Blogbudowa Blogbudowa
327
BLOG

13. Zmiany, które mają wejść w życie 1 kwietnia 2024

Blogbudowa Blogbudowa Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
1 kwietnia 2024 roku wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Podpisał je minister Waldemar Buda z PiS.

13. Zmiany, które mają wejść w życie 1 kwietnia 2024

Temat jest bardzo obszerny, więc postaram się ująć go skrótowo.

1. 1 kwietnia 2024 roku wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Podpisał je minister Waldemar Buda z PiS.

Tekst rozporządzenia jest tu:
rozporządzenie

2. Rozporządzenie to ma wpływ na Warunki Techniczne. Najważniejsze zmiany:
- odległość bloków powyżej 4 pięter: min 5 m od granicy (zarówno ściana z oknami jak i bez okien) - to zapewne ma zapobiec tzw. patodeweloperce. Obietnicę taką złożył minister po wizycie na słynnej budowie w Warszawie przy ulicy Śródziemnomorskiej 37

Wyglądało to tak:

Inwestor Napollo zachwala budowę, Warszawa Śródziemnomorska 37
Napollo

Minister dowiaduje się o budowie
konferencja

Minister wstrzymuje budowę:
wstrzymanie

Jak to się skończyło? Generalny Wykonawca informuje, że w listopadzie 2023 odebrał pozwolenie na użytkowanie.
pozwolenie

- kolejny przepis, jak dla mnie najbardziej nietrafiony: "Budynek inwentarski lub budynek gospodarczy(...) nie może być sytuowany ścianą z oknami lub drzwiami w odległości mniejszej niż 8 m od ściany istniejącego na sąsiedniej działce budowlanej budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego lub budynku użyteczności publicznej". Sąsiedniej!

- dzielenie loggii

- definicja "powszechnie dostępnego placu"

- Budynek produkcyjny lub magazynowy o powierzchni zabudowy przekraczającej 1000 m2 w odległości min 30 m od ściany innego budynku mieszkalnego - ciekawe, nie ma przy słowie "budynek" słowa "handlowy", więc Lidl czy Biedronka będą mogły powstać między domkami jednorodzinnymi

- przepisy dotyczące placów zabaw

- pomieszczenia na rowery

- bardzo dużo ważnych przepisów odnośnie akustyki

- minimalna powierzchnia lokalu użytkowego 25 m2 (żegnajcie mikroapartamenty)

3. To są oczywiście skróty. Można zapoznać się z tekstem rozporządzenia lub jego omówieniem tutaj
zmiana warunków

4. Rozporządzenie spowoduje też zmianę w projektach technicznych - trzeba będzie zamieszczać analizę akustyczną. Więcej tutaj:
projekt techniczny

5. Tymczasem Polska Izba Inżynierów Budownictwa zamieściła taki wpis, ale uwaga! - tylko na social mediach typu LinkedIn czy Facebook. Na stronie www go nie znalazłem.
Facebook

W skrócie: samorząd inżynierów nie jest zadowolony.

A na zakończenie coś z innej beczki. Z poprzednią władzą (czyli PiS) samorządowi budowlanemu nie układało się pomyślnie. Projekt tzw ustawy deregulacyjnej raczej źle nastawił środowisko architektów i projektantów, a tzw trójpodział projektu na PZT, projekt budowlany i projekt techniczny jeszcze tą niechęć pogłębił. Ale rząd się zmienił na nowy. I samorząd budowlany wystosował apel do nowego rządu o utworzenie ministerstwa budownictwa.
Apel

Nowy rząd co prawda pobił rekord ilości ministrów i wiceministrów, ale tego ministerstwa akurat nie stworzył. Ale kto wie...

Marcin B. Brixen

Blogbudowa
O mnie Blogbudowa

Inżynier, Poznaniak

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka