ojciec & dyrektor ojciec & dyrektor
410
BLOG

Jak (nie) działa "konstytucja dla biznesu"

ojciec & dyrektor ojciec & dyrektor Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Kilka dni temu, doradca podatkowy dr Sławomir Mentzen, podrzucił informację jak działa wychwalana przez rządowych propagandzistów "Ulga na start". Przypomnijmy, że przez pierwszych 6 miesięcy, osoby rejestrujące działalność gospodarczą mają płacić tylko składkę zdrowotną, bez ubezpieczenia społecznego. Daje to oszczędność 184 zł miesięcznie. Problem z ekonomicznymi głupcami jest taki, że nie potrafią napisać ustawy. A wiadomo, że nie potrafią, bo głos dał ZUS.

Piotr Juszczyk, na blogu dla księgowych, przedstawił losy interpretacji DI/100000/43/822/2018*, która podjął ZUS w Gdańsku. Ponieważ od 30 kwietnia obowiązuje Konstytucja dla Biznesu początkujący przedsiębiorcy otrzymali dwie dodatkowe możliwości legalnego prowadzenia biznesu.

  • ulga na start - 6 miesięcy
  • działalność bez rejestracji - do 1050 PLN/mies

Coś poszło jak zwykle nie tak.10 lipca przedsiębiorca prowadzący agencję ubezpieczeniową wystąpił do ZUS w Gdańsku o wydanie interpretacji indywidualnej. Dokładne szczegóły na blogu Piotra Juszczyka. W każdym razie chciał skorzystać z w/w możliwości wprowadzonych przez konstytucję dla biznesu.

W odpowiedzi ZUS stwierdził, że:

"Zgodnie z art. 8 ust 6a ustawy o ubezpieczeniach społecznych za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą nie uważa się osoby fizyczne, które korzystają z ulgi na start.

W związku z powyższym że osoby fizyczne, z którymi wnioskodawca zamierza zawrzeć umowy o świadczenie usług, a które korzystają ze zwolnienia przez 6 miesięcy z opłacania składek społecznych – ulga na start, nie są uważani za osoby prowadzące działalność gospodarczą, to powstaje obowiązek zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu zawartych umów. (...).

Ponadto, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców nie stanowi działalności gospodarczej, działalność wykonywana przez osobę fizyczną, która korzysta z preferencji jej niezarejestrowania. (...)"

W drugim przypadku, ZUS uważa, że zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych składki na ZUS zapłacić trzeba.

Jak podsumował dr Mentzen, nawet jeśli rejestrujesz działalność, masz NIP, REGON, jesteś podatnikiem VAT, wystawiasz 200 faktur miesięcznie na 100 000 zł, to wg ZUS nie jesteś przedsiębiorcą. Twoi kontrahenci muszą więc od wystawionych przez Ciebie faktur płacić ZUS.

Gratulujemy PiSie, wspaniała ustawa.


*aby wyszukać decyzję ZUS, należy w portalu BIP: http://bip.zus.pl/inne/interpretacje wyszukać interpretację używając znaku sprawy DI/100000/43/822/2018.


Poprzednia notka:

Dziwne zachowania administracji Salon24.

Następna notka:

PiS nadal zwalcza Polaków na Litwie


Gdzieś w drodze z Polski i do Polski.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka