18 obserwujących
370 notek
355k odsłon
  1301   0

O co chodzi z wetem budżetu UE?

Ponieważ widzę powszechne niezrozumienie sytuacji, której istnienie dotarło do Polaków przy okazji zawetowania, przez ambasadora rządu 3RP przy UE, budżetu UE wraz ze środkami pomocowymi covid oraz tzw. środkami własnymi, tłumacze w czym rzecz.

Weto rządu polskiego spowodowane jest sprzeciwem wobec zaproponowanego przez Parlament Europejski i prezydencję niemiecką SPOSOBU realizacji zasady mechanizmu warunkowości, który wiąże wypłatę funduszy UE z tzw. praworządnością. Nie wdając się w szczegóły techniczne różnic pomiędzy stronami, faktycznie ważnych dla kontroli nad planowanym budżetem, trzeba zwrócić uwagę na fakt o znaczeniu daleko ważniejszym. Otóż, spór nie dotyczy SAMEJ zasady warunkowości, wszystko wskazuje, że ta została zaaprobowana przez premiera Morawieckiego na lipcowym szczycie UE, a to sama zasada jest rzeczywiście ważna gdyż stanowi istotne rozszerzenie kompetencji UE dając jej narzędzie w przyszłości (nie tylko wobec negocjowanego budżetu) nacisku na państwa członkowskie za lat 5-10-15.

Morawiecki godząc się na zasadę warunkowości wypłat, powiązaną z tzw. praworządnością, dał UE kolejne narzędzie do wywierania nacisku na Polskę, czym osłabił naszą suwerenność. Zrobił dokładnie to przed czym PiS przestrzega i co zarzuca swoim przeciwnikom politycznym.

Jeszcze krótki komentarz.

Dlaczego media rządowe i powiązane z nimi tuby rezonacyjne sprowadzają rzecz do samego weta jest dla Państwa chyba oczywiste, wobec powyższego, warto jednak zwrócić uwagę na fakt braku realnej krytyki ze strony tzw. opozycyjnej. Nie chodzi o to, że nie przedstawia ona sytuacji tak jak w rzeczywistości wygląda, ich wizja roztopienia Polski w UE jest zbieżna z najbardziej skrajnymi działaniami pozbawiającymi nas suwerenności. Warto zauważyć, że w głównych nurtach politycznych 3RP kierunek pogłębiania zależności Polski od UE jest niekwestionowany, różnica dotyczy tylko tempa w jakim to ma się odbywać i szczegółów technicznych. Pokazuje to fikcję tzw. „dyskursu publicznego” jaki widzimy w mediach i to jest praktyczna realizacja zasady nożyc, jakiej stosowania wobec społeczeństwa, nasi „spece od polityki”, nauczyli się od towarzyszy radzieckich.


Przydatne: omówienie stanowiska Stałego Przedstawiciela 3RP przy UE amb. Andrzeja Sadosia z 16.11.2020r.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/%C5%BAr%C3%B3d%C5%82o-pap-polska-przeciwna-mechanizmowi-warunkowo%C5%9Bci-w-bud%C5%BCecie-ue/ar-BB1b3HC1


I świeżutki komentarz wicepremiera i min. Z. Ziobro

https://twitter.com/300polityka/status/1329340313639464962

Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka