4 obserwujących
134 notki
64k odsłony
  1006   0

Trochę konkretów o toksyczności złotych alg

18 sierpnia bieżącego roku minister klimatu i środowiska poinformowała, że Instytut Rybactwa Śródlądowego znalazł w próbkach wody z Odry tak zwane złote algi, których zakwit może spowodować pojawienie się szkodliwych dla ryb toksyn.

Minister nie powiedziała jakie konkretnie złote algi wykryli w Odrze pracownicy wspomnianego instytutu. Ale gatunkiem często odpowiedzialnym za zatrucia ryb jest Prymnesium parvum. Wytwarza on toksyny zwane prymnezynami - w szczególności prymnezynę-1 i prymnezynę-2 (ang. Prymnesin-1, Prymnesin-2).

Wskaźnikiem określającym wrażliwość organizmów wodnych na trucizny jest LC50. Jest to stężenie toksyny w wodzie powodujące śmierć 50% osobników danego gatunku.

"Encyclopedia of Toxicology" podaje, że LC50 prymnezyny-1 i prymnezyny-2 dla kardynałka chińskiego (Tanichthys albonubes) - popularnej ryby akwariowej - wynosi odpowiednio: 8 nmol/litr i 9 nmol/litr.

Jeżeli przeliczymy te wartości na jednostki bardziej zrozumiałe dla chemicznych laików to otrzymamy, że LC50 prymnezyny-1 dla kardynałka chińskiego wynosi 18,12 mikrograma/litr wody, a LC50 prymnezyny-2 dla tej samej ryby - 17,91 mikrograma/litr wody (mikrogram to jedna milionowa grama).

Jezioro Śniardwy - największe w Polsce - ma pojemność około 660,2 mld litrów. Jeżeli ryby w Śniardwach są tak samo wrażliwe na prymnezynę-1 jak kardynałek chiński, to około 12 ton tej trucizny wrzuconych do omawianego akwenu spowodowałoby śmierć połowy żyjących w nim osobników. 12 ton ładunku jest w stanie przewieźć jedna ciężarówka. 

To tyle na prędko zebranych informacji. Trzeba teraz czekać na bardziej szczegółowe komunikaty czynników oficjalnych.

Źródła:

https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1401352,minister-moskwa-w-wodzie-z-odry-zlote-algi-zrodlo-toksyn.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Prymnesium_parvum

https://www.sciencedirect.com/topics/immunology-and-microbiology/prymnesium

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/102510994

https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/132524596 

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale