mikstury bez metki
Bez Tabu! Wybrane, trudniej dostępne teksty, własne tłumaczenia i "widzimisie". Nie po drodze mi z chamstwem, fanatyzmem i polit-poprawnością...
11 obserwujących
175 notek
63k odsłony
  200   1

Ostrzeżenie szefa amerykańskiego dowództwa strategicznego o chińskim zagrożeniu

Wśród wysokich rangą wojskowych staje się coraz głośniejszy chór ostrzeżeń przed chińskim potencjałem militarnym. Niedawno Szef Dowództwa Strategicznego USA, admirał Charles Richard, stwierdził, że jeśli chodzi o zdolność Ameryki do odstraszania Chin,"to okręt powoli tonie". Dodał, że "tonie, ponieważ Chiny zasadniczo wdrażają inowacje szybciej niż my".

Innymi słowy, konwencjonalne odstraszanie Ameryki jest w coraz szybszym spadku.  W budżecie na wygrywanie wojen nie ma zbyt wiele miejsca na odstraszanie. Rezultatem są starzejące się, kurczące się, mniej gotowe siły, którym brakuje wystarczającego potencjału i które nie modernizują się wystarczająco szybko.

Siły Powietrzne latają samolotami, których średni wiek wynosi 29 lat. Marynarka Wojenna kurczy się do 280 okrętów do 2037 roku. A armia wciąż się zmniejsza,  osiągając w zeszłym roku rekrutacyjnym o 25 procent mniej kandydatów. Żaden z tych problemów leżących u podstaw naszego słabnącego konwencjonalnego odstraszania nie jest nowy.

Temu problemowi poświęcony jest artykułu ze strony Tiananmen's Tremendous Achievements, w moim tłumaczeniu,  na temat złowieszczego ostrzeżenia o  chińskim zagrożeniu przekazanym przez amerykańskie dowództwo strategiczne  w osobie admirała Charles Richard'sa,

(bezmetki)


                                       *   *   *


Admirał Richard mówi, że nadchodzi "wielki" konflikt z Chinami, a "okręt powoli tonie", jeśli chodzi o odstraszanie USA.Wojna Rosji na Ukrainie to dla USA "rozgrzewka" przed konfliktem z Chinami - sugeruje dowódca sił strategicznych.

Admirał marynarki Charles A. Richard, ostrzegł, że Stany Zjednoczone powinny przewidzieć i przygotować się na długi konflikt z Chinami w najbliższej przyszłości - który może zostać wywołany przez dalsze wrogie działania wobec Tajwanu przez siły chińskie. Dowództwo Strategiczne USA - jedno z 11 zunifikowanych dowództw bojowych w Departamencie Obrony USA (DoD) - jest odpowiedzialne za amerykańską triadę nuklearną.

Uwagi zostały wygłoszone publicznie przez Richarda podczas 2022 Annual Symposium & Industry Update's Awards Luncheon Naval Submarine League 3 listopada, a następnie opublikowane przez DoD.

Obecna wojna na Ukrainie, podkreślił Richard, stanowi preludium do "bardzo długiego" konfliktu między Chinami a USA, przy czym amerykański poziom odstraszania konwencjonalnego i nuklearnego wobec tego kraju powoli ulega erozji.

"Ten kryzys ukraiński, w którym jesteśmy teraz, to tylko rozgrzewka" - powiedział Richard. "Wielki (tj. konflikt z Chinami) nadchodzi. I nie minie wiele czasu, zanim zostaniemy przetestowani w sposób, w jaki nie byliśmy testowani od dawna."

Pilne przemyślenie obecnych strategii obronnych USA i zdolności odstraszania jest potrzebne, aby przygotować się na zagrożenie konfliktem z Chinami, argumentował Richard, ponieważ może to być inny kaliber konfliktu niż wszechogarniająca inwazja Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się w lutym.

"Musimy dokonać szybkich, fundamentalnych zmian w sposobie podejścia do obrony tego narodu " - powiedział.

Ogólnie rzecz biorąc, Richard zaoferował ponurą ocenę zdolności Ameryki do militarnego odstraszania Chin w najbliższym czasie:

"Jak oceniam nasz poziom odstraszania wobec Chin? -Okręt powoli tonie. Tonie powoli, ale tonie, bo zasadniczo oni (Chiny) wprowadzają modernizację szybciej niż my. Gdy te krzywe będą się rozwijać, nie będzie miało znaczenia, jak dobry jest nasz plan operacyjny, jak dobrzy są nasi dowódcy czy jak dobre są nasze konie - nie będziemy mieli ich wystarczająco dużo. I to jest bardzo bliski problem".

Chiny szybko wprowadziły na pole walki i zainwestowały w wysokiej klasy technologie i sprzęt wojskowy w ciągu ostatnich kilku lat - w tym ogromne inwestycje w swoją marynarkę wojenną, nowe zaawansowane koncepcje dronów, zmodernizowane myśliwce, jak również nowe rakiety wszystkich typów. W ciągu ostatniej dekady praktycznie każdy aspekt jej armii został poddany znacznej modernizacji. Od pewnego czasu amerykańscy urzędnicy zajmujący się obroną ostrzegają przed zagrożeniami dla stabilności w regionie i dla USA, jakie niesie ze sobą przyspieszony rozwój broni i technologii w Chinach, który doprowadził ten kraj do zrównania się, a nawet przewyższenia USA w niektórych dziedzinach działań wojennych. Co więcej, w przypadku wybuchu poważnego konfliktu z Chinami pojawiłyby się poważne wyzwania operacyjne dla sił amerykańskich, zwłaszcza w zakresie logistyki.

image
Niedawno zwodowano trzeci chiński lotniskowiec, Type 003 Fujian. Oznacza to ogromną poprawę możliwości, gdyż zamiast “skoczni narciarskiej” do startu wykorzystuje się katapulty i jest znacznie większy niż jego poprzednicy, wg konstrukcji z czasów sowieckich.

Szczególną troską Richarda, jako szefa amerykańskiego Dowództwa Strategicznego, jest zdolność USA do skutecznego odstraszania nuklearnego Chin, co mogłoby odegrać rolę w powstrzymaniu tego kraju od zaangażowania się w inwazję na Tajwan. Nowe groźby nuklearne ze strony Rosji i Korei Północnej "żywo oświetlają, jak wygląda zagrożenie nuklearny i jak, lub  nie, się temu przeciwstawić" - stwierdził.

Ocena admirała Richards’a sugeruje, że USA muszą nie tylko wzmocnić własne zdolności odstraszania nuklearnego, ale także przygotować się na ciągłe groźby użycia broni jądrowej w przyszłych konfliktach przez przeciwników. Na przykład dowody na to, że rosyjscy dowódcy wojskowi rozważali użycie taktycznej broni jądrowej na Ukrainie, zaalarmowały amerykańskich urzędników, sygnalizujących, że retoryka Kremla dotycząca użycia broni jądrowej może być czymś więcej niż zwykłą hiperbolą. Wśród urzędników amerykańskich narastają również obawy, że Korea Północna może wkrótce przeprowadzić nową próbę jądrową, a oficjalne raporty amerykańskie wskazują, że chiński arsenał rakiet balistycznych z możliwością użycia broni jądrowej powiększa się.
image

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale