Blog
barbarus
barbie
barbie Były fizyk dziś komputerowiec
56 obserwujących 449 notek 657607 odsłon
barbie, 5 czerwca 2017 r.

Polska widziana po powrocie

3037 169 1 A A A

    Tygodniowy służbowy pobyt za granicą (Łotwa - odwiedzam Rygę już 3 raz) sprzyja porównaniom i refleksji na temat własnej Ojczyzny. Szczerze mówiąc Łotysze mi zaimponowali. Kraj mający niespełna 2 mln ludności - w tym ok. 30% Rosjan, a w pracy i na ulicach często można usłyszeć język rosyjski, na którego ulicach w 1991 r. stanęły barykady daje sobie znakomicie radę, wprowadził Euro i osiąga dochód narodowy na takim samym poziomie jak Polska.

Zachwyt budzą świetnie odnowione secesyjne kamienice (nb. wiele projektował Michaił Eisenstein, ojciec słynnego reżysera Siergieja!) w Rydze oraz „Dom Czarnogłowych”, w którym nb. Polska zawarła w 1921 haniebny „pokój ryski” kończący wojnę polsko-bolszewicką i pieczętujący los Ukrainy.

    W ogóle to Litwa, Łotwa i Estonia dają sobie świetnie radę – ich deficyty budżetowe nie przekraczają 1,5% PKB (mniej niż średnia unijna), zadłużenie jest niskie a Łotysze sprawiają wrażenie zadowolonych. Centrum starej Rygi przypomina pod względem „gęstości” knajp i liczby turystów Kraków.


A oto garść moich prywatnych refleksji po powrocie - w Polsce mamy obecnie następującą sytuację:


     Znaczna przewaga władzy ustawodawczej – czyli „sejmokracja”. Obecnie rządzący PiS dzięki fortelowi „wpuszczenia” na swoje listy wyborcze ugrupowań pp. Gowina i Ziobry, samobójczej polityki SLD (wystąpienie w wyborach jako formalna koalicja) oraz obowiązującej ordynacji d’Hondta zdobył samodzielną większość w Sejmie.

     PiS prowadzi wobec opozycji politykę typu „Hucz se ta, hucz” - to znaczy opozycja może sobie pogadać, a nawet protestować lecz PiS i tak dzięki „maszynce do głosowania” robi swoje. Politykę tą wspiera prezydent, który w błyskawicznym tempie „zapoznaje się” z nowymi ustawami i oczywiście je podpisuje.


     PiS opanował także Trybunał Konstytucyjny (trzeba przyznać, że głupia polityka PO wystawiła mu TK po prostu „na widelcu”). Obecnie przystąpił do ataku na władzę sądowniczą. Pan Ziobro dąży do uchwalenia ustaw dających mu silną kontrolę nad sądami powszechnymi i sędziami – w ten sposób minister sprawiedliwości i równocześnie prokurator generalny zyska prawie pełną kontrolę nad wymiarem sprawiedliwości. Korzystając z niefortunnej wypowiedzi p. Prezes Sądu Najwyższego rozpoczęto próbę usunięcia jej ze stanowiska pod pozorem „nieprawidłowego wyboru”.

    W jakim kierunku zmierzają te działania świadczy najlepiej przemówienie sejmowe p.Ziobry poświęcone bulwersującej sprawie torturowania i śmierci p.Igora w komisariacie policji oraz działania prokuratur w tej sprawie przed ujawnieniem nagrania z paralizatora.


     PiS (a dokładniej p.Macierewicz) realizuje także projekt Wojsk Obrony Terytorialnej. Te nowe jednostki wyjęto spod kontroli dowództwa rodzajów sił zbrojnych i podlegają one bezpośrednio Ministerstwu Obrony. Trudno więc uwierzyć w zapewnienia o ich apolityczności.


