mikstury bez metki
Bez Tabu! Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Nie po drodze mi z chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością...
11 obserwujących
155 notek
54k odsłony
  430   0

Co Zachód myśli na temat dezintegracji Rosji?

Federacja Rosyjska to  kraj kontrastów. Z jednej strony największe (atomowe) mocarstwo świata o bogatej historii i w przeszłości liczącym się statusie międzynarodowym, centrum surowcowe świata z nieograniczonym magazynem bogactw naturalnych, z drugiej strony państwo z degradującą się, wymierającą populacją, wkomponowane w autorytarne społeczeństwo, swoista małpa z granatem, co sprawia, że społeczność międzynarodowa jest ostrożna, bo nie wie, co "rosyjski Iwan" rzuci jej za kilka dni.
Po upadku imperium sowieckiego jego spadkobierczyni FR jeszcze przed wojną na Ukrainie miała kłopoty: wojny czeczeńskie, ataki terrorystyczne i zamachy na polityków w Dagestanie, zagrożenie terroryzmem i wiele innych czynników pobudziło analityków i politologów do spekulacji o możliwym upadku Rosji.

(bezmetki)


                                      *   *   *
           Możliwe scenariusze i konsekwencje


W ostatnich miesiącach na Zachodzie, w szczególności w kręgach akademickich i dziennikarskich, toczy się szeroka dyskusja  https://publicnewstime.com/news/economy/war-excites-speculation-about-the-possible-break-up-of-russia/    na temat perspektyw upadku Federacji Rosyjskiej.
https://zn.ua/UKRAINE/v-blizhajshie-hody-my-uvidim-rjad-prizyvov-k-suverenitetu-reznikov-verit-v-raspad-rf.html
Zdecydowana większość uczestników zgadza się, że jest to jeden z najbardziej prawdopodobnych rezultatów wojny rosyjsko-ukraińskiej, jeden z epizodów w długim procesie dekolonizacji przestrzeni postsowieckiej. Sugerują,  https://foreignpolicy.com/2022/06/20/russia-ukraine-war-putin-empire-imperialism-colonialism-conquest-collapse/  że rozgrywająca się na naszych oczach historia powinna być postrzegana w szerszym kontekście upadku imperiów.
Aleksander Motyl, profesor nauk politycznych na Rutgers University i autor uznanej książki "The End of Empires: Decline, Decay and Rebirth", obserwując tragiczne wydarzenia na Ukrainie, nazywa upadek Rosji "całkowicie możliwym, może nawet prawdopodobnym" scenariuszem.
https://thehill.com/opinion/international/3483799-prepare-for-the-disappearance-of-russia/
Dlatego Zachód powinien przygotować się na jej zniknięcie w znanej nam formie, aby zminimalizować dalsze wyzwania geopolityczne.
Motyl przypomina, że upadek Związku Radzieckiego był zaskoczeniem dla wielu ówczesnych zachodnich przywódców. Nie było to częścią ich planów, co więcej, opierali się temu scenariuszowi, biorąc pod uwagę czynniki bezpieczeństwa, a jednak do niego doszło. Autor przypomina chrestomatyczne wystąpienie ówczesnego prezydenta USA George'a W. Busha w Radzie Najwyższej, w którym wezwał on do zachowania integralności ZSRR, a dążenia do niepodległości nazwał "samobójczym nacjonalizmem".

Według Motyla ten sam los czeka Rosję, gdyż jest ona nie mniej niewydolna niż ZSRR, z takimi wadami tkwiącymi w systemie jak hipercentralizacja, korupcja itp. które w sumie prowadzą do upadku instytucjonalnego. Tym samym, podkreśla autor, należy spodziewać się nowej "parady suwerenności", w wyniku której Federacja Rosyjska "może zamienić się w 10 lub więcej państw, z których tylko jedno będzie nazywało się Rosją"https://thehill.com/opinion/international/3483799-prepare-for-the-disappearance-of-russia/
W swoim kolejnym felietonie dlaEUobserver, opublikowanym 30 czerwca, Motyl wraz ze współautorem Maksem Pizjurem (Пизюром) zauważa, że za "kandydatów do wyjścia" można uznać Inguszetię, Czeczenię i Dagestan (południe); Obwód Sachaliński, Kraj Primorski, Kraj Chabarowski, Kraj Kamczacki i Republikę Sacha, czyli Jakucję; Tatarstan i Baszkortostan (centrum). Zdaniem autorów, gdyby wojna zakończyła się ukraińskim zwycięstwem lub patem, niestabilność reżimu Putina znacznie by wzrosła, co z kolei mogłoby doprowadzić do secesji niektórych z wymienionych regionów.  https://euobserver.com/opinion/155358

Profesor nadzwyczajny stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Concordia i dyrektor Kanadyjskiego Centrum Studiów Strategicznych, Julian Spencer Churchill w swoim wpisie doThe National Interest również uważa za bardzo prawdopodobny scenariusz liberalizacji rosyjskiego reżimu z dalszą secesją terytoriów zdominowanych przez mniejszości etniczne.
https://nationalinterest.org/feature/breaking-it%E2%80%99s-time-prepare-russia%E2%80%99s-disintegration-203196
Uważa on, że rozpad Rosji nie będzie tak katastrofalny jak rozpad ZSRR, ze względu na bardziej jednorodną populację, i nastąpi głównie na peryferiach, zwłaszcza na Kaukazie i Dalekim Wschodzie. W takim czy innym rozwoju sytuacji, pierwsza z nich może stać się celem interwencji Turcji i Iranu, a druga odpowiednio ChRL. Spencer-Churchill dochodzi do wniosku, że Zachód może odmówić dalszej dezintegracji Rosji w imię przeciwdziałania ekspansjonistycznej polityce komunistycznych Chin (ale nie demokratycznych).

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale