10 obserwujących
87 notek
84k odsłony
593 odsłony

Kobieta, mężczyzna oraz rodzina.

Wykop Skomentuj44

    Aby odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest rodzina ale także jakie są naturalne oraz społeczno-kulturowe różnice między rolą kobiet i mężczyzn w życiu trzeba dokonać skróconego opisu rzeczywistości. Skondensuje to w bardzo skróconej i przyjaznej formie ponieważ piszę na ten temat większy tekst, którego nie jestem w stanie skończyć ponieważ ciągle się rozrasta.

    Aby dokonać takiego opisu muszę na chwilę zneutralizować swoją osobowość, a więc wyzbyć się norm i przyzwyczajeń cywilizacyjnych na których wyrosłem oraz norm etycznych w=wynikających z religii na której się wychowałem. Muszę wyzbyć się więc też jakiegokolwiek subiektywizmu aby sensownie opisać rzeczywistość podchodząc do zagadnień które czasami niektórym mogą wydać się szokujące. Mogę też się niektórym wydać osobą nienormatywną ale inaczej nie da się tego opisać do czego dojdziemy w trakcie lektury.

    Są trzy podstawowe czynniki wpływające na otaczającą nas rzeczywistość, to natura , procesy naturalne oraz humanizm.

    Aby mieć pełną jasność co do wpływu danych czynników wypadałoby je w skrócie opisać. Można ogólnie jednak określić zmienność  tych trzech czynników. Jedynym niezmiennym czynnikiem są procesy naturalne. To jest to znane Panta Rey Heraklita. Łatwo to opisać na przykładzie rzeki. Możemy pobudować na rzece tamę - zmienimy w jakiś stopniu tym samym naturę ale nie zmienimy procesu naturalnego, rzeka po prostu znajdzie ujście w innym miejscu. Ludzkość może tylko dzięki swojej pomysłowości dokładać nowe byty które będą płynąć ale nie ma możliwości anihilacji tego procesu. Jest to bowiem ciągły nie tylko upływ czasu ale i ruch ludzi , towarów , usług , kapitału, idei, informacji i czego człowiek jeszcze sobie nie wymyśli. Jeśli człowiek pierwotny upoluje zwierzę i przyniesie je do jaskini dla swojej kobiety i potomstwa to też jest proces naturalny. A więc mamy do czynienia z całkowitą niezmiennością procesów naturalnych.  A natura? Natura jest zmienna ale ludzkość ma bardzo ograniczony wpływ na jej zmiany i tylko w ograniczonym czasookresie ponieważ potrafi regulować się sama i to koniec końców jest przemożniejsza siła niż jakakolwiek chęć ludzka. Można oczywiście lokalnie kształtować naturę ale każda ingerencja człowieka w nią prędzej czy później wraca rykoszetem w pomysłodawców ingerencji oraz osoby niczemu nie winne.Jedynym czynnikiem na który człowiek ma zupełny wpływ jest humanizm. I te trzy prawdy należy mieć na uwadze przechodząc dalej do definiowania tych czynników i do opisu rzeczywistości.

   Pobieżnie już zdefiniowałem procesy naturalne. Może tylko dodam że mają one wpływ na postrzeganie rzeczywistości i na humanizm - nie odwrotnie. To natura oraz procesy naturalne kształtują to postrzeganie. Ponieważ czy tego chcemy czy nie w dłuższym okresie czasu to byt kształtuje świadomość , a dużą wagą tego bytu jest natura w jakiej żyjemy oraz ilość i natężenie procesów naturalnych jakimi jesteśmy poddawani. To że byt kształtuje świadomość nie jest bynajmniej wymysłem Marksa. Można z jego tezami dyskutować ale akurat to było obiektywnym postrzeganiem rzeczywistości. To że byt kształtuje świadomość było znane już dużo wcześniej. Weźmy Islam. Traktuje wyznawców chrześcijaństwa i judaizmu jako ludzi drugich kategorii. Efektem tego było masowe rozciągnięte w czasie przechodzenie ludzi na Islam w Północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie czy w Azji Centralnej.

    A natura? Natura jest surowa i bezwzględna. Panuje w niej całkowita nierówność a pojęcie dobra czy zła sprowadzone jest do tego co jest dobre lub złe dla jednostki, stada czy gatunku. Natura jest nierówna nie tylko z powodów czysto obiektywnych. Gdzieś jest lepszy klimat do życia gdzie indziej mniej , gdzieś jest rzeka gdzie indziej pustynia, gdzieś są złoża gdzie indziej ich brak , gdzieś gór gdzie indziej niziny, gdzieś las a gdzie indziej step , jeden człowiek jest niższy inny wyższy, jeden jest kobietą drugi mężczyzną - możemy tak mnożyć. Natura jest nierówna też z powodu czynników które trudniej dostrzec. Z powodu procesów chemicznych które zachodzą w każdym z nas a które z powodów genetycznych mogą mieć różne natężenie. Te czynniki powodują kształtowanie się instynktów pierwotnych czyli kodu który już istnieje w człowieku przed ukształtowaniem go w danej kulturze. Tą pierwotną naturę ludzką można jedynie przytłumić kulturowymi czy cywilizacyjnymi osiągnięciami ale nie da się jej zanegować. Ona jest i często wypływa z każdego z nas w mniejszym lub większym natężeniu.

    Więc natura i procesy naturalne to nic innego jak liberalizm w czystej postaci, bez jakiejkolwiek osłony normatywnej, a co za tym idzie to na przykład prawo silniejszego.

Wykop Skomentuj44
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo