Mietek Blues Band – czyż nie jest to miła dla uszu nazwa ? Nie jest to w Polsce zbyt znany zespół, choć w kręgu fanów bluesa ma ugruntowaną pozycję.
Mietek Blues Band to najstarsza grająca grupa bluesowa. Powstała w 1976 roku w Gdańsku, przy klubie studenckim „Medyk”.
Inicjatorami powstania zespołu byli gitarzysta Mieczysław Wróbel (stąd Mietek) oraz wokalista i harmonijkarz Zbigniew „Oliver” Łaski.
Obaj panowie „od zawsze” interesowali się bluesem elektrycznym, tym w wydaniu chicagowskim. Takiej też muzyce postanowili się poświęcić.
Początkowa nazwa "Blues Band", za sprawa sugestii Marcina Jacobsona, zmieniła się na Mietek Blues Band (MBB), od imienia leadera.
Zespół był od początku dość aktywny, sporo koncertował. W 1979 roku wystąpili na Festiwalu w Jarocinie, gdzie otrzymali dwie nagrody. Rok później udało im się odbyć tour po Finlandii.
Ten wczesny okres trwania zespołu najlepiej zapisał się w pamięci miłośników bluesa w Gdańsku. Grali wtedy w składzie: Mietek Wróbel (gitara), Zbigniew "Oliver" Łaski (organki i śpiew), Zbigniew Sentowski (gitara basowa i śpiew) oraz Krzysztof Gostomski (perkusja). Regularnie co czwartek można było ich usłyszeć w klubie studentów Politechniki Gdańskiej „Artema”.
Przez 31 lat istnienia zespół występował na wielu festiwalach i koncertach, m.in. na: Festiwalu w Jarocinie, Folk Blues Meeting, Rawa Blues ’81 ’85 ’97 2000, Blues Top w Sopocie, Muzyczny Camping w Brodnicy, POP Session w Sopocie, Złota Tarka, Jazz Jantar w Gdańsku, Jimmyway Blues Festival, Warta Rock Reggae, Summer Jazz Days w Gdyni (gdzie grał przed zespołem „Yellow Jackets”).
W sierpniu 1995 roku w Budapeszcie odbywał się Europejski Festiwal Sztuki. Mietek Blues Band jako jedyny zespół z Polski otrzymał zaproszenie do udziału. Grali tam z takimi sławami jak Jeff Healey, Joe Cocker, Jethro Tull, Blood, Sweat and Tears.
W roku 2000 podczas festiwalu Summer Jazz Days w Gdyni zespół zagrał jako support przed koncertem B. B. Kinga w Operze Leśnej.
Mietek Blues Band jest na naszym bluesowym rynku swoistym rekordzistą – oto grupa powstała w 1976 roku czekała na swoją pierwsza płytę dokładnie 20 lat (,,Tribute To The Blues’’ - 1996). Potem na przełomie wieków były jeszcze dwie (,,Road’’ – 1998 i ,,Zwykłe słowa’’ – 2002), ale trudno tu mówić o jakiejś szczególnej aktywności w zainteresowaniu firm nagraniowych muzyką tej bardzo zasłużonej formacji.
Pod egidą Metal Mind Productions – i przygotowującego ,,menu’’ krążka Marcina Jacobsona – ukazała się właśnie kolejna płyta MBB ,,Radio Sessions’’. Dokumentuje ona sesje „Mietków” w Polskim Radiu Gdańsk z lat 1981, 1986 i 1992. Nagrania te posiadają przede wszystkim walor archiwalny. Większość z nich to kawałki instrumentalne, w sporej części własnego autorstwa, w których zespół penetruje rejony w bluesie już wtedy dobrze rozpoznane. I choć czyni to z wprawą, nierzadko z wdziękiem (Powrót Oliviera), to trudno jednak doszukać się w tym jakiegoś większego własnego piętna.
Podczas drugiej sesji pojawiają się standardy bluesowe śpiewane przez wspózałożycieli grupy: gitarzystę Mieczysława Wróbla (Every Day I Have The blues) i harmonijkarza Zbigniewa ,,Olivera’’ Łaskiego (Caldonia), a także przez basistę Zbigniewa Sentowskiego (Same Old Blues), klawiszowca Piotra Iwanaszko (Rock Me Baby) i – występującego w tym gronie gościnnie – Czesława Adamowicza (Worried Dream; Shame, Shame, Shame). Ale obok nich jest też urokliwa kompozycja M. Wróbla W kroplach deszczu. Jednak tak naprawdę wokalnego szlifu nadał zespołowi dopiero Romuald ,,Mały’’ Sławiński, który z powodzeniem pełni te obowiązki do dzisiaj.
Kilkunastu muzyków, którzy przewinęli się podczas nagrań w gdańskiej rozgłośni, to także dowód, że Mietek Blues Band był pokaźną kuźnią muzycznych kadr; dość wspomnieć, że w zespole terminowali – także w innych okresach – m.in. perkusista Zbigniew Kraszewski (później Cytrus, TSA, O.N.A.), saksofonista Adam Wendt (Walk Away, Urszula Dudziak), gitarzysta Antoni Degutis (TSA), czy trębacz Robert Jakubiec (Young Power, Irek Dudek).
Jak by nie patrzeć, firma Mietek Blues Band była już wtedy – i jest nadal – dobrą marką!
Obecnie podstawowy skład MBB jest następujący:
- Mieczysław Wróbel – gitara
- Romuald Sławiński – śpiew
- Tomek Przyborowicz – gitara basowa
- Piotr Góra – perkusja
- Marek Jurski – instrumenty klawiszowe
Często występują w poszerzonym składzie z „dęciakami”.
Mietek Blues Band pojawił się już jako jeden z wykonawców „Hoochie Coochie Man”.
W music boxie trzy aranżacje bluesowych standardów amerykańskich oraz trzy własne ich utwory.




Mietek Blues Band w "Leśniczówce"
Inne tematy w dziale Kultura