Autor: Łukasz Kosowski
Autor: Łukasz Kosowski
bliskiwschod.pl bliskiwschod.pl
159
BLOG

Rzeczywistość absolutna

bliskiwschod.pl bliskiwschod.pl Polityka Obserwuj notkę 0

Fragment tekstu na podstawie -http://bliskiwschod.pl/2014/09/rzeczywistosc-absolutna/

Na ulicach – morze białych, głównie japońskich, samochodów; pył i kurz unosiły się w powietrzu, ale nienatarczywie, przynajmniej nie tego dnia. Na horyzoncie było widać pnące się wzwyż miasto. Mój kierowca miał nakaz zabrać mnie wraz z dwójką innych gości bezpośrednio do naszego hotelu w Duhok

Na miejscu poznałem międzynarodowych pracowników pobliskiego obozu uchodźców syryjskich w Domiz. Dosyć szybko udało mi się nawiązać przydatne znajomości i już drugiego dnia ruszyłem w trasę, by poznać rzeczywistość uciekinierów.

Dalej była włóczęga między namiotami i barakami. Był środek dnia i okres przerwy między zajęciami w szkołach, więc wszędzie było pełno dzieci oraz kobiet zajmujących się skromnym dobytkiem. Śledziły nas uważne spojrzenia. Część była nieufna, jednak większość uśmiechnięta, zainteresowana tym, by robić im zdjęcia i pokazywać światu prawdziwy obraz ich codzienności. Ta jest bowiem pełna goryczy  i to nie tylko z oczywistych względów. Kurdowie syryjscy są bowiem owocem reżimu Asada, który doprowadził do ich sekularyzacji. Ich otwartość przejawia się w dwójnasób – człowiekowi Zachodu łatwo się z nimi utożsamić, jednak jest im przez nią trudno zapuścić korzenie nawet wśród swoich braci z Okręgu Autonomicznego.

Znakomitym papierkiem lakmusowym bliskowschodnich społeczeństw są kobiety. Te w obozie najczęściej mają odsłonięte głowy. Są dla nich dostępne wypożyczalnie eleganckich sukienek (nie stać ich na kupno nowych a chcą pozostać atrakcyjne w trakcie randek czy innych bardziej uroczystych okazji). Chodzą, trzymając się za ręce ze swoimi partnerami. Nie odwracają wzroku przed obcymi mężczyznami. Pracują. I są bardzo źle tolerowane poza obozem, gdzie Kurdowie Iraku wykształtowali się w bardziej tradycyjnym, islamskim środowisku, posługując się odmiennym dialektem. Tymczasem zamknięte w Domiz nie mają zbyt wiele rzeczy do robienia i zajmują się domem sprowadzone do roli matek i gospodyń, a jest o co dbać, kiedy „produkcja dzieci” idzie pełną parą.

 

Więcej zdjeć  oraz pełna treść reportażu Łukasza Kosowskiegosą dostepne na stronie

Czasopisma Internetowego BliskiWschod.Pl
 

Zobacz galerię zdjęć:

Autor - Łukasz Kosowski
Autor - Łukasz Kosowski

BLISKIWSCHOD.PL Jest niezależnym źródłem informacji dotyczącej szeroko rozumianej problematyki społeczno-politycznej współczesnego Bliskiego Wschodu. Publikacje są tekstami autorskimi opartymi o autorytet uznanych źródeł krajowych, europejskich jak i arabskich. Nasi autorzy to profesjonaliści z dziedziny orientalistyki, kulturoznawstwa, religioznawstwa, stosunków międzynarodowych, politologii i historii. Naszym celem jest popularyzacja profesjonalnej, rzetelnej informacji oraz wymiana doświadczeń. Jesteśmy niezależni i apolityczni, nie jesteśmy afiliowani przy żadnej instytucji. Jesteśmy otwarci na dyskusję, szanujemy i doceniamy różnice zdań i światopoglądów. Chcemy by proponowane publikacje stały się źródłem informacji, przyczynkiem do dyskusji i platformą wymiany tak bardzo dziś potrzebnej wiedzy. Pomimo nazwy, portal nie ogranicza obszaru swych zainteresowań jedynie do tradycyjnie pojmowanego obszaru Bliskiego Wschodu obejmującego historyczne terytoria: Lewantu, Mezopotamii, Anatolii, Arabii oraz Egiptu; ale również, terytoria Azji Środkowej (z naciskiem na Iran i Afganistan) oraz Maghrebu

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka