0 obserwujących
89 notek
26k odsłon
  144   0

Pakiet dla kibiców

Obserwując żałosne poczynania rządu PO w stosunku do kibiców oraz naruszanie konstytucyjnego prawa do wolności słowa i domniemania niewinności (choćby przez stosowanie odpowiedzialności zbiorowej), a także mając na uwadze dobro państwa, atrakcyjność imprez sportowych oraz ich opraw, jak tez utrzymanie spokoju i porządku na arenach sportowych, Unia Polityki Realnej przy wsparciu Ruchu Wolność i Godność przygotowała specjalny pakiet programowy, który jest zgodny z naszymi przekonaniami i, jak myślimy, wychodzi naprzeciw postulatom środowiska kibicowskiego.

W ramach tzw. Pakietu dla kibiców, zawartego w naszym programie, postulujemy:

1) Wyłączenie z Kodeksu Karnego artykułów 212, 216, mówiących o znieważaniu osób, w tym za pomocą środków masowego przekazu. Te sprawy regulować powinien kodeks cywilny i powinny być ścigane z powództwa cywilnego.

2) Likwidację w Kodeksie Karnym artykułu 226, mówiącego o znieważeniu funkcjonariuszy publicznych. Zastąpienie go artykułem enumeratywnie wyliczającym funkcjonariuszy publicznych podczas wykonywania czynności służbowych w imieniu: policji, straży granicznej, straży celnej, sędziów sądów, w trakcie wykonywania czynności służbowych lub w związku z ich wykonywaniem.

3) Likwidację w Kodeksie Karnym artykułu 135, mówiącego o znieważaniu Prezydenta RP. Osoba publiczna musi się liczyć z krytyką.

4) Zaprzestanie stosowania zakazanej przez Konstytucję odpowiedzialności zbiorowej. Koniec z zamykaniem stadionów czy zakazem wyjazdów dla grup zorganizowanych. Karać należy surowo, ale tylko osoby popełniające konkretne przestępstwo (wykroczenie).

5) Koniec z profilaktyką w myśl, której każdy kibic jest przestępcą. Zgodnie zasadą prawa rzymskiego i tradycją prawną cywilizacji europejskiej, winny jest dopiero ten, kogo Sąd skaże prawomocnym wyrokiem. Chcącemu nie dzieje się krzywda.

6) Zniesienie tzw. zakazów klubowych. Kluby nie powinny być podmiotem, od którego wymaga się wymierzania jakichkolwiek kar (np. klubowe zakazy stadionowe), od tego są Sądy Powszechne. Państwo nie ma prawa swoich ustawowych obowiązków, przerzucać na inne podmioty.

7) Stworzenie na stadionach sektorów tzw. Ultras (jeden sektor na stadion), na których to sektorach, należy umożliwić kontrolowane tworzenie opraw meczowych, przy użyciu tzw. „sektorówek". Kibice tam uczęszczający, z własnego wyboru, powinni mieć w tym celu prawo do oglądania meczu na stojąco i bez przyporządkowanego miejsca. Dodatkowo wyznaczone, przeszkolone i odpowiednio oznakowane osoby powinny mieć możliwość używania środków pirotechnicznych (race). Odpowiedzialność Crównierz finansową) za porządek w takim sektorze ponosić winna grupa osób zarządzających daną, sformalizowaną, grupa Ultras (powinno to być uzgodnione, w ramach stosownej umowy, z organizatorem, który i tak musi zapewnić zabezpieczenie przeciwpożarowe imprezy).
Sytuacja taka doprowadzi do uporządkowania całości dopingu i kto chce, będzie dobrowolnie w takich sektorach przebywał, kto nie, będzie miał do dyspozycji większość stadionu.
Przy obecnym poziomie polskiej piłki, ciekawe oprawy to często większy magnes do przyjścia na stadion dla dużej części  publiczności, niż sam mecz. Dodatkowo sformalizowane grupy ultras to zrzeszenia skupiające dużą ilość członków, dla których uczestnictwo w takiej formie dopingu jest pasją, której poświęcają się także na co dzień, choćby zdobywając pieniądze na swoją działalność (np. w Gdańsku dotacje na działalność tej grupy znalazły się nawet ze środków UE). Pasje należy wspierać, a nie niszczyć! Zaś spychanie tej formy kibicowania do podziemia spowoduje jedynie zaistnienie zupełnie niekontrolowanych formy opraw meczowych we wszystkich sektorach.

8) Wolność słowa. Stadion jest miejscem publicznym i częścią RP, dlatego powinna panować na nim  konstytucyjna zasada wolności wyrażania poglądów i opinii. Należy zakazać jakiejkolwiek ingerencji w treść wywieszanych flag i transparentów, o ile nie łamią o­ne obowiązującego prawa (tu w rozumieniu: prawa po korektach Kodeksu Karnego, postulowanych w punktach 1 – 3). Kibice są takimi samymi obywatelami jak wszyscy inni i przysługują im te same prawa.

9) Odsunięcie Policji od decydowania o tym, czy może odbyć się dana impreza sportowa. To powinno być w gestii organizatora, sędziego i ew. obserwatora z ramienia organizacji nadzorującej rozgrywki. To o­ni odpowiadają za całość imprezy, a na wypadek sytuacji nieprzewidzianych mogą zawierać stosowne ubezpieczenia. Policja zaś ma zupełnie inne obowiązki wobec płacących podatki obywateli.

10) Pełną odpowiedzialność organizatora za organizowaną imprezę. Policja nie wchodzi na stadion bez wyraźnego wezwania organizatora, związanego z sytuacją wyjątkową, przekraczającą możliwości ochrony (koszt interwencji ponosi organizator). Porządku pilnuje wynajęta ochrona i o­na, wraz z organizatorem, odpowiada za porządek (ochrona, w razie stwierdzenia przestępstwa oddaje delikwenta w ręce policji). Nie po to bowiem utrzymujemy z własnych podatków Policję, aby wyręczała zarabiającego na danej imprezie organizatora w obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa w jej trakcie.

11) Zniesienie zakazu sprzedaży i spożywania piwa na stadionach. Spożywanie legalnie produkowanych i rozprowadzanych napojów nie jest przestępstwem. W całej Europie nie ma takiego zakazu. Jest to jedynie kolejny absurd polskiego ustawodawstwa.


Unia Polityki Realnej powyższy pakiet kieruje do wszystkich kibiców w Polsce, jako ofertę programową, którą będziemy prezentować w trakcie wyborów oraz którą będziemy starali się w pełni zrealizować w następnej kadencji Parlamentu RP. Jednocześnie pragniemy zapewnić, iż nie czekając na okres powyborczy, w przeciwieństwie do innych ugrupowań, już teraz, wraz z Ruchem Wolność i Godność, przystępujemy do konsultacji prawnych oraz stworzenia pakietu ustaw, które doprowadzą do realizacji powyższych postulatów.

Ludzie, dla których wolność jest wartością największą muszą się wspierać. Bez wolności nie ma państwa prawa ani bogatego, praworządnego i świadomego obywatela.

dr Bartosz Józwiak
Prezes Unii Polityki Realnej                                 

Tomasz Urbaś
Prezes Ruchu Wolność i Godność
 

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale