Dwie poprzednie notki In The Mood oraz I’m In The Mood śmiało mogły się nazywać tak jak piosenka przedstawiona dzisiaj, czyli
I’m In The Mood For Love.
Ta piosenka powstała w 1935 roku, jako jedna z ośmiu, do filmu "Every Night At Eight". Autorem muzyki jest Jimmy McHugh, zaś tekstu Dorothy Fields.
James McHugh (1894 – 1969) pochodził z rodziny teatralnej. Jego rodzice założyli spółkę akcyjną ‘stock theatre company’, która jednak w latach 30. została sprzedana. Jego brat Franck zakupił wtedy duży pakiet akcji Warner Bros. Drugi brat Matt wystąpił w 200 filmach, choć nigdy w głównej roli. Siostra Kitty również była aktorką, a najmłodszy brat Ed był agentem teatralnym. James McHugh, jako znany kompozytor, był z całej rodziny najsławniejszy. Skomponował 270 utworów – część do filmów, a większość do rewii i musicali na Broadwayu.
James Mc Hugh
Od 1928 roku stałą partnerką McHugha była Dorothy Fields. Fields (1905 – 1974) była bardzo pożądaną przez kompozytorów autorką tekstów oraz librecistką do wielu musicali. Napisała ponad 400 piosenek. Jej ojciec był imigrantem z Polski, który zrobił całkiem niezłą karierę jako komik wodewilowy. Później stał się producentem widowisk teatralnych. Dorothy Fields rozpoczęła swoją profesjonalną karierę właśnie od współpracy z McHughem. Razem napisali kilka przebojów, m.in. "I Can't Give You Anything But Love, Baby" i "On the Sunny Side of the Street". Utwory napisane do filmu "Every Night At Eight" zakończyły ich wspólną twórczość. Doroty Fields osiągnęła większe sukcesy później, z innymi kompozytorami, otrzymując nawet nagrody Grammy.

Dorothy Fields
Film miał prostą fabułę – trzy młode dziewczyny starają się zrobić karierę w show biznesie, zakładając trio wokalne. Wszystko w konwencji romantycznej komedii. Był to jeden z wielu podobnych filmów kręconych wtedy w Hollywood i nie zrobił też większego wrażenia od innych. Piosenkę I’m In The Mood For Love zaśpiewała Frances Langford.
Frances Langford (1913 – 2005) debiutowała na ekranie w tym filmie. Otrzymała klasyczne wykształcenie muzyczne, początkowo myślała o karierze śpiewaczki operowej. Dorastając zmieniła swoje zainteresowanie w kierunku big bandu. Na początku lat 30. rozpoczęła występy w radiowych programach znanych showmanów.
Frances Langford
Występ Langford w "Every Night At Eight” został zauważony i pomógł jej w dalszej karierze. Wystąpiła w kilku następnych filmach i regularnie śpiewała w radio show, m.in. u sławnego Boba Hope’a. Z Hopem w czasie wojen zawsze wyjeżdżali do żołnierzy blisko frontu. Byli razem jeszcze w 1989 roku podczas Wojny w Zatoce. Było niepisaną tradycją, że gdy Langford śpiewała „I’m in the mood for love” żołnierze wstawali z miejsc i odpowiadali krzycząc "You've come to the right place, honey!".
Niestety nie mam żadnego nagrania tej piosenki w wykonaniu Langford.
Zupełnie niespodziewanie piosenka została hitem seriali granych przez aktorów-dzieci Our Gang. Jednym z głównych postaci seriali był Carl "Alfalfa" Switzer. Alfalfa to jego sceniczny nick. W 1935 roku miał osiem lat i był bardzo dobrym wokalistą. W końcowych latach 30. I’m In The Mood For Love była hitem Switzera bardziej kojarzonym z Alfalfą niż z innymi wykonawcami.
Carl "Alfalfa" Switzer
Pierwszego nagrania płytowego dokonała, wkrótce po ukazaniu się filmu, orkiestra Little Jack Little. W krótkim czasie trafiła na szczyt listy przebojów. Niedługo trwało by pojawiły się następne nagrania. Jeszcze w 1935 roku pojawiły się wersje Vera Lynn & Casini Club Orchestra, Leo Reismann and His Orchestra, Bob Crossy & His Orchestra oraz Louisa Armstronga.
Armstrong z swoim charakterystycznym głosem i trąbką wszedł na 3 miejsce na liście przebojów Billboardu.
W następnych latach pojawiło się mnóstwo innych nagrań. Wykonawcami byli między innymi Al Martino, Art Tatum, Billy Eckstine, Brenda Lee, Brook Benton, Charlie Parker, Dean Martin, Dizzy Gillespie, Doris Day, Ella Fitzgerald, Erroll Garner, Fats Domino, Frank Sinatra, Frankie Laine, Guess Who, Heptones, Johnny Mathis, Julie London, Les Paul, Lester Young, Nat King Cole, Sam Cooke, Sarah Vaughan, Shirley Bassey, Stan Getz, Tommy Dorsey, Rod Stewart – same znane nazwiska.
Ciekawą wersję zaproponował w 1999 roku Brain Ferry. W stylu ‘Ska’ zaśpiewał Lord Tanamo.
Jest jeszcze jeden ciekawy wątek. W 1949 roku tournee po Szwecji odbywał saksofonista James Moody. Z racji swojego nazwiska często grał I’m In The Mood For Love. Na jednym z koncertów wykonał solo bez akompaniamentu, oparte na funkcjach utworu. Solo Moody’ego nie było tak całkiem oryginalne - słychać echo nagrania Charlie Parkera z 1944 roku. Solo w każdym razie stało się standardem w środowisku jazzowym. Sześć lat później wokalista Eddie Jefferson napisał do niego tekst i w ten sposób powstała odmiana tej piosenki pod nazwą “Moody’s Mood for Love.”
James Moody
W music boxie wykonania o różnych brzmieniu. Niektóre naprawdę dobre. Muszę powiedzieć, że mnie najbardziej podobają się te z 1935 roku.
I’m In The Mood For Love, lyrics
I'm In The Mood For Love
Simply because you're near me.
Funny, but when you're near me
I'm In The Mood For Love.
Heaven is in your eyes
Bright as the stars we're under
Oh! Is it any wonder
I'm In The Mood For Love?
Why stop to think of whether
This little dream might fade?
We've put our hearts together
Now we are one, I'm not afraid!
If there's a cloud above
If it should rain we'll let it
But for tonight, forget it!
I'm In The Mood For Love.
Inne tematy w dziale Kultura