63 obserwujących
328 notek
621k odsłon
  219   0

Poważny tuskowy Przegląd Tygodnia Józefa Orła w Klubie Ronina

IMG_6263m

Józef Orzeł rozpoczął Przegląd Tygodnia od wyboru Donalda Tuska na starą/nową posadę. Zdaniem Orła funkcja Tuska nie jest specjalnie ważna, natomiast ważne jest to co odsłoniło się przy tej okazji.

„To, czy Tusk został wybrany czy nie, ma średnie znaczenie dla Polski, bo Donald Tusk trochę więcej będzie szkodził Polsce niż jakiś inny prezydent tej Europy, natomiast to stanowisko nie ma specjalnego samodzielnego, politycznego znaczenia, ale przy tej okazji pokazały się rzeczy ważne.”

Do tych ważnych kwestii szef klubu Ronina zaliczył „słaby PR polityki PiS-u. To nie było dobrze przygotowane przedsięwzięcie, kontrkandydat został za późno objawiony, (Jacek Saryusz Wolski to świetny kandydat). Myślenie o tym, że może jednak nie przegramy do jednego, też się okazało złudzeniem.”

P1530280m

I dalej: „Jeśli Polska postanowiła godnie przegrać w sprawie niezbyt ważnej, tzn. że chodziło o sprawy polskie. Obóz rządzący przeciwstawił się tej kandydaturze z powodów polskich, a nie europejskich, tzn. trzeba było zablokować kandydaturę Donalda Tuska na stanowisko w Polsce, prezydenckie bądź premierowskie. [...] A to oznacza, że trzeba w Polsce obronić siłę samodzielności państwa, bo ewentualne zwycięstwo jakiejś opozycji w stylu Platformy, czy Nowoczesnej, czy nawet SLD gwarantuje, że ta samodzielność, która teraz się wykuwa ogromnym kosztem, skończyłaby się z automatu. [...] To PiS broni jedności Unii, co widać po tym, jak się przeciwstawia Unii wielu prędkości.”

To, że nawet kraje Grupy wyszehradzkiej nie poparły Polski, pokazuje, że nasze wspólne interesy są słabsze niż ich interesy z krajami starej Unii.

„Nie ma co się obrażać, tylko trzeba budować taką wspólnotę interesów, takie wspólne przedsięwzięcia, żeby ich interes dla nas był istotny i żeby nasz interes był istotny dla nich.” spointował Orzeł.

Realizacja takiego planu jest możliwa w długiej perspektywie, ale zdaniem Orła istotne jest pokazanie realnego planu takich działań.

„Polska nie ma interesu by wyjść z UE, ale ma interes by państwa były w niej równe.”

Józef Orzeł zwrócił też uwagę na konieczność wykorzystania takich zasobów, jak Polacy na Wschodzie, stara i nowa emigracja na Zachodzie, a także kwestia przyjeżdżających do Polski Białorusinów i Ukraińców, oraz wymaganie od nich lojalności, jeśli chcą mieszkać w Polsce.

IMG_6266m

„Polska jest miejscem, w którym w wyraźny sposób przecinają się interesy tych czterech mocarstw (USA, UE, Rosji i Chin), i to jest dobrze, bo to znaczy, że mamy dużą przestrzeń dla realizacji swoich interesów. Ale to wymaga wielkiego planu dla Polski. Tego planu jeszcze nie widzimy. Wydaje się, że ten pierwszy krok, który PiS wykonał po przejęciu władzy jest niewystarczający do tego, żeby ten wielki plan zrealizować. Czyli po planie Morawieckiego I potrzebujemy planu Morawieckiego II albo jego dalszego ciągu, ale konsekwentnie, żeby te wszystkie zasoby zostały wykorzystane, żebyśmy byli potężnym czterdziestomilionowym państwem, ponieważ inaczej żyć się w tej Europie nie da, albo będzie to bardzo trudne i nie na naszych warunkach.”

W przeglądzie była też mowa o NATO, silnej polskiej armii, Unii Europejskiej, pomysłach na powrót kwot imigracyjnych dla poszczególnych krajów, genderze, nowym jedwabnym szlaku, chińskiej ekspansji.

Relacja: Bernard i Margotte


Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/sets/72157679728128230

Wersja NA ŻYWO:


Źródło: http://blogpress.pl/node/23791

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka