Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas
78
BLOG

Jak żyć ... po polsku (17) - prawda, dobro, piękno, wolność, pieniądz...

Krzysztof J. Wojtas Krzysztof J. Wojtas Społeczeństwo Obserwuj notkę 1

Jednym z podstawowych problemów dotyczących naszego wyboru stylu życia jest wskazanie wartości jakimi chcemy się kierować w wyborach.

I tu natrafiamy na zasadnicze przekłamanie, gdyż obecnie próbuje się nam wmówić, że wskazane słowa mają charakter obiektywny, czyli mają cechy bytów.

Filozoficznie można to odrzucić na podstawie tego, że  wartość jest cechą nadawaną przedmiotowi przez podmiot, ujawniającą jedynie określone postawy emocjonalne i wolicjonalne wobec wartościowania.


To oznacza, że wskazane słowa - wartości nie są bytami - podmiotami, a jedynie cechami określającymi podmiot - w tym przypadku ideę cywilizacyjną.

Owszem, gdyby istniała cywilizacja uniwersalna - w takim wypadku można byłoby mówić też o uniwersalnym znaczeniu wskazanych słów, co pozwoliłoby na traktowanie wartości podmiotowo.


To podstawowe zafałszowanie opisu  rzeczywistości z jakim mamy do czynienia; próba nadania obecnie panującej cywilizacji (śmierci) charakteru uniwersalnego.


Wszystkie wartości mają swoje znaczenie zabarwione cywilizacją w której występują.

Dobro i prawda - są miarą zgodności z racją bytu, czyli zamierzeniem Stwórcy (twórcy) zawartym w kreowanym dziele.

Piękno - nawiązuje do harmonii relacji bytu. (Proszę zauważyć, że obecnie sztuką określa się wszystko to, co oddziałuje na emocje obserwatora - nawet, gdy jest to dysharmonijna brzydota. Znane przykłady uznania za "dzieło" instalacji typu "papież uderzony meteorytem", czy sławetne "gówno w Orońsku".)

Wolność - niedawno była omawiana; to stan świadomości określający możliwości wyboru w danej cywilizacji.

Pieniądz - chyba powinno być oczywistym, że w różnych cywilizacjach pełni różne role. Nie posiada cech uniwersalnych, gdy w Cywilizacji Śmierci jest traktowany jako bóstwo, gdyż jest miarą wszystkich rzeczy - także emocji.


Jeśli zatem chcemy określić wartości jakimi chcemy się kierować, to pierwszym wyborem jest wybór wartości cywilizacyjnych,  a także celu cywilizacyjnego.

Najbardziej spektakularnymi wartościami cywilizacyjnymi, aczkolwiek mało kto to zauważa,  są słowa Chrystusa:

"JESTEM DROGĄ, PRAWDĄ, ŻYCIEM". 

 Można powiedzieć, że Chrystus określił się w tych słowach jako cywilizacja; żyje w Nim ten, kto wypełnia jego nauki tyczące relacji między jednostką a otoczeniem, a charakteryzują je przykazania miłości.


Porównując cechy Cywilizacji Polskiej z nauką Chrystusa - nie widać sprzeczności i na tych zasadach budowana była Rzeczpospolita. Cała reszta jest otoczką wypełniającą  wskazane wartości cywilizacyjne.


Pozostaje pytanie o cel cywilizacyjny. Tu dosyć łatwo określić ten cel jako rozwój duchowy aż do osiągnięcia stanu świadomości równego Ojcu, co wynika z podstawowej modlitwy, której uczył swych współbraci Jezus.

Nasze relacje społeczne powinny być dostosowane do polskich warunków i wystarczy, aby nie były w sprzeczności z wartościami cywilizacyjnymi.

Pierwszym zaś krokiem jest odrzucenie definicji wskazanych wartości  nadanych im przez obcą nam cywilizację.

członek SKPB, instruktor PZN, sternik jachtowy. 3 dzieci - dorośli. "Zaliczyłem" samotnie wycieczkę przez Kazachstan, Kirgizję, Chiny (prowincje Sinkiang, Tybet _ Kailash Kora, Quinghai, Gansu). Ostatnio, czyli od kilkudziesięciu już lat, zajmuję się porównaniami systemów filozoficznych kształtujących cywilizacje. Bazą jest myśl Konecznego, ale znacznie odbiegam od tamtych zasad. Tej tematyce, ale z naciskiem na podstawy rzeczypospolitej tworzę portal www.poczetRP.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo