9 obserwujących
82 notki
77k odsłon
200 odsłon

Natura i humanizm.

Wykop Skomentuj21

    To że całe środowisko w którym przyszło nam żyć jak i nas samych z naszymi wadami i zaletami oraz rozbudowanym mózgiem który wyzwala w nas różne uczucia jest wytworem natury raczej nie powinno podlegać dyskusji. Natura jednak jest w swoim działaniu surowa , bezwzględna i czasem brutalna. W jej słowniku nie ma miejsca na opisy jakichkolwiek emocji , czy też na różne kontemplacje piękna , nie ma też w słowniku słowa równość a dobro czy zło sprowadzone jest do żywotnych interesów przetrwania jednostki czy gatunku. Więc natura nie jest trawką na której się wylegujemy otoczeni skaczącymi konikami polnymi i świergoczącymi wokół ptaszkami. 

    Człowiek jak już dostał od natury mózg którym wyróżniał się nad inne gatunki zaczął dążyć do polepszenia swojego bytu w tej surowej naturze. Humanizm jest emanacją tych dążeń. I w tym znaczeniu humanizm od zawsze grał pozytywną rolę tworząc nam świat bardziej znośnym do życia , bardziej cywilizowanym. 

    Póki humanizm który był wytworem ludzkim szedł na kompromisy z naturą świat zawsze po takich kompromisach wydawał nam się lepszy. Nie idealny - ale lepszy. Bo idee humanistyczne takie czyste które nie są kompromisami z naturą są tylko utopią która w naturze nie ma prawa bytu. Na przykład taką utopia nie sięgając daleko jest komunizm. Utopią jest bowiem sądzenie że da się zaimplementować równość w naturze która takiego pojęcia nie zna. Z automatu w trakcie implementacji zawsze musi powstać jakaś kasta uprzywilejowana , koniec końców będąc w mniejszości prowadzi to do dyktatu a na koniec albo upada przeradzając się w formy kompromisu humanizmu z naturą jakim jest demokracja albo przeradzając się w surowe formy bliższe samej naturze jak dyktatury.

    Bo o ile patrząc nawet na świat zwierząt albo samotne osobniki określają swój teren walcząc o niego albo organizacje stadne mają przywódcę który bezwzględnie narzuca swoje prawa całemu stadu. Natura więc zawsze będzie dążyła do jakiś form dyktatu. I te formy są realne nawet w świecie ludzkim. Bo są naturalne a więc mają prawo istnieć w przyrodzie. 

    Idee humanistyczne powodowane wrażliwością , empatią i innymi generalnie emocjami i uczuciami będą dążyły do form które nie mają prawa bytu w przyrodzie. Uwzględnienie bowiem praw każdej jednostki w stadzie (społeczeństwie) prowadzi nas do ustroju na kształt przedrozbiorowego liberum veto ale rozciągniętego na ogół społeczeństwa a to prowadzi do anarchii. Generalnie w teorii tak można to opisać bo w praktyce jest to nierealne. 

    Demokracja więc jest kompromisem natury z humanizmem i w zależności w którym punkcie ustali się kompromis możemy mówić o demokracji jako na przykład o dyktaturze większości czy mniejszości. Stąd demokracja nie jest idealnym ustrojem bo jest kompromisem ale nikt nie wymyślił nic lepszego , bo ludzie wbrew niektórym opiniom zawsze dążyli do ucieczki od surowej natury starając się ułożyć świat tak by był bardziej znośnym do życia.

    Tak samo liberalizm w formie czystej w tym też jedna z jego podstawowych teorii ekonomicznych o "niewidzialnej ręce rynku" jest nierealna. Tym razem nie tylko dlatego że jest nienaturalna ale dlatego że wrażliwość ludzka stworzyła humanizm który zawsze będzie dążył do jakiegoś kompromisu z naturą. Bo liberalizm w świecie natury z założenia nierównym pogłębia tylko nierówności tak z powodu części natury jaką jest przyroda jak i z części jaką jest pierwotna natura ludzka. Humanizm zawsze będzie się temu z automatu przeciwstawiał.

    O ile natura wiemy , że jest bezwzględna i surowa to co powiemy o humanizmie? Jaki on jest? Humanizm jest korzystny dla życia ludzkiego pod warunkiem, że okazuje szacunek dla natury czyli bytu nadrzędnego bez którego tenże nawet by nie zaistniał. Kompromisy między naturą i humanizmem są dobre jeśli uwzględniają bezwzględne realia natury w której przyszło nam żyć. Są pewne granice po których przekroczeniu natura prędzej czy później będzie psuła idee humanistyczne przepoczwarzając jest w potworki gorsze od samej natury. A już całkowicie niedopuszczalne jest  podmienianie procesów naturalnych ideami humanizmu. 

    Nie da się podmienić realności jakąkolwiek ideą. Można tylko i wyłącznie ideą realność uczynić bardziej cywilizowaną lub znośną. Niestety gatunek ludzki chce coraz więcej idzie coraz dalej. Już są nawet próby podmiany realnych pojęć pojęciami stworzonymi nie przez naturę a tylko przez umysł ludzki - niektórzy nazywają to mrzonkami. Gatunek ludzki raczej od tego nie wyginie. Będzie tak jak z klimatem. Natura wszystko prędzej czy później doprowadzi do porządku tylko przy tym będzie słychać płacz i zgrzytanie zębów i to nie tylko tych co próbowali dokonać tej podmiany ale całej ludzkości.

    Tą notkę dedykuję wszystkim.

Wykop Skomentuj21
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo