0 obserwujących
39 notek
37k odsłon
381 odsłon

PGNiG i PKN ORLEN przedłużyły kontrakt

PKN ORLEN jest strategicznym klientem PGNiG. Fot. PAP
PKN ORLEN jest strategicznym klientem PGNiG. Fot. PAP
Wykop Skomentuj5

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Polski Koncert Naftowy poinformowały, że będą dalej współpracować w kwestii dostaw błękitnego paliwa.

25 czerwca 2020 roku obie spółki podpisały aneks do Kontraktu Indywidualnego do Umowy ramowej na dostawy paliwa gazowego do Grupy Kapitałowej PKN ORLEN zawartej między spółkami w 2016 roku. W wyniku zawarcia tego aneksu, dostawy błękitnego paliwa będą realizowane do 31 grudnia 2022 r., z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy, czyli nawet do 31 grudnia 2023 roku. Szacowana wartość Kontraktu Indywidualnego w okresie od 1 października 2021 r. do 31 grudnia 2023 r. wynosi ok. 5,5 mld zł. Jak poinformowano podstawą kalkulacji formuły cenowej w Kontrakcie Indywidualnym są rynkowe wartości indeksów cen gazu.  

Decyzja o przedłużeniu współpracy obu spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa oznacza, że PKN ORLEN pozostanie strategicznym klientem PGNiG.

- Cieszę się, że PKN ORLEN – jedna z największych korporacji przemysłu naftowego w Europie Środkowo-Wschodniej oraz nasz wieloletni strategiczny klient – postanowił powierzyć PGNiG dostawy gazu ziemnego na kolejne lata. Przedłużenie współpracy między naszymi firmami potwierdza, że PGNiG oferuje konkurencyjne, rynkowe warunki współpracy w zakresie dostaw gazu ziemnego i jest najlepszym wyborem dla przemysłu – powiedział po podpisaniu aneksu prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. – PGNiG jako firma z największym doświadczeniem na rynku gazu w Polsce, posiada zdywersyfikowany portfel dostawców gazu ziemnego, dzięki czemu jest atrakcyjnym i wiarygodnym sprzedawcą błękitnego paliwa – dodał.  

Historia aneksowanego właśnie kontraktu sięga 29 września 2016 roku, kiedy to Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz PKN ORLEN zawarły umowę na sprzedaż paliwa gazowego do Grupy Kapitałowej ORLEN w Polsce.

Ustalono wówczas, że pięcioletni kontrakt będzie obowiązywał od 1 października 2016 roku do 30 września 2021 roku (tzw. pięć lat gazowych), a jego wartość została wówczas oszacowana na kwotę rzędu ponad 7 mld zł.

Jednocześnie rozwiązana została wówczas umowa zawarta 2 czerwca 1997 r. na dostawy gazu ziemnego przez PGNiG do Zakładu Produkcyjnego w Płocku, która miała obowiązywać do 30 września 2017 roku oraz umowa na sprzedaż gazu ziemnego przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo do Anwilu zawarta na czas nieokreślony od 14 stycznia 1999 roku.

Polski Koncern Naftowy ORLEN jest jednym z największych odbiorców gazu ziemnego w Polsce. Jego aktualne zużycie jeśli chodzi o błękitne paliwo wynosi kilkanaście procent całego krajowego zapotrzebowania na ten surowiec, zwłaszcza po oddaniu do użytkowania dwóch elektrociepłowni gazowo-parowych we Włocławku i Płocku.

Z kolei po niedawnym przejęciu gdańskiej Energi PKN ORLEN zdecydował, że nie będzie budował planowanego wcześniej przez tę gdańską spółkę przy współpracy z inną grupą energetyczną, poznańską Eneą bloku Ostrołęka C 1000 MW na węgiel kamienny. Brana pod uwagę jest jednak w Ostrołęce budowa bloku gazowego, co oznaczałoby, że płocki koncern mógłby zwiększyć swoje zapotrzebowanie na błękitne paliwo. Na razie jednak nie zapadły w tej sprawie żadne konkretne, wiążące decyzje.

KB


Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka