0 obserwujących
31 notek
27k odsłon
192 odsłony

Koronawirus nie pogorszył wyników PGNiG

Poznaj wyniki PGNiG w czasie pandemii koronawirusa.
Poznaj wyniki PGNiG w czasie pandemii koronawirusa.
Wykop Skomentuj2

Choć zysk spółki za pierwszy kwartał w wysokości 0,78 mld zł netto był niższy w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. (1,1 mld zł, spadek o 29 proc.), to wyniki operacyjne się poprawiły. 

W czwartek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo pokazało wyniki finansowe za pierwszy kwartał tego roku. Przychody na poziomie 13,8 mld zł (mniej o 4 proc. niż w I kw. 2019 r.) i wzrost sprzedaży gazu ziemnego o 7 proc. oraz lepsze wyniki operacyjne przy niesprzyjającym otoczeniu gospodarczym i pandemii koronawirusa (choć na pierwszy kwartał miała ona niewątpliwie mniejszy wpływ niż będzie mieć na drugi) pokazały, że spółka daje sobie radę w trudniejszym czasie. Wynik EBITDA (przychody minus koszty operacyjne bez amortyzacji) spadł o 6 proc. rok do roku do 2,1 mld zł, ale gdyby nie odpis księgowy byłby on wyższy o 29 proc. niż rok wcześniej.

– Dane za pierwszy kwartał 2020 roku pokazują, że PGNiG jest firmą o stabilnych fundamentach biznesowych. Osiągnęliśmy dobry wynik mimo gwałtownego spadku cen węglowodorów, stosunkowo ciepłej zimy i początków epidemii koronawirusa w Polsce. Dzięki solidnym podstawom możemy dalej rozwijać działalność w kraju i zagranicą oraz pracować nad aktualizacją strategii grupy – powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Poszukiwanie i Wydobycie

Segment odnotował stabilne wyniki operacyjne, jednak znalazł się pod presją spadających notowań węglowodorów. Wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej wyniosło odpowiednio 1,16 mld m sześc. i 325 tys. ton i był to poziom porównywalny do ubiegłorocznego w tym samym okresie. Przychody spadły tu jednak o 26 proc. rok do roku do ok. 1,3 mld zł, jednak był to efekt niższych cen węglowodorów – w I kw. 2020 r. średnia trzymiesięczna cena ropy naftowej Brent była niższa o 20 proc. rdr, a ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii spadły aż o 40 proc rdr. Jednak na wyniku segmentu Poszukiwanie i Wydobycie zaważył przede wszystkim odpis na majątku trwałym w wysokości 0,8 mld zł, który również był konsekwencją sytuacji na światowych giełdach towarowych. 

Wiceprezes PGNiG Robert Perkowski przypomniał podczas konferencji, że spółka z sukcesem zakończyła kolejny odwiert na złożu Przemyśl. – To dzięki temu złożu, gdzie okazało się być więcej gazu niż przewidywano, wydobycie błękitnego paliwa z tego najstarszego i największego złoża w Polscce będzie mogło zostać zwiększone aż o 13 proc. w skali roku - powiedział.

Obrót i Magazynowanie

Wolumen sprzedaży gazu ziemnego poza grupę PGNiG w tym segmencie wyniósł około 10,3 mld m sześc. i był wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku o 7 procent. Wzrost sprzedaży gazu odnotowały wszystkie spółki z grupy. Wolumen eksportu w I kw. 2020 r. wyniósł 0,7 mld m sześc., co oznacza, że PGNiG sprzedał za granicę trzykrotnie więcej błękitnego paliwa niż rok temu.

Z kierunku wschodniego PGNiG sprowadziło w minionym kwartale 56 proc. gazu w porównaniu do 49 proc. rok wcześniej. Znaczące wzrosty importu widać też w LNG – z terminalu w Świnoujściu pochodziło już 28 proc. całego importu w porównaniu do 20 proc. w analogicznym okresie 2019 r.

Mimo to przychody segmentu były niższe niż przed rokiem o 6 proc. i wyniosły ponad 11,0 mld zł, co było efektem wspomnianego już wcześniej spadku cen węglowodorów. Przełożyło się to jednak także na niższe koszty pozyskania gazu na cele handlowe.

Dystrybucja i Wytwarzanie

Wolumen dystrybucji gazu wyniósł 3,96 mld m sześc., co oznacza 2 proc. wzrostu rdr. Stało się tak mimo ciepłej zimy – średnia temperatura pierwszego kwartału była o prawie 1,2 stopnia Celsjusza wyższa niż przed rokiem. Przychody segmentu pozostały stabilne i wyniosły 1,4 mld złotych. O 17 proc., do 0,63 mld zł spadły koszty operacyjne, co było efektem wdrożenia nowych zasad bilansowania systemu handlowego w dystrybucji gazu ziemnego. Finalnie poziom EBITDA był wyższy o 22 proc. i wyniósł prawie 0,8 mld zł.

Temperatury spowodowały również spadek wolumenu sprzedaży ciepła w segmencie Wytwarzanie o 5 proc. rdr do 16,1 PJ, co jednak zrekompensowały wyższe ceny sprzedaży.Przychody ze sprzedaży ciepła wzrosły o 2 proc. rdr do ponad 0,5 mld zł. W przypadku energii elektrycznej sprzedaż wyniosła 1,38 TWh i była niższa niż przed rokiem o 9 proc., a przychody z jej sprzedaży spadły o 3 proc..

Przychody i EBITDA segmentu Wytwarzanie wzrosły odpowiednio o 2 proc. rdr do poziomu niemal 1,0 mld zł i o 4 proc. rdr do ponad 0,4 mld zł.Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka