63 obserwujących
328 notek
624k odsłony
  1035   0

Referendum prezydenta Andrzeja Dudy – niewiele można zyskać, wiele stracić

BO/Blogpress
BO/Blogpress

Czy przeciąć węzeł?

IMG_9574m

Prawo i Sprawiedliwość nie ma dobrego wyjścia z sytuacji. Jedzenie żaby i branie na siebie odpowiedzialności za referendum prezydenta Dudy jest politycznie ryzykowne i nieopłacalne. Najprostszym wyjściem byłoby przecięcie węzła gordyjskiego - obalenie referendum w senacie uzasadniając to przeniesieniem go na czas po wyborach parlamentarnych roku 2019. Byłoby to o tyle zasadne, że na fali ewentualnego zwycięstwa PiS w wyborach 2019 można byłoby je przeprowadzić jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Oznaczałoby to też bliższe przywiązanie prezydenta do PiS-u. Zgody na taki wariant prezydenta Dudy jednak raczej nie będzie.

Odrzucenie wniosku referendalnego będzie z kolei oznaczało dalsze zaostrzenie konfliktu z prezydentem i wystawienie się na ciosy, takie jak wizyta prezydenta u protestujących w sejmie, czy kolejne weta. Na to prawdopodobnie PiS się nie odważy.

Jeśli PiS nie chciałby iść na całość i stawiać wszystkiego na kartę referendum, pozostaje wariant najbardziej prawdopodobny - minimalizowanie strat, pozostawienie referendum jako inicjatywy prezydenckiej, podkreślanie tego na każdym kroku, nie angażowanie się przesadne w kampanię, tak by pamięć o nim szybko zaginęła, tak jak zaginęła pamięć po referendum Bronisława Komorowskiego.

Prezydent będzie miał oczywiście pretensje, ale trudno. Jednak klęska referendum przypisana tylko prezydentowi będzie osłabiała pozycję prezydenta przed wyborami 2020 roku i to może być zła wiadomość nie tylko dla Andrzeja Dudy, ale również Prawa i Sprawiedliwości, bo ciągle to Andrzej Duda jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem PiS-u na fotel prezydencki w 2020 roku.

Jarosław Kaczyński będzie więc miał dylemat, wziąć referendum na klatę, ponieść odpowiedzialność polityczną, zbliżyć się z prezydentem i starać się szybko o referendum zapomnieć, czy też pozostawić prezydenta z referendum jak Himilsbacha z angielskim. Aczkolwiek opozycja i tak będzie je przypisywała PiS-owi, więc takie dystansowanie się od referendum i tak może nie być skuteczne.

http://blogpress.pl/node/24992

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka