Blog
bez zmian
manama1
0 obserwujących 393 notki 156892 odsłony
manama1, 14 września 2018 r.

Polska logistyka na bizantyjskich manowcach

134 0 0 A A A

Na około dziesięciu przejrzanych przez polskich podręczników logistyki (z oczywistych względów nie będę tu wymieniał konkretnych tytułów lub nazwisk autorów) prawie we wszystkich z nich widnieje - ściśle się powtarzająca informacja - iż pierwszym autorem dzieła logistycznego był- bliżej mi ani, sądzę  historiografii bizantyjskiej -   nieznany cesarz Leontos I , rządzący w latach  887 -911. Niektórzy autorzy nawet podają nazwę jego dzieła logistycznego, wraz z zaskakującym jak sądzę (znawców literatury bizantyjskiej) tytułem.

Tymczasem, o ile się orientuję,  Pierwszy pisemny zapis definicji logistyki znajdujemy w dziele napisanym na cześć cesarza bizantyjskiego Leona VI Mądrego/ Λέων ΣΤ΄  ὁ Σοφός  (886-912, 11 maj),drugiego cesarza dynastii macedońskiej  pt. Taktika/Τακτικά – (rozdziały X i XI o wozach transportowych, o obozach) w którym uznał on logistykę obok strategii i taktyki za trzecią sztukę wojenną.


Ja nawet rozumiem, iż Leontos VI  i   Λέων ΣΤ΄  ὁ Σοφός/ Leo VI Mądry (niezwykle zresztą elokwentny i oczytany cesarz)  brzmi nawet podobnie , a nawet dla owego "Leontosa" daty (rzekomego)  panowania się prawie jakby pokrywają.

Jeżeli zatem czegoś nie wiem, proszę mnie poprawić- no bo  jeżeli jest tak, jak można zapewne sądzić, .no to.....
Opublikowano: 14.09.2018 13:18. Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 13:35.
Autor: manama1
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

poważny i niepoważny, z dystensem i bez, patriota i pseudoeuropejczyk, myślacy z własnej skromnej perspektywy, motto: \"wiele lat analizy dla dnia syntezy\" niestety

free counters

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • "wszyscy uczestnicy byli m za przywróceniem porządku prawnego na ziemiach polskich z roku 1795...
  • Byłem niegdyś w kamienicy Sobieskich (obecnie muzeum historyczne miasta Lwowa, z samymi...
  • "Chociaż żaden podręcznik nie wymienia nazwiska Kalergi, jego pomysły stanowią główne...

Tematy w dziale Kultura