     Podczas „Sejmu Dzieci” przemawiał młody człowiek (gimnazjalista), który uznał za stosowane podrzeć podczas swego wystąpienia flagę Unii Europejskiej. Trudno mu się zresztą dziwić, jeśli Pani Poseł Pawłowicz wcześniej publicznie oświadczyła, że flaga UE to „niebieska szmata”. Inni mówcy „Sejmu Dzieci” nawoływali do „zniszczenia Unii Europejskiej”. Warto zaznaczyć, że uczestników „Sejmu Dzieci” dobierała Kancelaria Sejmu RP w porozumieniu z IPN...

     Ale nie tylko gimnazjaliści i licealiści prezentują tak radykalne (i miłe waadzy) poglądy. Podczas demonstracji Młodzieży Wszechpolskiej i innych „narodowców” pali się również flagi UE i wygłasza fanatyczne przemówienia (okraszane często-gęsto „łaciną kuchenną”).


Podsumowując:

    PiS konsekwentnie dąży do wyeliminowania lub zawłaszczenia wszelkich mechanizmów kontrolujących jej działania. Służą temu uchwalane w ekspresowym tempie „projekty poselskie”, dążenia do przejęcia kontroli nad władzą sądowniczą oraz ostentacyjne lekceważenie zaleceń organów Unii Europejskiej prezentowane także przez Panią Premier. O tym, czy orzeczenia SN lub TK są ważne decydują politycy PiS (na przykład p. Kempa)!


   „Ludowi” zaś wskazuje się wrogów – wrogiem jest każdy „Inny”. „Innym” jest nie tylko każdy o innym wyglądzie, ale również każdy mający poglądy inne niż aktualnie prezentowane przez PiS. Epitety p. Brudzińskiego „komuniści i złodzieje”, podgrzewanie wrogości wobec pracujących w Polsce imigrantów (zwłaszcza o „wschodnim” wyglądzie) dają już wymierne rezultaty. Króluje polityka agresywnego rewanżyzmu. Dobrym przykładem był dzień 4 czerwca, który dla TVP stał się okazją do żalów nad upadkiem (mniejszościowego!) rządu Jana Olszewskiego w 1992 r. oraz milczenia na temat częściowo wolnych wyborów w 1989 r.

Równocześnie PiS podejmuje działania o charakterze socjalnym oraz podkreśla wzrost gospodarczy, który rzekomo jest rezultatem jego działań.


    Czy coś Państwu to przypomina? Czy chęć posiadania podległych sobie „naprędce” wyszkolonych oddziałów paramilitarnych ma służyć obronie kraju, czy też może również innym celom? Kiedy młody człowiek zaśpiewa w „narodowej” TVP piosenkę „Jutro należy do mnie” ze świetnego musicalu „Kabaret”? Do ataków na bary prowadzone przez „Innych” dochodzi już dziś. Kiedy rozpocznie się ogólnopolska „spontaniczna” akcja?


     PiS bezbłędnie wykorzystał (i wykorzystuje do dziś) współczucie dla ofiar tragedii smoleńskiej i zdobył pełnię władzy dzięki poparciu ok. 38% głosujących (a ok. 18% uprawnionych do głosowania). Dziś dąży do usunięcia wszelkich mechanizmów kontrolnych, opanowania wszystkich organów konstytucyjnych oraz do zmiany samej Konstytucji. Ponieważ nie dysponuje odpowiednią większością ma zamiar odwołać się do „woli suwerena” podczas referendum konstytucyjnego.


Nie chciałbym być Kasandrą, ale Polska pod rządami PiS zmierza w bardzo niebezpiecznym kierunku!

Opublikowano: 05.06.2017 11:10.
Autor: barbie
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Bardzo duży! Poważnie!

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • "I przyszła mistrzowi do głowy myśl słodka - a gdyby to samo zrobić ode środka?" (Tadeusz...
  • Odpowiedź na tą chwalbę PiS dodałem na końcu komentarzy.
  • Historia lubi "kołem się toczyć" - pomniki stawiano, a potem obalano już w starożytności....

Tematy w dziale Polityka