Blog
Widziane niebieskim okiem
Borzęcka Marta
Borzęcka Marta Przedsiębiorca
0 obserwujących 24 notki 13672 odsłony
Borzęcka Marta, 31 stycznia 2016 r.

Praca magisterska Orbana o Polsce, a dekomunizacja Węgier

Viktor Orban swoją pracę magisterską napisał o Polsce - o tym czym była "Solidarność".Pełny temat pracy brzmiał: "Ruch społeczny wewnątrz systemu politycznego - przykład Polski". Węgierskiego premiera bardzo interesowało na studiach to co działo się w naszym kraju w latach 80. Czy dzięki tym obserwacjom uczył się na błędach Polski?

Viktor Orban jak i wielu jego kolegów należących do węgierskiej opozycji lat 80. najbardziej chcieli jednego: upadku czerwonego totalitaryzmu nad Dunajem. Dla nich najlepszym przykładem walki o wolność była działalność "Solidarności w Polsce i szukali odpowiedzi na pytanie w czym tkwił jej fenomen. Dlatego w swojej pracy magisterskiej Orban skupił się na rozważaniach czy była ona związkiem zawodowym chcącym przeforsować lepsze warunki pracy czy też raczej ruchem politycznym, który miał doprowadzić do wielkich zmian w naszym kraju, a przede wszystkim przyczynić się do upadku ustroju. Zastanawiał się też w swojej pracy nad tym jakim echem odbije się działalność "Solidarności" w innych krajach znajdujących się w strefie wpływu ZSRR.

Praca Orbana spotkała się z dużym uznaniem jego promotora, którym był dr Mihaly Samu tak wyrażajacy się o tej pozycji:

"Praca stoi na o wiele wyższym pozomie niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w pracach dyplomowych. Opis problematyki ruchów społecznych i socjalistycznego społeczeństwa obywatelskiego jest bardzo oryginalny i nowatorski."

Orban w swojej pracy cytował między innymi: Jadwigę Staniszkis, Jurgena Habermasa, Mieczysława Rakowskiego, a także wywiady z Adamem Michnikiem i Jackiem Kuroniem.

Ponieważ od początku swojej politycznej drogi węgierski polityk był przeciwny jakimkolwiek  formom współpracy z komunistami, to zapewne był zaskoczony tym jak wyglądało dogadanie się polskiej opozycji z rządzącymi przy okrągłym stole w Magdalence. Zapewne to dlatego wiedział jaką drogą nie iść. W 1994 r. niezwykle wpływowy George Soros proponował przecież Orbanowi, aby jego partia Fidesz weszła do koalicji rządzącej z postkomunistami i liberałami, ale przyszły premier zdecydowanie odmówił. Jak się później okazało jego postępowanie było słuszne. Od 2010 r. ekipa Orbana sukcesywnie dekomunizowała Węgry. 

Pozostaje mieć nadzieję, że i w Polsce taka pełna dekomunizacja będzie miała miejsce w najbliższych latach, a wzorem może być dla nas węgierski premier.

 

 

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Zawsze po prawej stronie

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @Autor I bardzo dobrze.
  • @TU I TAM 68 Mierzę swoją miarą - zazwyczaj zwracam się do innych nawet w internecie Pan/Pani.
  • @TU I TAM 68 1. Nie jesteśmy na Ty. 2. Nikomu nie narzucam Piłsudskiego jako wzorca. 3....

Tematy w dziale