Okiem ogrodnika
Rodzina i społeczeństwo, czyli - jak żyć?
72 obserwujących
1172 notki
425k odsłon
162 odsłony

Cywilizacja Polska a ... oczekiwania względem PiS

Wykop Skomentuj8

Czego można oczekiwać w odniesieniu do działań PiS w tej kadencji ?

Przede wszystkim skrystalizowania idei współżycia jaka ma być dążeniem celowym.

W pewnym sensie zostało to już zapowiedziane, wymaga jednak bardziej jasnych i jednoznacznych dookreśleń. Cel jaki wskazano to dobrobyt mieszkańców. Niby proste stwierdzenie, ale niosące za sobą potrzebę wielkich zmian.

Przecież dobrobyt wyklucza BOGACTWO. Bo dobrobyt to możliwość zaspokajania potrzeb na różnych poziomach i to bez konieczności ograniczania potrzeb innych. Bogactwo wymaga rzeszy biednych, aby bogaty mógł „błyszczeć” w tym gronie.

Czyli są to różne paradygmaty dotyczące życia społecznego, a to wymaga wielu, nawet zasadniczych zmian w działaniu instytucji publicznych.

Dlatego zasadniczym pytaniem jakie się w tej kadencji pojawi, to pytanie o wiarygodność PiS względem deklaracji ideowych.

Dotychczasowe transfery społeczne mogą być traktowane jako nieodzowny element walki o głosy wyborców, konieczny z racji demokratycznych reguł umożliwiających rządzenie, ale przy nadmiarze obietnic mogący skutecznie utrudnić realizację dalszych celów rozwojowych.

Co zatem staje się zasadniczym celem obecnej władzy (jeśli wskazany cel nie jest tylko celem pozornym)?

Wydaje się, że najważniejsza jest konsolidacja społeczna, czyli wdrożenie przekonania, że rozwiązania stosowane w Polsce w najlepszy sposób wychodzą naprzeciw wyzwaniom jakie stoją przed polskim społeczeństwem pozwalając na optymalną drogę rozwoju.

Jest to możliwe tylko wraz utożsamieniem się społeczeństwa z poczynaniami władz. Tu zaś oczekiwaniem jest, że władza nie jest od zarządzania społeczeństwem, a od rozwiązywania pojawiających się problemów organizując po temu wspólny wysiłek.

Reszta spraw, jeśli uda się wdrożyć wskazane przekonanie, zależeć będzie od możliwości i okoliczności. Będzie świadczyć o jakości poszczególnych polityków, ale nie rzutować na linie polityczną ugrupowania sprawującego władzę.

Czy są możliwości realizacji tego zamierzenia?

To zależy od jasności uformowania zamierzeń i determinacji przy ich wprowadzaniu.

Druga kadencja wskazuje, że społeczeństwo takiego kierunku oczekuje. Opozycja, której celem jest powrót do władzy opartej na antagonizmach pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi, mimo zaangażowania sił i środków, także spoza granic Polski, nie osiągnęła sukcesu. Dotychczas korzystała z pozostałości uprzednich uprzywilejowań. Jednak coraz to więcej tych przywilejów jest ograniczanych, coraz mniejszy jest transfer środków do grup z nich korzystających. Można się przy tym spodziewać konfliktów między poszczególnymi odłamami w ich walce o zachowanie własnych pozycji – a dla wszystkich już „wisienek” nie starczy.

Efektem będzie znaczne osłabienie opozycji. Obecnie występują jeszcze „medialne” zagrywki przedstawiające rzekomą siłę opozycji i możliwości jej wpływów. To pozory – typowe dla przegranych, którzy swą przegraną starają się pomniejszyć. Bez istotnego wpływu na rzeczywiste możliwości.

Można mieć tylko nadzieję, że część „akolitów” opozycji zrozumie, że dalsze służenie tej grupie nie przyniesie im żadnych korzyści, nawet perspektywicznych. To zaś dodatkowo wzmocni obóz rządzący.

Wskazując ten kierunek należy sobie zdawać sprawę, że trudno jest oczekiwać szybkiego przyrostu dóbr do podziału. Raczej trzeba wskazać, że dóbr może być więcej tylko z racji lepszej organizacji i wkładu pracy obywateli, ale podział tych dóbr będzie bardziej sprawiedliwy.

Z pierwszoplanowych zadań można wymienić reformę sądownictwa. I sądzę, że zmiany powinny przebiegać dwutorowo: pierwszy tor, to dokończenie dotychczasowych. Jednak drugi tor – to całkowita przebudowa i oparcie sądownictwa na zupełnie odmiennych podstawach.

Innym zadanie jest przeformowanie zasad działania uczelni wyższych. Potrzeba światłych ludzi, otwartych na wyzwania świata współczesnego, a obecny system jest ostańcem skamielin tamującym nurty rozwojowe.

Konieczne są też zmiany dotyczące przekazu informacji. Nie można pozwolić na tolerowanie wszelkiego rodzaju obcych wpływów medialnych i to opartych na kłamstwie (fake newsy). Proceder tego rodzaju powinien być szybko i zdecydowanie wytrzebiony bardzo ostrymi sankcjami. Bardzo dużą wagę należy przyłożyć przywracaniu pamięci historycznej – odrzucić wszelkie fałszywe wdrukowania.

Cóż. Czy można wskazać na więcej? Wydaje się, że jeśli wskazane elementy będą wdrażane, to już istotnie zmieni to świadomość społeczną na rzecz budowy społeczeństwa Rzeczypospolitej. Konieczna jest choćby reforma administracji, gdyż obecnie mamy nadmiar urzędników , którzy coraz ściślej zaciskają pętle na szyi społeczeństwa; wskazany kierunek rozwoju zakłada uczestnictwo obywateli w przestrzeganiu ustaleń, a odrzuca urzędniczy nadzór i ingerencję. Są to jednak zadania, które pojawią się wraz ze wzrostem świadomości społecznej.


Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka