aktywnypodroznik aktywnypodroznik
131
BLOG

Zamek Zbrojownia Liw

aktywnypodroznik aktywnypodroznik Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Pogoda już iście wiosenna, wiec dlaczego by tak nie przyśpieszyć majówki? Szukacie miejsca na weekendowy wypad pod Warszawę? Wybierzcie się z nami do zamku książąt mazowieckich w Liwie!

Wzniesiony przez książąt mazowieckich w XIV-XV w. zamek w Liwie  był doskonale położony pod względem strategicznym – bagna i rozlewiska rzeki Liwiec dawały dodatkową ochronę wschodniej granicy Mazowsza. Kasztelański gród zaprojektował z polecenia księcia Janusza I Mazowieckiego architekt Niklos, który był także autorem innej warownej budowli – zamku w Ciechanowie. Zamek w Liwie to majstersztyk sztuki architektonicznej, bowiem aby warownia się nie zapadła, trzeba było wpierw utworzyć na moczarach sztuczną wyspę z drewnianych bali i dopiero na niej wzniesiono na planie niemalże równego kwadratu (32x33 m) granitowe fundamenty, a na nich mury z czerwonej cegły. Można było do niego wjechać przez 2 mosty zwodzone utworzone na groblach, a następnie przez bramy.

W ciągu kolejnych dekad na zamku w Liwie zaczęły odbywać się posiedzenia sądowe; wówczas warownię rozbudowano, a mury zostały kilka razy podwyższone. Nic to jednak nie dało, gdy w 1657 r. miał miejsce potop szwedzki, a w 1703 r. wojna północna i twierdza została tak zniszczona, że jej odbudowa normalnie się nie opłacała. Przełom nastąpił w 1782 r., kiedy to starosta Liwa, Tadeusz Grabianka wybudował sobie przy ruinach zamku barokowy dworek. Niestety w połowie XIX w. jego dom, gdzie mieściła się również kancelaria starostwa, spłonął.

Najlepsza historia wydarzyła się jednak w czasie II wojny światowej. Początkowo hitlerowcy zaczęli niszczyć zamek, gdyż potrzebowali cegieł do budowy obozu koncentracyjnego w Treblince (na ten cel rozebrali już 2 synagogiw Węgrowie). Na szczęście w porę zjawił się pewien niemiecki archeolog, Otton Warpechowski, który przekonał dowodzącego powiatem sokołowsko-węgrowskim Ernsta Gramssa, że autorem zamku w Liwie byli nie kto inni, lecz Krzyżacy! W ciągu 2 kolejnych lat Niemcy odbudowywali naszą polską twierdzę, sądząc że jest to doskonały przykład odwiecznej, germańskiej dominacji na słowiańskich terenach. Dopiero w 1944 r. niemieccy historycy dokładniej zajęli się tym tematem i wyszło na jaw kłamstwo Warpechowskiego, na którego wydano nagonkę. Archeolog schronił się przed gestapo u swej rodziny w Brzozowie, a po wejściu Armii Czerwonej do Polski wstąpił ochotniczo do II Armii Wojska Polskiego. Tam niestety zginął zastrzelony w awanturze przez jakiegoś Rosjanina.

Po wojnie polscy archeolodzy również zainteresowali się zamkiem w Liwie. Średniowieczną twierdzę odnowiono, wzmocniono fundamenty, a biały, barokowy dworek całkowicie odbudowano. Obecnie znajduje się tu Muzeum Zbrojownia, które prezentuje szeroką kolekcję militariów z XVI-XIX w., portrety sarmatów, znalezione w pałacu w Sterdyni oraz obrazy batalistyczne i stare meble.

Więcej o zamku w Liwie, a także o odbywających się w nim turniejach rycerskich dowiecie się z naszej strony!

Pałace i dworki na Mazowszu to idealny pomysł na weekendową eskapadę!

Podróże to moja pasja!

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości