Mam tutaj na myśli liczne oferty zatrudnienia kandydatów do pracy. Oczywistym są kwalifikacje zawodowe. Poza nimi są wymagania związane ze stażem pracy na danym stanowisku. To również jest zrozumiałe. Ale za szykanę polskich obywateli uważam wymóg znajomości biegłej lub konwersacyjnej języków obcych.
Jako Polacy w suwerennym państwie, jesteśmy zobowiązani do posługiwania się językiem polskim, co gwarantuje nam Konstytucja. Jeżeli oferta zatrudnienia dotyczy obywatela polskiego w polskim przedsiębiorstwie - to dlaczego jednym z kryteriów ocennych jest posługiwanie się językiem innym, niż obowiązujący w Polsce ?
Owszem, można oczekiwać biegłej znajomości języka obcego wtedy, kiedy jest to oferta dla nauczyciela języka obcego albo też tłumacza języka obcego. To pracodawca w ramach swojego ryzyka handlowego zatrudnia tłumacza w sytuacji, gdy prowadzi działalność na terenie innego państwa lub jego kontrahentami są osoby innej narodowości. Pracownik nie ponosi ryzyka handlowego i z racji swojego obywatelstwa zna język ojczysty. To pracodawca jest obowiązany zatrudnić tłumacza, jeżeli kierownik zakładu nie jest obywatelem polskim a załogę tworzą obywatele polscy albo odwrotnie - kiedy załogę stanowią osoby narodowości innej, niż narodowość kierownictwa zakłądu obsługującego tę grupę.
Błędy wynikające z braku zrozumienia uzgodnień wydawanych w różnych językach nie mogą obciążać pracowników - nie oni odpowiadają za dobór kadry.
Uważam, że wymóg znajomości przez pracownika języków innych niż obowiązujący wg kryterium sziedziby danej jednostki organizacyjnej przedsiębiorstwa jest szykanowaniem obywateli lokalnej społeczności.
Był czas, kiedy już w szkole podstawowej wprowadzano powszechną znajomość języka rosyjskiego. Mimo tego obowiązku nigdy nie żądano od kandydatów na pracowników porozumiewania się w tym języku chyba, że w zakresie obowiązków pracownika na danym stanowisku była obsługa osób posługujących się tym językiem.
Myślę, że prawo pracy powinno zabronić żądania od kandydatów na pracowników deklaracji znajomości języków obcych z wyjątkiem tych stanowisk, które wymagają posługiwania się językiem obcym. W każdym innym przypadku obowiązuje zasada posługiwania się językiem urzędowym obowiązującym w państwie.
Inne tematy w dziale Polityka