1 grudnia 1955 w Montgomery, w autobusie, Murzynka Rosa Parks odmówiła ustąpienia miejsca białemu pasażerowi. Za to ‘przewinienie’ została aresztowana i skazana w pokazowym procesie. Ten wyrok spotkał się z reakcją – czarna ludność Montgomery zorganizowała bojkot miejskich autobusów. Przyłączyło się do niego ponad 90% Murzynów, skutkiem czego przewozy pasażerów spadły o 80%. Bojkot trwał 381 dni i zakończył się całkowitym sukcesem. Segregacja rasowa w autobusach została w Montgomery zniesiona.
Rosa Parks
Całą akcją kierował, z ramienia Ruchu Montgomery, pastor Martin Luter King. Zwycięstwo przyniosło mu ogólnonarodową sławę. Przyniosło ze sobą również powołanie American Civil Rights Movement, który to ruch stawiał sobie cele całkowitego zniesienia dyskryminacji rasowej w USA. Obok Parks i Kinga pojawili się i inni liderzy: W.E.B. du Bois oraz Malcolm X.
Malcolm X
Wielu czarnych artystów gorąco zaangażowało się w wspieranie Ruchu. Jednym z nich był Sam Cooke. Był już przeze mnie wspomniany w notce o Parchman Farm (Zobacz: Blues Highway(3) - Parchmann Farm, blues więzienny). Napiszę o nim kiedyś osobny wpis.
Było też i sporo białych, którzy popierali cele Ruchu. Jednym z nich był Bob Dylan.
W maju 1963 roku wyszła słynna piosenka Dylana - "Blowin' in the Wind".
Sam Cooke był pod dużym wrażeniem tej piosenki. Głównie dlatego, że napisał ją biały człowiek. Nie wierzył by Dylan występował w imieniu Czarnych. Postanowił dać swoją odpowiedź. O napisaniu utworu wspierającego Ruch myślał już wcześniej. W maju 1963 roku Cooke z zespołem odbywali tour po Ameryce. W Durham w Północnej Karolinie zobaczyli demonstrację sit-in, bierną, na siedząco by nie prowokować policji. Kontynuowali tour, ale Cooke już zaczął tworzyć pierwsze zręby nowego utworu.
Sam Cooke
Niedługo spotkało go nieszczęście – w wypadku zginął jego ośmiomiesięczny syn. Był to kolejny motyw piosenki. W październiku w miejscowości Shreveport, Louisiana zespół chciał przenocować w motelu. Właściciel odmówił bo byli Murzynami. Skończyło się przepychankami, aresztowaniem i skazaniem za zakłócanie porządku. Te wydarzenia zsumowały się w melodii i tekście piosenki. W taki sposób powstał utwór
A Change Is Gonna Come.
Cooke zaśpiewał go w lutym 1964 roku na żywo w programie Tonight Show. Menadżer Allen Klein zaprosił go na nagranie do NBC. Jakimś trafem taśma z nagraniem zaginęła. Istniało jednak już wcześniejsze nagranie z 21 grudnia 1963 roku dokonane w RCA Victor. Zostało wydane na albumie Ain't That Good News w marcu 1964 roku.
Album sprzedawał się bardzo dobrze. Na liście Billboard Pop Albums zajął 34 miejsce. A change Is Gonna Come nie wyróżniał się specjalnie gdyż były tam utwory, które Cooke już wylansował wcześniej i które były dużymi przebojami, takie jak: "Good Times", "Another Saturday Night", "Tennessee Waltz", "The Riddle Song" i tytułowy "(Ain't That) Good News". Cooke i Allen Klein uważali, że Change Is Gonna Come wymaga większej ekspozycji. Stąd ta nieudana próba z NBC.
W RCA nie doceniali tej piosenki. Tymczasem zaczęła ona być coraz ważniejsza dla Czarnej społeczności Ameryki. Na liście R&B (dla Czarnych) zajęła 9 miejsce, choć na listach lokalnych (np. w Chicago) znajdowała się na topie. Wreszcie RCA zdecydowała się na wydanie singla z Change Is Gonna Come na stronie B. Wiodącą piosenką było "Shake".
Singiel wyszedł 22 grudnia 1964 roku, już po śmierci artysty.
Cooke został zastrzelony przez właścicielkę motelu w Los Angeles Berthę Franklin 11 grudnia. Zeznała ona, że Cooke chciał ją zgwałcić i strzelała w samoobronie. Krótkie śledztwo i sąd przyjęły tę wersję za prawdziwą i Franklin została uniewinniona.
Etta James, która identyfikowała ciało, w swojej autobiografii napisała, że widok ciała Cooke’a wskazywał na pobicie, a rany zupełnie nie odpowiadały oficjalnemu opisowi zdarzenia.
Wersja utworu wydana na singlu była inna niż na albumie. Została nagrana z orkiestrą z Hollywood. Aranżacja na orkiestrę była dziełem Rene Halla, który dostał wolną rękę od Cooke’a. To singlowe wydanie zostało zagrane na pogrzebie Cooke’a i stało się nieoficjalnym hymnem American Civil Rights Movement. Song ten pojawił się w filmie „Malcolm X.”. Reżyser Spike Lee tak wypowiadał się po premierze: „Dwie moje ulubione sceny to początkowy obraz amerykańskiej flagi, która przechodzi w czerwono-białe-niebieskie X oraz końcowa kiedy Denzel (Washington) jako Malcom X jedzie samochodem z Hiltona w Nowym Jorku do Audubon Ballroom, 21 lutego 1965 roku (gdzie został zabity). Muzyka, która mu towarzyszy to 'A Change Is Gonna Come', którą śpiewa Sam Cooke. Ja kocham tę piosenkę, kocham interpretację Sama. Zawsze ją kochałem i wiedziałem, że nadejdzie dzień, w którym wszystko to będzie dla mnie spełnione.”
W dniu śmierci Luthera Kinga A Change Is Gonna Come był śpiewany w wielu murzyńskich domach. W Montgomery Rosa Parks z matką i gromadą znajomych śpiewało wspólnie przed ich domem. W latach 60. song ten traktowany przez Czarnych prawie jak modlitwa. Siłą rzeczy Biali nie traktowali tak samo.
Uznanie dla tego utworu rosło wraz z czasem, gdy rasowe przeciwieństwa ulegały zacieraniu. W 2005 roku znalazł się na 12 miejscu 500 Greatest Songs of All Time opracowaną przez magazyn Rolling Stone. Pitchfork Media na swojej liście 200 Najlepszych Piosenek Lat 60. umieściła A Change Is Gonna Come na miejscu trzecim. W 2007 roku nagranie National Public Radio trafiło do Biblioteki Kongresowej. Takiego zaszczytu dosięga niewiele współczesnych piosenek.
Sam Cooke i jego portret
Kompozycja Sama Cooke’a miała co najmniej 100 innych wersji, dokonanych przez znanych wokalistów i zespoły. Prawie wszyscy sławni Czarni mieli ją w swoim repertuarze. Chyba najbardziej znane nagranie to Otisa Reddinga z 1965 roku. Cooke był pierwszym, który śpiewał w stylu soul. Redding był największym przedstawicielem tego stylu, nic dziwnego, że stosunkowo szybko nagrał A Change Is Gonna Come.
W music boxie 10 wersji, bardzo dobrych. Campbell Brothers instrumentalnie, ale też pięknie.
A Change Is Gonna Come lyrics
I was born by the river in a little tent
And just like the river, I've been running ever since
It's been a long time coming
But I know a change is gonna come
It's been too hard living, but I'm afraid to die
I don't know what's up there beyond the sky
It's been a long time coming
But I know a change is gonna come
I go to the movie, and I go downtown
Somebody keep telling me "Don't hang around"
It's been a long time coming
But I know a change is gonna come
Then I go to my brother and I say, "Brother, help me please"
But he winds up knocking me back down on my knees
There've been times that I've thought I couldn't last for long
But now I think I'm able to carry on
It's been a long time coming
But I know a change is gonna come
Inne tematy w dziale Kultura