścia Polski z kręgu wpływów Moskwy było zasadniczym powodem zamachu na Olszewskiego i jego rząd. Naimski zwrócił uwagę na jeszcze jeden element polityki ekipy Olszewskiego – prywatyzację. Premierowi chodziło o to, aby gospodarka nie była budowana na ułomnych zasadach dzikiego uwłaszczenia nomenklatury.

Natomiast historyk Sławomir Cenckiewicz zwraca uwagę, że wobec Jana Olszewskiego i jego rządu po raz pierwszy uruchomiono „przemysł pogardy”. Podkreśla, że ci sami ludzie (Janina Paradowska, Tomasz Lis) i środowiska („Gazeta Wyborcza”) wrócili do tego „przemysłu” po tragedii smoleńskiej.

 

http://niezalezna.pl/29402-rzad-olszewskiego-sprostal-wyzwaniom

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale