26 obserwujących
492 notki
313k odsłon
  380   1

Sąd: Politycy PiS nie złamali obostrzeń na Wawelu. Zakazy są niekonstytucyjne

Politycy PiS m.in.: Ryszard Terlecki, Beata Szydło, Jadwiga Emilewicz, Andrzej Adamczyk czy prezydencki minister Wojciech Kolarski, w kwietniu 2020 r. pojawili się na Wawelu mimo pisowskich rozporządzeń zakazujących zgromadzeń. Zdaniem sądu nie złamali oni prawa, m.in. dlatego że zakazy są niekonstytucyjne - informuje "Onet".

Sąd uznał, że przepisy wprowadzające obostrzenia były niezgodne z konstytucją. "Rozporządzenia wprowadzone 30 marca i 10 kwietnia 2020 (jak i kilka kolejnych) niezależnie od oceny ich zasadności łamały zasadę wyrażoną w art. 31 ust. 3 Konstytucji i jako takie nie mogły i nie mogą stanowić podstawy przypisania odpowiedzialności karnej" - oceniła sędzia Joanna Makarska.

"Wprowadzały one bowiem ograniczenia, formalnie umocowane (...) niemniej jednak z uwagi na ich charakter, tak mocno ingerujący w większość praw i wolności obywatelskich oraz ogólnopolski zasięg, wykraczały poza materię, która może być regulowana w rozporządzeniu" - zaznaczyła w uzasadnieniu. Dalej "Jest już wiedzą powszechną, że obostrzenia wprowadzone tymi rozporządzeniami nie miały podstawy prawnej, stąd też ich nieprzestrzeganie nie może być z założenia uznane za czyn bezprawny"

(więcej w onet.pl)

Wysyłającym ZOMO na przedsiębiorców daję ten wyrok pod uwagę.


poprzednia notka
 <--->
następna notka
Nie żyje lekarz - wyśmiewał NOPy

Milicja rabuje firmę w Warszawie


Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka