barbie barbie
1415
BLOG

Trotyl czy nie trotyl?

barbie barbie Rozmaitości Obserwuj notkę 27

Spektrometria ruchliwości jonów IMS jest dość powszechnie wykorzystywaną metodą wykrywania substancji chemicznych. Jest to odmiana spektrometrii masowej polegająca na jonizowaniu cząstek porywanych przez strumień zasysanego gazu. Powstałe jony wlatują w obszar odpowiednio kształtowanego pola elektrycznego, które powoduje, że do detektora docierają jedynie cząstki o określonym stosunku ładunku do masy.

IMS jest metodą bardzo czułą, a co najważniejsze szybką – stosowane są już nawet bramki lotniskowe wyposażone w detektory IMS które pozwalają na kontrolę pasażerów wchodzących na pokład samolotów. Jednak jak każda spektrometria masowa nie może dać jednoznacznej odpowiedzi, czy określony związek występuje w zassanym gazie. Zwłaszcza w przypadku materiałów organicznych ilość możliwych związków chemicznych o identycznym stosunku ładunku do masy może być znaczna. Zaletą IMS jest możliwość stosowania niewielkich detektorów przenośnych oraz ich dostępność i niska cena. Masa takich detektorów (RAID M-100, Explonix itp.) nie przekracza 5 kg. Posiadają one wbudowany prosty wyświetlacz oraz pamięć, w której zaprogramowano dane wybranych substancji – na ekranie może więc być wprost wyświetlona nazwa substancji, która została wykryta. Jonizacja jest realizowana przy użyciu źródła promieniowania (np. Ni63).

Czułość metody może sięgać kilku części na trylion, co zresztą często bywa problemem, ponieważ zbyt duży sygnał może zablokować na pewien czas przyrząd (wymaga wówczas czyszczenia). Przyrządy tego typu nadają się do wykrywania różnych substancji – głównie skażeń gazami bojowymi, gazów strzelniczych itp. W zależności od konstrukcji mogą także umożliwiać ocenę ilościową, jednak ostateczne rozstrzygnięcie o bezspornym występowaniu określonego związku wymaga użycia dokładniejszych metod laboratoryjnych. Pozytywny wynik badania metodą IMS sygnalizuje możliwość występowania określonego związku – a nie może być uznana dowód (np. wykrycie toulenu nie może być dowodem na występowanie trójnitrotoulenu (TNT czyli trotylu).

Tak w ogóle, to konferencja Prokuratury Wojskowej była dla mnie bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Konkretne i jasne wypowiedzi prowadzącego pozytywnie kontrastowały z innymi spotkaniami (np. transmitowanym posiedzeniem Zespołu Parlamentarnego) oraz z poziomem zadawanych pytań. Jeśli poziom badań jest na poziomie tej prezentacji to jestem spokojny o ich profesjonalizm i obiektywność.

Może te wyjaśnienia komuś coś rozjaśnią...

 

 

barbie
O mnie barbie

Nazywam się Tomasz Barbaszewski. Na Świat przyszedłem 76 lat temu wraz z nadejściem wiosny - była to wtedy niedziela. Potem było 25 lat z fizyką, a później drugie tyle z Xeniksem,  Uniksem i Linuksem. Dziś jestem emerytem oraz bardzo dużym wdowcem! Nigdy nie korzystałem z MS Windows (tylko popróbowałem) - poważnie! Poza tym - czwórka dzieci, piątka wnucząt, dwa koty (schroniskowe dachowce), mnóstwo wspaniałych wspomnień i dużo czasu na czytanie i myślenie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości