blueslover blueslover
1670
BLOG

Dobry Stary Rock 'n' Roll

blueslover blueslover Kultura Obserwuj notkę 3

Rock ‘n’ Roll, ten z lat 50. i 60. ma w sobie jakąś iskrę bożą, do której tęsknią miłośnicy muzyki do dnia dzisiejszego. Dotyczy to całego okresu po tym wczesnym, romantycznym dziesięcioleciu. Już w końcówce lat 70. byli tacy, którzy żałowali, że ta prosta ale porywająca muzyka staje się historią.

 

Tej tęsknocie dał wyraz George Jackson pisząc wraz z tekściarzem Thomem Jonesem piosenkę Old Time Rock and Roll. Był to roku 1978.

George Jackson urodził się w Greenville, w stanie Mississippi w 1936 roku. O jego dzieciństwie i dorastaniu niewiele mówi. W 1963 roku do Greenville z koncertem zawitał Ike Turner z swoją grupą. Jackson poszedł do Turnera, zaśpiewał mu parę piosenek o poprosił o przyjęcie do zespołu. Turnerowi spodobały się melodie Jacksona i postanowił mu pomóc. Załatwił mu nagranie w studio Cosimo Matassa w Nowym Orleanie. Nagrany tam singel "Nobody Wants to Cha Cha With Me" był na tyle dobry, że zaproszono go do Memphis, do współpracy z wytwórnią płytową Stax Records.

 

W Memphis spotkał wokalistę Louisa Williamsa, z którym założyli zespół The Ovations. W 1965 roku nagrali piosenkę "It's So Wonderful to Be in Love", która na liście przebojów R&B osiągnęła 22 miejsce. Był to jakiś sukces, jednak wydawcy i producenci uważali, że Jackson powinien pisać piosenki dla innych wykonawców. The Ovations wkrótce się rozpadli i Jackson skorzystał z dawanych rad. Napisał kilka piosenek dla sławnych na Południu wokalistów Jamesa Carra oraz Spencera Wiggensa.

 

Jackson nie chciał jednak rezygnować z kariery wykonawcy. W 1968 roku Decca wydała jego utwór "Wonderful Dream". Sukces był umiarkowany. Jego przyjaciel, producent i kompozytor Billy Sherrill namówił go do podróży do Alabamy, do miasteczka Muscle Shoals. Tam miało siedzibę sławne studio nagrań, w którym nagrywało wielu znakomitych zespołów i wokalistów. Jackson pojechał i tym samym zrobił bardzo dobre posunięcie. Został tam członkiem zespołu studyjnego, a co ważniejsze stał się twórcą wielu przebojów, wylansowanych przez bardzo znanych artystów.

 

Beggin' Ain't for Me George Jackson

 

 

Piosenka “Too Weak To Fight” w wykonaniu Clarenca Cartera stała się złotym singlem. W 1971 roku napisał utwór “One Bad Apple” przeznaczony dla Jackson 5. Ostatecznie utwór nagrał zespół The Osmonds. Stał się wielkim hitem. Przez pięć tygodni zajmował pierwsze miejsce na listach przebojów. Od tego czasu wykonawcy pilnie śledzili kompozycje Jacksona, które bardzo często pojawiały się na czołówkach list w różnych stylach muzycznych.

 

Old Time Rock and Roll został napisany dla Boba Segera.

Seger urodził się w 1945 roku w Detroit. Jego pierwszą fascynacją muzyczną był Little Richard, następnie Elvis Presley. Karierę rozpoczął wcześnie gdyż w 1961 roku grał w zespole The Decibels. Wtedy zetknął się z Punchem Andrewsem, który później został jego menedżerem i producentem. W pierwszych latach grał z kilkoma zespołami, wykonując własne piosenki. W drugiej połowie lat 60. Seger zaczął odnosić sukcesy na obszarze związanym z Detroit. Jego płyty sprzedawały się w ilości kilkudziesięciu tysięcy. W 1968 roku utwór "Ramblin' Gamblin' Man" wyszedł poza Detroit osiągając 17 miejsce na amerykańskiej liście przebojów. Nie umiał jednak zdyskontować tego sukcesu. Pozostał artystą związanym z Detroit.

 

W 1974 roku Seger skompletował wreszcie dobrych muzyków i tak powstała grupa Silver Bullet Band. Wydany w czerwcu1976 roku album „Live Bullet” został wreszcie dobrze przyjęty w całej Ameryce. Krytycy oceniali go bardzo wysoko. W październiku nagrali następny album „Night Moves”. Tytułowy utwór zajął 4 miejsce na liście Billboardu. Album osiągnął sprzedaż ponad 6 milionów płyt. Następne albumy „Beautiful Loser” oraz „Stranger in Town” ugruntowały pozycję Segera wśród najpopularniejszych wykonawców i autorów przebojów.

Album „Stranger in Town” składał się z piosenek napisanych przez Boba Segera. Z dwóch wyjątków, jednym był Old Time Rock and Roll. Tylko ten utwór nie był nagrany z zespołem The Silver Bullet Band.

 

Utwór nagrano w Muscle Shoals Sound Studios. Studio to założyli muzycy: Barry Beckett (keyboards), Roger Hawkins (perkusja), Jimmy Johnson (gitara) and David Hood (bas). Nazywano ich The Swampers. Reprezentowali bardzo dobry poziom. Postarali się o kilku kompozytorów i złożyli ofertę znanym piosenkarzom nagrań z własnym, studyjnym zespołem. Udało się znakomicie. Nagrania Wilsona Picketta, Arethy Franklin i Staple Singers okazały się świetne. Studio stało się pożądanym miejscem, kalendarz nagrań był zapełniony. Nagrywali tam Rolling Stones, Traffic, Boz Scaggs, Willie Nelson, Paul Simon, Bobby Womack, Millie Jackson a nawet Bill Haley & His Comets, który nagrał w Muscle Shoals swoje dwa ostatnie albumy.

Original studios at 3614 Jackson Highway, Sheffield, Alabama. Muscle Shoals Sound Studios

 

Seger nie miał wyboru. Musiał skorzystać z zespołu studyjnego gdyż piosenka nie była jego. Na samym początku słychać solo fortepianu, które zyskało miano falstartu. Ten wstęp był spowodowany błędem operatora taśmy, którego nie zauważył. Podczas przesłuchania zaczął się tłumaczyć i powiedział, że zaraz ten błąd usunie. Segerowi i innym słuchającym ten falstart bardzo się spodobał. Postanowili go zachować.

 

W 1979 roku Old Time Rock and Roll został wydany na singlu. Na listach przebojów najwyższe uzyskane miejsce to 28. Był za to ulubionym hitem stacji radiowych zorientowanych na muzykę rockową. Ponieważ Bob Seger był wtedy usatysfakcjonowany powodzeniem swoich własnych piosenek, nie przejmował się stosunkowo niskim miejscem piosenki, która jemu osobiście bardzo się podobała. Po latach żałował.

 

W wywiadzie z 2006 roku tak opowiadał: „Z całego oryginalnego tekstu zostawiłem tylko zwrotkę Old time rock and roll, that kind of music just soothes the soul, I reminisce about the days of old with that old time rock and roll. Całą resztą napisałem na nowo, ale nigdy nie myślałem o prawach autorskich. To była najgłupsza rzecz jaką kiedykolwiek zrobiłem w życiu…Mój menedżer mówił: „Powinieneś postarać się o dopisanie Cię do autorów”. Nie zadbałem o to i straciłem kontrolę na prawami autorskimi. Kiedy piosenka stał się znakiem Wendy’s , nie miałem nic do powiedzenia. Mój Boże, to było straszne.”

 

Skąd takie gorzkie słowa ? A stąd, że w 1983 roku piosenka została wykorzystana w filmie Risky Business z Tomem Cruisem w głównej roli. Powodzenie filmu spowodowało, że Old Time Rock and Roll została wykorzystana do dużej kampanii reklamowej sieci ‘fastfoodów’ Wendy's. Jest to trzecia pod względem wielkości sieć, po McDonaldzie i Burger Kingu. Wielkie pieniądze przeszły Segerowi koło nosa.


Wendy's logo, featuring a red-headed girl with braids

 

W Australii po wejściu filmu na ekrany utwór znalazł się w czołowej dziesiątce listy przebojów, a w 1987 roku, po ponownym wydaniu na singlu zajął nawet miejsce trzecie. W 1986 roku piosenkę zaśpiewano w popularnym serialu ALF.

Old Time Rock and Roll znalazła się na liście Piosenek XX Wieku, o której pisałem w poprzedniej notce, choć dopiero na 278 miejscu.

 

W music boxie Bob Seger, Connie Francis oraz zespół Austin Rockafellas.

 

Obrazek "http://www.globalgiants.com/archives/media/BOB-SEGER.jpg" nie może zostać wyświetlony, ponieważ zawiera błędy.

Bob Seger

Old Time Rock N Roll lyrics

Just take those old records off the shelf
I sit and listen to them by myself
Today's music ain't got the same soul
I like that old time a-rock 'n' roll

Don't try to take me to a disco
You never even get me out on the floor
In ten minutes I'll be late for the door
I like that old time rock 'n' roll


Still like that old time rock n roll
That kind of music just soothes my soul
I reminisce about the days of old
With that old time rock n roll, hey



Won't go to hear them play a tango
I better hear some blues or funky old soul
There's only one sure way to get me to go
Start playing old time rock n roll

Call me a relic, call me what you will
Say I'm old fashion, say I'm over the hill
Today's music ain't got the same soul
I like that old time rock 'n' roll

blueslover
O mnie blueslover

Muzykę klasyczną można znaleźć na moim drugim blogu, tutaj: CLASSICAL IS WONDERFUL

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Kultura