0 obserwujących
73 notki
60k odsłon
331 odsłon

Koncern multienergetyczny – konsultacje ze związkowcami

Po połączeniu PGNiG z PKN ORLEN powstanie duży polski koncern multienergetyczny. Fot. Shutterstock
Po połączeniu PGNiG z PKN ORLEN powstanie duży polski koncern multienergetyczny. Fot. Shutterstock
Wykop Skomentuj6

Szefowie PKN ORLEN i PGNiG - Daniel Obajtek i Jerzy Kwieciński - spotkali się ze stroną społeczną w sprawie połączenia obu firm.

Rozmowy ze związkami zawodowymi dotyczyły możliwości współpracy, przyszłej strategii i wyzwań związanych z procesem przejęcia Grupy Kapitałowej PGNiG przez PKN Orlen.

Podczas spotkania prezes PGNiG Jerzy Kwieciński nawiązał do wyzwań, jakie stoją przed polską gospodarką, polityką Europejskiego Zielonego Ładu i programem Unii Europejskiej dotyczącym neutralności klimatycznej. – Wymogiem obecnej chwili jest przeprowadzenie skutecznej konsolidacji PKN Orlen i PGNiG tak, aby powstał silny podmiot, który sprosta tym wyzwaniom na arenie międzynarodowej – powiedział prezes PGNiG. – Ale nic o Was bez Was– dodał zwracając się do przedstawicieli organizacji związkowych. 


– Największym kapitałem firm są ludzie. A państwo jesteście po to, aby dbać o ich interesy. Dlatego bardzo zależało mi, aby w pierwszej kolejności oficjalnie spotkać się właśnie przedstawicielami związków zawodowych działających w Grupie PGNiG - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślając, że stworzenie silnego multienergetycznego koncernu zwiększa możliwości rozwojowe i wzmocni pozycję konkurencyjną i finansową połączonych firm, bezpieczeństwo energetyczne kraju, a w konsekwencji również polską gospodarkę.  

– Tylko silny koncern może mieć środki niezbędne do inwestowania w nisko i zero-emisyjną energetykę i przeprowadzenie transformacji energetycznej od której nie ma odwrotu – zaznaczył prezes PKN Orlen.

W trakcie spotkania rozmawiano na temat strategii rozwoju obydwu firm. Przedstawiciele strony społecznej pytali m.in. o plany związane ze wspólnymi inwestycjami, o wykorzystanie potencjału spółek PGNiG z obszaru upstream. Jednym z ważniejszych tematów rozmowy były także zasady funkcjonowania PGNiG po przejęciu przez PKN Orlen. W tym kontekście pytano m.in. o gwarancje zatrudnienia i Zakładowe Układy Zbiorowe Pracy (ZUZP), a także o możliwości ujednolicenia rozwiązań w zakresie prawa układowego w nowo powstałym koncernie multienergetycznym. Przedstawiciele strony społecznej PGNiG zaproponowali powołanie zespołu, który będzie zajmował się sprawami związanymi z procesem przejęcia.


– Po przejęciu Grupa PGNiG będzie generalnie nadal funkcjonować na takich zasadach, jak dotychczas. A w tych obszarach, w których prowadzimy taką samą działalność, wiodącą rolę będą miały podmioty silniejsze. Nie ulega wątpliwości, że mocną stroną PGNiG są spółki związane z obszarem upstreamu. Nie będzie zwolnień grupowych – uspokajał prezes Obajtek. – Proces i warunki tworzenia multienergetycznego koncernu będziemy na bieżąco omawiać ze stroną społeczną – zapewniał.

Odnosząc się do propozycji ujednolicenia rozwiązań w zakresie prawa układowego podkreślił, że warto go wypracować, ale dodał, że nie nastąpi to jednak od razu po konsolidacji, bo to proces wymagający dialogu społecznego między wieloma stronami. 

– Rozmowy ze związkami to było budujące spotkanie, utwierdzające w przekonaniu, że pracownicy są siłą naszych spółek i kapitałem, na którym można budować wspólną przyszłość – ocenił prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. KB


Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka