0 obserwujących
29 notek
26k odsłon
459 odsłon

PGNiG: 100 mln zł na inwestycje w startupy

PGNiG powróciło do pomysłu inwestowania w startupy.
PGNiG powróciło do pomysłu inwestowania w startupy.
Wykop Skomentuj5

Wsparcie innowacyjnych projektów energetycznych w sześcioletnim horyzoncie czasowym to cel funduszu PGNiG Ventures. W marcu rozpoczął się nabór projektów, który potrwa do odwołania. 

PGNiG Ventures jest funduszem typu corporate venture capital należącym do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. W kręgu jego zainteresowania są spółki z unikalnymi produktami lub usługami, wiedzą, modelem biznesowym, które starają się być liderami na swoich rynkach. Fundusz w ramach współpracy z wybranymi projektami może obejmować pakiety mniejszościowe, a finansowanie maksymalnie może wynieść od 2 do nawet 15 mln zł w dwóch rundach.

Finansowanie w formie equity udzielane jest na dalszy rozwój i ekspansję spółek. A o jakie spółki chodzi?

Przedmiotem inwestycji mogą być istniejące spółki krajowe (z wyłączeniem spółek osobowych) oraz istniejące spółki zagraniczne (w szczególności z krajów OECD, z wyłączeniem spółek osobowych), będące mikro, małym lub średnim przedsiębiorstwem, działające nie dłużej niż siedem lat i będące w fazie rozwoju, wzrostu lub ekspansji.

Tuż po rozpoczęciu poszukiwań projektów spółka PGNiG Ventures dołączyła do Izby Gospodarczej Gazownictwa (IGG). - To bardzo dobra wiadomość. Dzięki członkostwu będziemy mogli zacieśnić naszą współpracę z IGG – mówi Małgorzata Piasecka, prezes zarządu PGNiG Ventures. Dodatkowo spółka zyska możliwość oceny potencjalnych projektów branżowych oraz zwiększy prawdopodobieństwo podjęcia korzystnych decyzji inwestycyjnych, co może się przełożyć na wzrost wartości portfela inwestycji.

image
PGNiG Ventures w ciągu najbliższych 6 lat planuje zainwestować w startupy ok. 100 mln zł.

Podczas Pitch Day 27 maja przed ekspertami PGNiG Ventures zaprezentowało się pięć spółek perspektywicznych dla branży poszukiwawczo-wydobywczej i energetycznej. Wśród nich są ICsec, Lerta, VersaBox i Plantalux. Ponadto w Pitch Day wzięła udział spółka, będąca pionierem w projektowaniu i produkcji paneli fotowoltaicznych, a rozwój fotowoltaiki ma teraz ogromne znaczenie dla PGNiG, które ostatnio ogłasza kolejne inicjatywy związane z zielonym zwrotem w swojej działalności.

Pitch Day odbył się w formie spotkania online. Poza przedstawicielami PGNiG Ventures, uczestniczyło w nim sześciu ekspertów zewnętrznych m.in. z Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie czy Urzędu Dozoru Technicznego.


Szczegóły techniczne swoich rozwiązań zaprezentowała firma ICsec, producent systemów cyberbezpieczeństwa dla przemysłu IDS (intrusion detection system). Potem prezentowała się Lerta, która dostarcza rozwiązania typu energy efficiency, czyli opomiarowanie, analitykę danych i automatyczne sterowanie dla klientów biznesowych, przemysłowych i samorządów. Trzecią spółką była VersaBox, dostarczająca rozwiązania dla intralogistyki oparte na autonomicznych robotach mobilnych stosowanych w celu optymalizacji procesów logistycznych w produkcji. Następnie o swoim pomyśle na biznes mówili przedstawiciele Plantalux – producenta inteligentnych lamp LED, specjalizującego się w zaawansowanych technologiach wspomagania wzrostu roślin w uprawach szklarniowych.

Spółki, które wzięły udział w Pitch Day przejdą przez proces decyzji inwestycyjnych podejmowanych przez poszczególne komitety inwestycyjne.

Jak pod koniec maja pisał „Brief”, w trwającym od marca naborze inwestycyjnym prowadzonym przez PGNiG Ventures wpłynęło już niemal 50 zgłoszeń, z czego etap preselekcji przeszło 17 z nich.

- Zależy nam, by znaleźć innowacje, które wpisują się w w strategię Grupy Kapitałowej PGNiG, szczególnie z takich obszarów jak czysta energia czy efektywność energetyczna – powiedział wiceprezes gazowej spółki, Arkadiusz Sekściński.

KB


Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka