Serce Turcji
Informacje prosto z Serca Turcji
4 obserwujących
27 notek
13k odsłon
  267   0

Turcja: rekordowa produkcja złota wyniosła w sierpniu 17,8 ton

Złota moneta, w Turcji wybijana z wizerunkiem Atatürka po jednej stronie, po drugiej widnieje napis w dawnym alfabecie osmańskim "23 kwiecień 1336" - data założenia Republiki Turcji według dawnego kalendarza, Beata Siewierska Uluad
Złota moneta, w Turcji wybijana z wizerunkiem Atatürka po jednej stronie, po drugiej widnieje napis w dawnym alfabecie osmańskim "23 kwiecień 1336" - data założenia Republiki Turcji według dawnego kalendarza, Beata Siewierska Uluad

Wraz ze wzrostem braku zaufania do waluty, wzrasta popyt na fizyczne złoto. Według danych TCMB (tur. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası - Bank Centralny Republiki Turcji) Mennica pobiła rekord produkując w sierpniu w sumie 17 ton 834 kg i 180g złota. Rok temu, również w sierpniu, liczba ta wyniosła jedynie 870kg 721g.

Produkcja złota wzrosła dwudziestokrotnie w porównaniu do roku poprzedniego. Dane Banku Centralnego sięgają stycznia 2010-go roku. Poprzedni rekord został ustanowiony w maju 2013-go roku, Mennica wyprodukowała wtedy 17 ton złota. W lipcu 2020, Mennica ustanowiła rekord ostatnich siedmiu lat produkując 10,3 tony złota. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku wyprodukowano w sumie 62,5 tony złota. Rok temu liczba ta wyniosła 21,4 tony. Roczny wzrost wyniósł 192%.

PRODUKCJA 1/4 UNCJI ZŁOTA PRZEKROCZYŁA 2 MILIONY

Produkcja 1/4 uncji złota wyniosła w sierpniu 2020-go roku 2mln 88tys, rok temu natomiast 239tys. W lipcu 2020-go roku wyniosła 828tys. Produkcja ta wzrosła z 419kg w sierpniu 2019, 1453kg w lipcu, do 3661kg w sierpniu tego roku. 

WRZEŚNIOWY REKORD IMPORTU

Dane handlu zagranicznego podane dnia 02.10.2020 wykazały utrzymujący się wysoki import złota. Na podstawie danych Ministerstwa Handlu wrześniowy import metali szlachetnych, wliczając złoto, wzrósł 3,2 raza, czyli o 3mld 548mln USD, porównując do danych sprzed roku. W miesiącach styczeń-wrzesień import metali szlachetnych wyniósł 19,6mld USD, prawie połowa deficytu handlu zagranicznego wynoszącego 37,9mld USD była związana z  importem złota.

ZŁOTO TRZYMANE W SKARPECIE

Ucieczka od liry tureckiej do złota sprawia, że wzrasta import tego metalu i deficyt na rachunku bieżącym, to z kolei tworzy błędne koło i zwiększa deprecjację waluty. Przez wzrastający brak zaufania do sposobu zarządzania ekonomią, obywatele chowają swoje złoto nie w banku, a "w skarpecie", to natomiast powoduje wzrost popytu na złoto fizyczne. Uwzględniając zakup złota z podatkiem nałożonym w maju, popyt na fizyczne złoto jeszcze bardziej wzrosło.

GŁÓWNA PRZYCZYNA NIEPEWNOŚCI LIRY TURECKIEJ

Strateg Rafinerii Złota w Stambule, Haluk İzzet Mutlu, powiedział, że popyt na złoto wzrosło nie tylko w Turcji, ale na całym świecie. Związane jest to z niepewnością walut. Pierwszym czynnikiem wpływającym na ceny złota jest stopa procentowa ustalana przez Rząd Federalny Stanów Zjednoczonych i liczbę dolarów na rynku. Mutlu powiedział, że tak długo jak utrzymują się niskie stopy procentowe, pomimo wahań cen, popyt na złoto nie zmaleje.

Źródło: Sözcü

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka