Blog
Widziane niebieskim okiem
Borzęcka Marta
Borzęcka Marta Przedsiębiorca
0 obserwujących 24 notki 13678 odsłon
Borzęcka Marta, 18 września 2015 r.

Ostatnia warta u grobu Marszałka

315 5 0 A A A
Nagrobki trzech żołnierzy, którzy zginęli broniąc miejsca spoczynku serca Marszałka Piłsudskiego. 
Zdjęcie: Marta Borzęcka
Nagrobki trzech żołnierzy, którzy zginęli broniąc miejsca spoczynku serca Marszałka Piłsudskiego. Zdjęcie: Marta Borzęcka

Zgodnie z ostatnim życzeniem Marszałka Piłsudskiego urna z Jego sercem została pochowana wraz ze szczątkami Jego matki na Cmentarzu Na Rossie w Wilnie. Każdego dnia u grobu wartę pełnili żołnierze. Również 18 września 1939 r. kiedy Sowieci wkroczyli do Wilna honorową wartę pełniło trzech żołnierzy. Pozostali do końca, nie dając się rozbroić, trwali niczym posągi, wierni do ostatka.
W ostatniej warcie honorowej przy grobie Marszałka wzięli udział: Piotr Stacirowicz - szeregowy WP, Wincenty Salwiński - kapral WP, Wacław Sawicki - szeregowy WP. Nazwiska wszystkich zaczynają się na literę S ponieważ kolejność wartowników była ustalana alfabetycznie. Ich nagrobki są w pobliżu Serca Marszałka i zostały wykonane z betonu odróżniając się od tych wcześniejszych, granitowych pod którymi spoczywają polegli w 1919 i 1920 roku. Przewodnicy zawsze prowadzą tam zwiedzających i opowiadają o bohaterstwie tych trzech żołnierzy. 

Znamienne jest też to, że przy grobie Matki i Serca Syna rosną cztery sosny, ale tylko trzy są wysokie i piękne, ponieważ od lat jest kłopot z czwartą - wiele razy sadzona na nowo, dziś, już kolejna jest widocznie mniejsza. Widać, iż nawet przyroda chce, aby drzewa były tylko trzy - na pamiątkę trzech dzielnych polskich żołnierzy, którzy zginęli broniąc miejsca spoczynku wielkiego Wodza.
Cześć ich pamięci! Polegli na Polu Chwały!

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Zawsze po prawej stronie

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @Autor I bardzo dobrze.
  • @TU I TAM 68 Mierzę swoją miarą - zazwyczaj zwracam się do innych nawet w internecie Pan/Pani.
  • @TU I TAM 68 1. Nie jesteśmy na Ty. 2. Nikomu nie narzucam Piłsudskiego jako wzorca. 3....

Tematy w dziale Kultura