0 obserwujących
102 notki
80k odsłon
  630   0

Duński i norweski gaz dla Polski

Morska platforma konstrukcyjna do wydobycia ropy i gazu. Fot. Shutterstock
Morska platforma konstrukcyjna do wydobycia ropy i gazu. Fot. Shutterstock

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ma nowe umowy na zakup błękitnego paliwa - od duńskiej firmy Ørsted Salg & Service A/S, spółki zależnej Ørsted A/S oraz od norweskiego Aker BP. To dobre wiadomości w kontekście budowy gazociągu Baltic Pipe. 

Kontrakt z Duńczykami będzie obowiązywał od 1 stycznia 2023 roku do 1 października 2028 roku, a mowa tutaj o znaczących ilościach paliwa, ponieważ łączna jego ilość to około 6,4 mld m sześc. Dla porównania roczne wydobycie surowca w Polsce to niespełna 4 mld m sześc. 

Duński system przesyłowy łączy się z niemieckim poprzez interkonektor w Ellund, a w przyszłości będzie również połączony ze złożami na Norweskim Szelfie Kontynentalnym oraz z Polską dzięki budowanemu gazociągowi Baltic Pipe, który ma pozwolić uniezależnić nasz kraj od dostaw paliwa z kierunków wschodnich. Gazociąg ma być gotowy przed końcem 2022 r. 

Zgodnie z umową, Ørsted dostarczy PST część gazu ziemnego, który kontraktuje od firm prowadzących wydobycie w duńskiej części Morza Północnego, m.in. na złożu Tyra – największym duńskim złożu gazowym. Obecnie na złożu prowadzona jest modernizacja infrastruktury wydobywczej, eksploatacja złoża została wstrzymana w 2019 r. Ponowne jej uruchomienie jest zaplanowane jest na 2022 r. 

Z kolei dostawy paliwa gazowego na podstawie umowy z Norwegami rozpoczęły się w październiku. W przyszłości zakontraktowany surowiec będzie mógł być sprowadzany na rynek polski, a stamtąd również do innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, z wykorzystaniem gazociągu Baltic Pipe. 


Zdaniem przedstawicieli PGNiG umowa z Aker BP to ważny krok na drodze do budowy przez PST portfela kontraktów z partnerami działającymi w tym regionie. Podobnie jak umowa pomiędzy PST i Ørsted stanowi solidną podstawę do rozwoju współpracy pomiędzy obiema spółkami. Realizacja tego kontraktu oznacza również większe bezpieczeństwo i dywersyfikację dostaw gazu w Europie. W szczególności, po oddaniu do użytku gazociągu Baltic Pipe, gaz dostarczony przez Ørsted będzie mógł trafić do Polski jako część zdywersyfikowanego portfela dostaw Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które jest wyłącznym właścicielem PST. 


Równolegle do rozwoju działalności na rynkach północnej Europy, PST wzmacnia swoją obecność na hurtowych rynkach gazu Europy Środkowo-Wschodniej. W 2020 roku spółka rozpoczęła handel gazem w Czechach i na Słowacji i w najbliższym czasie planuje wejść na rynek węgierski. Poprzez oddział w Londynie, PST rozwija kompetencje w obszarze obrotu LNG.  

KB


Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka