Prezes Zarządu Prezes Zarządu
108
BLOG

podatek cukrowy

Prezes Zarządu Prezes Zarządu Kultura Obserwuj notkę 8

Z dniem 1 I 2021 musimy liczyć się z opłatą nazwaną "podatkiem cukrowym". Jest to opłata nałożona na konsumentów produktów zawierających cukier [1].


Konstrukcja podatku jest prosta - ujęto ilość cukru w gotowym produkcie skalą opłat na producenta takiego produktu - który jest bezpośrednim płatnikiem tego podatku, ale z prawem do doliczenia kwoty tego podatku do ceny zbytu swojego produktu.

Intencją Ustawodawcy było ograniczenie ilości cukru w produkcie - który spożywany w nadmiernej ilości prowadzi do tzw. otyłości oraz chorób wywoływanych wadliwą gospodarką cukrową w organizmie człowieka. Można powiedzieć, że jest to taka polityka profilaktyczna - że lepiej jest ograniczyć podaż produktu niż później leczyć choroby wywoływane przez ten produkt.


Tu warto zwrócić uwagę na technologię produkcji artykułów spożywczych. Wyobraźmy sobie na przykład kilogram naszych, polskich jabłek przygotowanych do wyprodukowania z nich soku. Soku tego z kilograma owoców wprawdzie zbyt wiele nie będzie, ale za to jego smak zależy od jakości i odmiany użytych owoców.


A jeżeli mamy już pewną ilość soku z tego kilograma - to można nim obdzielić już większą ilość osób - jeżeli do tego soku doleje się wody, dosłodzi i ewentualnie doda jakiegoś sztucznego środka smakowego. W zasadzie nikt nie zauważy różnicy - ale dwa-trzy litry soku z kilograma surowca - to już interesująca delacja kosztu produktu w cenie sprzedaży soku...


Tu wrócę do lat 60-80. XX w. - kiedy to niemal każda rodzina przygotowywała sobie przetwory owocowe na zimę. Owoce z własnego ogrodu porcjowano i zagotowywano w słoikach Weck'a czy też "twist" - i tak mogliśmy się nimi cieszyć zimą - były to kompoty, dżemy czy też galaretki owocowe.

Te produkty składały się wprost z masy owocowej, wody oraz dodatku cukru buraczanego. Po zagotowaniu powstawał produkt na tyle trwały, że można było go jeść nawet po roku czy dłużej... Cóż, mam doświadczenie w konsumpcji jeszcze niedawno przetworów przygotowanych jeszcze w latach 80. XX w., jeszcze w okresie stanu wojennego...


A współczesne produkty owocowe ?

No cóż, te zawierają może 8-10% masy owocowej naturalnej, wodę, przeróżne zagęstniki i konserwanty... Może warto zastanowić się, czy jest sens przygotowywania tak dużych ilości produktów podobnych do tych naturalnych - które są produkowane technologiami przemysłowymi i zawierają wiele substancji nie wpływających korzystnie na zdrowie konsumenta.

Podatek cukrowy wymusza podniesienie ceny tych produktów jako niszczących zdrowie ludzi. A wyższa cena czegoś, co udaje produkt naturalny być może podniesie rentowność produkcji opartej na żywności zdrowej, bez dodatku różnych chemikaliów... 


image

https://cdn.pixabay.com/photo/2020/09/04/11/28/apples-5543778_960_720.jpg

-----------------------------

[1] - https://ksiegowosc-budzetowa.infor.pl/podatki/pozostale-podatki/5173371,Podatek-cukrowy-od-2021-r-Czym-jest-kto-placi-i-ile-wynosi.html

nauczyciel zawodu i praktyk

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura