21 obserwujących
412 notek
247k odsłon
2816 odsłon

Opowieści z krypty - Wisła Kraków

Wykop Skomentuj103

Skoro napisałem już epitafium to zejdźmy do krypty. Co więcej horror z elementami czarnej komedii doskonale tu pasuje. Skoro czarną komedię, czyli bekę z nowych właścicieli Wisły robią dziennikarze, to ja się zajmę głównie horrorem.

Szum informacyjny, w temacie Wisły jest przeogromny. Spróbujmy to trochę uporządkować. Ponieważ będę bazował na plotkach więc nawiązanie do filmów emitowanych w latach 1990tych jest jak najbardziej na miejscu.

Temat uwłaszczania się dawnej UBecji i SBcji na sporcie jest chyba niedoceniony przez IPN. W każdym razie nie wpadło mi nic ciekawego w ręce dotyczącego Krakowa. Jedyną pewną informacją jest jeden z działaczy Wisły, który startując w wyborach przyznał się do współpracy. Ale na pewno było to bardziej popularne. "Piłkarski poker" nie skończył się w 1989 i nie koniecznie chodziło tylko o pieniądze. Po (dawnej) linii służbowej też wiele się działo. Jedną z konsekwencji tej sytuacji jest system ESA37, gdyż 3 runda czyni handel meczami mało opłacalny. De facto po 2 rundzie jedynie zespoły z top 8mogą sobie odpuścić granie, jeśli nie mają ambicji pucharowych. Najczęściej te z miejsc 7 i 8.

Bogusław Cupiał i jego Telefonika przejęli sekcję piłkarską Wisły Kraków w sezonie 1997/98. W ramach negocjacji gangsterki z nowym właścicielem, podczas meczu z Parmą "misiek" rzucił "nożem" w Dino Baggio. Miało to dwie konsekwencje. Po pierwsze Wisła została wykluczona na jeden sezon z pucharów - w 1999 mimo dominacji ligi nie mogła zagrać w eliminacjach Ligii Mistrzów. Po drugie, najprawdopodobniej, gangsterka dostała rekiet od ilości kibiców na stadionie.

W sobotę Interia podała, że SKWK dostawało 1 PLN od każdego sprzedanego biletu oraz, że mimo zaległości wobec piłkarzy gangsterka została w grudniu spłacona. Stowarzyszenie oczywiście zaprzecza. SKWK powstało w 2001 i nie koniecznie zostało od razu przejęte przez gangsterów. Zwłaszcza, że "negocjacje" z p. Cupiałem prowadzono 3 lata wcześniej.

Misiek wychodzi z więzienia w 2007 i wg Newsweeka, Piotr Wawro współwłaściciel Krakbetu i Robert Szymański, którego firma, wg prokuratury, właśnie uczestniczyła w największej aferze gospodarczej w Krakowie zaopiekowali się zwolnionym gangsterem.

Piotr Wawro i Robert Szymański pojawiają się w zarządzie klubu w 2011. Faktem jest, że obaj bogaci i koło 40. Zaś po wywaleniu "starych wyjadaczy" na pysk, długi TS spadły o połowę.

Umowę z siłownią podpisano w 2013. Ze strony Wisły członkowie zarządu: "maskotka" L.  Miętta-Mikołajewicz i R. Szymański.

W latach 2014-15 krakowska i ogólnopolska prasa alarmuje o przejmowaniu TS Wisła przez gangsterkę. Bez wsparcia dziennikarzy przez prokuraturę i policję temat zostaje wyciszony. 

2016 to słynna akcja przejęcia Wisły przez Jakuba Meresińskiego, a następnie przez TS Wisła od wcześniej wymienionego. Na forach wiślackich nie cichną spekulacje, czy J. Meresiński był podstawiony przez gangsterkę (SKWK, WSH, UW, TS). Bogusław Cupiał nie chciał oddać klubu ludziom z półświatka. Telefonika zostawia zespół z długami około 12 milionów złotych ale z dość mocną kadrą, z której początkowe transfery przynoszą ok. 15 milionów zysku.

Prezesem Wisły SA oraz TS jest Marzena Sarapata i Damian Dukat. Nieoficjalnie rządzą "misiek" i "zielak". Konkubina "miśka" jest główną księgową Wisły Kraków SA.

W maju 2018 policja rozbija gang "szarków". Zielak ląduje w więzieniu. Misiek, kilka dni przed akcją CBŚ, wylatuje z lotniska w Balicach do Włoch. Zostanie złapany kilka miesięcy później.

Lipiec-sierpień 2018:

  • wpływa oferta od Vanna Ly na sprzedaż Wisły.
  • Kraków upomina się o zaległe płatności za stadion. Wisła mimo podpisanego porozumienia nie spłacała zaległych rat za stadion ale "żyła na bogato"

Listopad-grudzień 2018:

  • Oficjalnie wiadomo, że klub ma 40 milionów długu, i nie płaci zawodnikom.
  • Pojawiają się krakowscy inwestorzy, chcący przejąć klub
  • Finalnie w Szwajcarii klub zostaje sprzedany pp. Vanna Ly i Matsowi Hartlingowi

A teraz wchodzimy do krypty.

W jednym z programów na żywo w Weszło, Andrzej Iwan oskarżył Marzenę Sarapatę, że jest słupem "miśka".

Również w Weszło padło stwierdzenie, że prowizje z transferów szły do "szefa kibiców". Na forum wislakrakow.com identyfikują to jako oskarżenie "zielaka" o przyjmowanie prowizji od transferów i to poza "miśkiem". W czerwcu 2018, w niewyjaśnionych okolicznościach, odchodzi z Wisły dyrektor sportowy i członek zarządu Manuel Junco.

Prasa podaje, że podczas negocjacji z krakowskimi biznesmenami dochodziło do zastraszania potencjalnych inwestorów. To, że w pobliżu ich domów pojawiły się obraźliwe napisy pokazano na zdjęciach. Na forum pojawiła się informacja, której nie jestem w stanie zweryfikować, n/t negocjacji. Rafał Ziętek od dawna chciał przejąć Wisłę i to z jego inicjatywy zawiązało się krakowskie konsorcjum. Co więcej chciał się pozbyć gangsterki z trybun, co było też celem pozostałych inwestorów. Podczas negocjacji M. Sarapata chciała ponoć milion za sprzedaż Wisły. Ale głównym problemem było pojawienie się na negocjacjach osoby, która przejęła rządy po "miśku"/"zielaku". Potencjalni inwestorzy widzieli go po raz pierwszy.

Wykop Skomentuj103
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Sport