0 obserwujących
100 notek
77k odsłon
  366   0

PGNiG przystąpiło do Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru

PGNiG chce produkować czysty wodór do tankowania pojazdów. Fot. Shutterstock
PGNiG chce produkować czysty wodór do tankowania pojazdów. Fot. Shutterstock

Europejski Sojusz ma umożliwić zbudowanie do 2050 r. wodorowego ekosystemu w Europie. 

Czysty wodór jako jest postrzegany jako paliwo przyszłości i ma pomóc osiągnąć neutralność klimatyczną Unii Europejskiej w 2050 r. Neutralność klimatyczna oznacza, że państwa członkowskie będą musiały równoważyć całą emisję CO2, tak aby bilans emisji był zerowy.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce się zaangażować w produkcję czystego wodoru. Spółka informuje, że chce zbudować cały łańcuch kompetencji związanych z produkcją i wykorzystaniem tego paliwa. Przystąpienie do sojuszu oznacza nowe możliwości rozwoju technologii związanych z zielonym wodorem i bezpośredni wpływ na unijne regulacje – czytamy w komunikacie.

– To ważny krok PGNiG w kierunku realizacji naszych strategicznych planów związanych z wodorem i kolejny przykład zaangażowania w rozwój rynku wodorowego. Przyłączenie się do sojuszu stworzonego przez Komisję Europejską pozwoli nam czerpać z wiedzy i doświadczenia obecnych w nim partnerów, realizujących już działania związane z czystym wodorem. Aktywny udział w sojuszu pozwoli nam także na realny wpływ na tworzenie unijnych regulacji związanych z rozwojem technologii wodorowych, na włączenie się w proces transformacji sektora energetycznego na poziomie europejskim – mówi prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.


Sojusz European Clean Hydrogen Alliance (ECH2A) powstał w lipcu 2020 r., utworzony przez Komisję Europejską. Ma wspierać tworzenie gospodarki opartej o czysty wodór i być platformą szerokiej współpracy przy tworzeniu wodorowego łańcucha wartości. Celem jest zbudowanie do 2050 r. wodorowego ekosystemu w Europie.

Do ECH2A przystąpiło już ponad 250 przedsiębiorstw, wśród nich największe światowe koncerny energetyczne, ale także przedsiębiorstwa z wielu innych branż. Wśród członków są także instytucje rządowe i samorządowe, naukowe, finansowe, a także organizacje pozarządowe.

Ogłoszony w maju 2020 r. program wodorowy PGNiG obejmuje produkcję zielonego wodoru z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, jego magazynowanie i dystrybucję, a także zastosowanie wodoru w energetyce przemysłowej.

Elementem programu wodorowego PGNiG jest także stacja tankowania pojazdów tym paliwem, która powstanie na warszawskiej Woli. Będzie to stacja badawcza, która pozwoli spółce zebrać doświadczenie i zdobyć kompetencje wodorowe. Przy rozwoju stacji PGNiG będzie współpracować z Toyotą.

W lipcu 2020 r. minister klimatu, największe polskie firmy energetyczne, w tym PGNiG i transportowe podpisali list intencyjny w sprawie budowy gospodarki wodorowej. We wrześniu 2020 r. PGNiG przystąpiło do stowarzyszenia Hydrogen Europe zrzeszającego 160 europejskich firm branżowych, kilkadziesiąt organizacji badawczych i stowarzyszeń. Stowarzyszenie współpracuje z Komisją Europejską przy programie wodorowym.

Wodór jako cel Unii Europejskiej w osiągnięciu neutralności klimatycznej jest wyzwaniem dla Polski. Obecnie brakuje u nas regulacji. Choć nadaje się jako napęd do samochodów, w świetle prawa nie jest uznawany za paliwo, nie ma normy i nie może być sprzedawany na stacjach. Nie ma także przepisów dotyczących odbioru stacji z paliwem wodorowym.

Problemem jest także technologia wytwarzania. Aby wodór był czysty, zielony, jak chce Unia Europejska, powinien powstawać z wykorzystaniem energii odnawialnej. Obecnie w Europie, w tym w Polsce, wodór powstaje głównie w procesach przemysłowych z wykorzystaniem paliw kopalnych, jako efekt uboczny produkcji. Jest to tzw. „szary” wodór. Produkcja wodoru na świecie w 96 proc. oparta jest właśnie na paliwach kopalnych. Łączna roczna produkcja tego pierwiastka w Polsce wynosi ok. miliona ton. To 14 proc. europejskiej produkcji tego surowca.

BG


Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka