0 obserwujących
87 notek
68k odsłon
1022 odsłony

Badania sejsmiczne w poszukiwaniach gazu i ropy

Wibrosejsy to specjalne pojazdy do badań sejsmicznych ziemi.
Wibrosejsy to specjalne pojazdy do badań sejsmicznych ziemi.
Wykop Skomentuj1

Należąca do grupy PGNiG Geofizyka Toruń jest pierwszą w Europie firmą, która do badania budowy geologicznej zastosowała Sejsmikę Nowej Generacji gdzie czujniki nodalne zastąpiły tradycyjne geofony.

Aby zlokalizować potencjalne złoża gazu ziemnego, konieczne jest przeprowadzenie serii badań sejsmicznych i zdobycie wiedzy o budowie geologicznej obszaru. Geofizycy poszukują więc takich miejsc, gdzie potencjalnie może występować gaz ziemny i ropa naftowa. Wykorzystują do tego wibrosejsy – specjalne pojazdy wytwarzające drgania. Geofizyka Toruń ma ich już w sumie 65. Na czym polega ich praca? 

Wysłana w głąb ziemi fala akustyczna powraca na powierzchnię, a sygnały zbierane są przez specjalne czujniki, które przekazują dane do komputerów. Tak powstaje obraz budowy warstw geologicznych pod ziemią, dzięki któremu można wytypować potencjalne miejsca do wiercenia otworu poszukiwawczego. Kiedy potwierdzą one występowanie złoża, rozpoczyna się faza jego rozpoznania i zagospodarowania. Bez takich badań wyprzedzających nie byłoby to po prostu możliwe.

Spółka wykonuje także badania geofizyczne, gdzie metoda sejsmiczna służy celom niezwiązanym z poszukiwaniem ropy naftowej i gazu ziemnego, takim jak lokalizacja i monitoring podziemnych zbiorników dla magazynowania gazu ziemnego, poszukiwania wód geotermalnych, a także badania inżynieryjne niezbędne dla rozbudowy infrastruktury przemysłowej.

Jak więc wyglądają takie poszukiwania złóż w praktyce?

Najpierw konieczne jest przeprowadzenie badań sejsmicznych. Należąca do grupy PGNiG Geofizyka Toruń należy do światowej czołówki w tej specjalizacji. Prowadzi badania sejsmiczne w Polsce i na całym świecie. Można je porównać do USG ziemi. Na terenie przeznaczonym do badań, specjalne pojazdy, czyli wspomniane wibrosejsy, wzbudzają fale sejsmiczne. Odbijające się od wgłębnych warstw skał fale „rejestrowane” są przez specjalne czujniki, tzw. geofony. Urządzenia często są rozkładane na setkach kilometrów kwadratowych. Z zebranych danych geofizycy tworzą mapę – zdjęcie sejsmiczne, które daje geologom wyobrażenie o tym, co znajduje się kilka kilometrów pod ziemią (polska spółka wykonała już kilkanaście takich zdjęć).


Geofizyka Toruń poszła krok dalej i jest pierwszą w Europie firmą, która zaczęła stosować czujniki nodalne zamiast sieci geofonów. Oferowane rozwiązania nazywane są Sejsmiką Nowej Generacji.

W odróżnieniu od geofonów, nody nie są spięte kablami. Posiadają system zapisu i wydajne baterie, dzięki czemu można nimi rejestrować potrzebne dane przez kilka tygodni. Technologia opiera się na samodzielnej jednostce pomiarowej – nodzie, w którą wbudowano układy rejestrujące dane sejsmiczne. Nody można ukryć pod cienką warstwą ziemi, a ich monitoring odbywa się przy użyciu smartfonów. To nowatorskie podejście – nazywane Sejsmiką Nowej Generacji lekką sejsmiką – pozwala na wykorzystanie mniejszej ilości środków transportu co jest bardziej przyjazne środowisku naturalnemu.Stworzone dwuwymiarowe lub trójwymiarowe zdjęcia sejsmiczne są dla geologów podstawą do zaprojektowania odwiertów poszukiwawczych, których wynik może potwierdzić istnienie złoża węglowodorów w badanym miejscu.

Technologia bezprzewodowa w badaniach sejsmicznych jest rozwijana od wielu lat, ale dopiero teraz osiągnięto satysfakcjonującą miniaturyzację jej komponentów. Wcześniejsze rozwiązania sprowadzały się w praktyce do rezygnacji z kabli. Nadal wymagały jednak stosowania urządzeń transmisyjnych, baterii i wiązek geofonów. Dzięki nowemu systemowi ilość sprzętu do akwizycji danych sejsmicznych znacząco się zmniejszyła i łatwiej jest uzyskać zgody właścicieli nieruchomości na prowadzenie badań geofizycznych na ich terenie.

Geofizyka Toruń, wraz z producentem nodów, kontynuuje prace nad rozwojem tej nowej technologii, aby w jak największym stopniu dopasować ją do potrzeb klientów i światowego rynku usług geofizycznych.Geofizyka Toruń realizuje zlecenia na całym świecie – w Europie, Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Jej dorobek to ponad 40 tys. km2 i 160 tys. km zrealizowanych badań, 50 lat doświadczenia w 30 krajach na 4 kontynentach.

KB

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka