Moje dotychczasowe notki tytułowane Blues Highway opisywały bluesmanów urodzonych w Delcie Mississippi, którzy byli ciągle w drodze, fizycznie lub mentalnie. Przedstawiały też najistotniejsze uwarunkowania czy elementy środowiska, które miały największy wpływ na powstanie i ewolucję muzyki bluesowej.
Czy dzisiaj można znaleźć jeszcze kogoś kto znajduje się na Blues Highway ?
Moim zdaniem jest taki człowiek – nazywa się Brother Yusef.
Brother Yusef mieszka w Kaliforni, daleko od trasy Delta – Chicago, a jednak ma z nią wiele wspólnego.
Pierwszy raz usłyszał bluesa w kościele w Bakersfield podczas wakacji u dziadków. Surowość i uczuciowa intensywność śpiewania w kościele wywarła na nim olbrzymie i trwałe wrażenie. Chłopak okazał się bardzo zdolnym muzycznie, grał na kilku instrumentach. Zdecydował się ostatecznie na gitarę gdy miał 19 lat.
Zaczął wtedy eksperymentować z reggae, r&b i jazzem. W 1989 roku zmarł jego dziadek. Yusef wybrał się na pogrzeb, który odbył się w tym samym kościele w Bakersfield, który pamiętał z dzieciństwa. Solista zaśpiewał hymn religijny z akompaniamentem gitary. Wykonał go na sposób bluesowy, co połączyło go z przodkami i głęboką, bogatą tradycją bluesową tkwiącą w jego rodzinie.
Brother Yusef stał na muzycznym rozdrożu i wtedy znalazł swój kierunek. Stworzył nowy, acz oparty na tradycji, gatunek bluesa nazwany Fattback Blues. Co to jest takiego ? Brother Yusef tak go określa: „Jest to mikstura Delty, Chicago, Texasu z Zachodnim Wybrzeżem zwinięta w rulon z akustyczną gitarą, z silną pomocą gorącego sosu z Luizjany i uduszona z jarzynami z Memphis.”
Dwa lata przygotowywał swój repertuar. Pierwszy występ miał miejsce w 1991 roku w E-Bar w Pasadenie. Występował też na ulicach Downtown Disney w Anaheim w Kalifornii. Robi to do dzisiaj, chociaż głównym miejscem jego występów jest Disneyland Resort, gra tam w czwartki, piątki i soboty.
Brother Yusef gra solo na akustycznej gitarze. Wzorem dawnych bluesmanów, świetnych gitarzystów, sam imituje rytm perkusyjny. Używa kciuka do linii basu oraz palca wskazującego do prowadzenia melodii. Korzysta szczodrze ze sposobu gry Roberta Johnsona. Nie jest łatwo naśladować jego techniki. Trzeba być wirtuozem gitary akustycznej.
Na obszarze wokół Los Angeles w Orange County Brother Yusef dorobił się szerokiej publiczności i wielu gorących fanów.

Brother Yusef
Brother Yusef „trzyma jedną nogę w przeszłości, a drugą w czasach obecnych” poprzez kombinację tradycyjnej techniki slide z czuciem miejskiego, zurbanizowanego bluesa.
To spoglądanie w przeszłość ma też bardzo konkretny wymiar. Brother Yusef często występuje używając tzw. „plantation guitar”, czyli gitary zbudowanej z pudełka po cygarach. Stąd też inna nazwa „cigar box guitar”.
Plantation guitar Brother Yusef gra na Plantation Guitar
Ożywienie „gitary z plantacji” spowodowało wzrost zainteresowania historią tych instrumentów a Ameryce. Więcej o cigar box guitar napiszę w osobnej notce.
W music boxie Brother Yusef wykonuje znane standardy bluesowe ale i swoje własne kompozycje.
Inne tematy w dziale Kultura