Oczywiście całkowite zaskoczenie, ponieważ kard. Robert Francis Prevost nie był na głównej liście papabile. Tak więc potwierdza się zasada, że papieżem zostaje nie ten, którego wszyscy typują. Watykaniści i inni dziennikarze jak zwykle bili tylko medialną pianę. Kto stawiał na niego w zakładach bukmacherskich mógł wygrać niezłą sumę.
Pierwsze wrażenie bardzo dobre. Ewidentnie człowiek skromny, zrównoważony i czujący brzemię odpowiedzialności, ale też naturalny, bo widać było jego wielkie wzruszenie. Wyjątkowe poczucie odpowiedzialności za słowo – wyszedł z przygotowanym przemówieniem, czego nie robili ostatni papieże. Cała ceremonia miała bardzo tradycyjny charakter np. wspomnienie o Matce Bożej. Serdecznie, ale bez egzaltacji. Papież misjonarz – od razu odczuło się jego koncentrację na Jezusie i ewangelizacji. Wspomnienie o Franciszku oczywiście było obowiązkowe i na miejscu. To człowiek środka, ale wydaje się, że nie będzie szedł za nowinkami. Doktor prawa kanonicznego, studiował w Rzymie na dominikańskim Angelicum w Rzymie. Zakonnik starej, tradycyjnej rodziny zakonnej. Z doświadczeniem przełożonego zgromadzenia i ordynariusza. Prefekt Kongregacji do spraw biskupów – realnie bardzo ważnego urzędu mającego zasadniczy wpływ na politykę personalną Kościoła. To wszystko robi wrażenie, że to będzie pierwszy od wielu pontyfikatów człowiek z talentem i doświadczeniem w administrowaniu przy tym jeszcze z dobrą znajomością świata i Kościoła. Wielu zarzekało się, że Amerykanin nie może zostać papieżem, a tutaj wyszli na dudka. Nie jest zdaje się fanem Trumpa, ale miejmy nadzieję, że również nie Kamali. Formował się w latach kiedy Kościół w Ameryce był w chaosie, ale sam nigdy nie podzielał wszelakich rewolucyjnych poglądów. Teraz amerykański katolicyzm jest znowu silny i coraz bardziej „konserwatywny”, co by to nie znaczyło w poprawnościowej nowomowie.
Najważniejszą deklaracją nowego papieża jest wybór imienia. To, że nie wybrał imienia Franciszka jest bardzo mocną deklaracją. Leon XIII był bez wątpienia papieżem reformatorem, otwartym na zmiany zachodzące w świecie i szukającym nowego sposobu obecności Kościoła w społeczeństwie i polityce. Zarazem był wierny tradycyjnemu katolickiemu nauczania: potępiał socjalizm, masonerię i nihilizm. Był autorem pierwszej, nowoczesnej encykliki na tematy społeczne Rerum Novarum dzięki której Kościół mógł uczestniczyć w gorących problemach społecznych tych czasów. Należy jednak pamiętać, że ta encyklika w dużej części zajmuje się bardzo precyzyjnie potępieniem błędów socjalizmu. Papież Leon Wielki żyjący w V wieku był jednym z największych papieży w historii. Wielki teolog walczący z herezjami, organizator życia kościelnego, wytrawny przywódca polityczny – można powiedzieć sztandarowy papież w jego tradycyjnej definicji.
Przed konklawe głosy kardynałów były na tyle ogólnikowe, że trzeba kontynuować wysiłki na rzecz pokoju, troski o stworzenie, synodalności i wspólnoty, nadziei i trzeba być blisko ludzi, że przez chwilę wydało mi się, że purpuraci będą wybierać sekretarza generalnego ONZ, a nie następcę świętego Piotra. Ale pamiętajmy o tym, że konklawe to sztuka wyższej dyplomacji, należy unikać zbyt jednoznacznych wypowiedzi, by zebrać dla kandydata odpowiednie poparcie wśród elektorów o różnych zapatrywaniach. Tak, że z oficjalnych wypowiedzi można by wywnioskować, że w Kościele wszystko jest w porządku, tylko pozostaje kwestia czy najpierw zajmować się uchodźcami czy pingwinami? Inny obraz dają nieoficjalne przecieki: duża część kardynałów, w tym franciszkowych, jest w mniejszym lub większym stopniu zaniepokojona chaosem, który wewnątrz Kościoła pozostawił Franciszek.
I tak czego brat Damian oczekiwałby od nowego pontyfika?
Aby Stolica Święta była znowu jasną latarnią w mrokach i zamieszaniu naszego świata. Abyśmy wiedzieli, że tam możemy szukać Prawdy w pytaniach, które nas nurtują. Chrześcijaństwo jest religią Prawdy, więc w czasach relatywizacji i subiektywizacji wszystkiego chciałbym, aby papież był gwarantem, że Prawda istnieje i aby ją nam wyjaśniał. Aby papież troszczył się o uaktualnianie fundamentu na którym zbudowana jest nasza wiara. Abyśmy idąc na peryferie wiedzieli po co tam idziemy i z czym? Aby papież odbudował u katolików zaufanie do Stolicy Świętej. Aby troszczył się o jedność w Kościele, tak aby niezależnie od kontynentu we wszystkich sprawach była jedna nauka i moralność. Aby Papież jasno określił nauczanie Kościoła na temat LGBT i rozwodników zgodnie ze słowami Jezusa w Ewangelii, całym Pismem Świętym i Tradycją. Aby Papież nie przejmował się jazgotem mainstrimu i odważnie głosił Ewangelię, nawet jeśli to spotka się z nienawiścią. Aby opinia Papieża była tak sama po śniadaniu, jak po obiedzie. Aby rzecznik prasowy Watykanu nie musiał tłumaczyć co papież chciał powiedzieć i co miał na myśli. Aby nie tylko mówił o synodalności, ale przynajmniej słuchał różne opinie. Aby nie wypowiadał się o rzeczach na których się nie zna i nie podejmował arbitralnych decyzji, lecz korzystał z pomocy z różnych fachowców. Aby papież zawsze pamiętał, że przede wszystkim jest namiestnikiem Chrystusa, zarządcą Kościoła, pasterzem owieczek, które Jezus mu powierzył, a dopiero potem światowym liderem, który troszczy się o wszystko i wszystkich. Aby papież da łpoczuć normalnym katolikom, co chodzą co niedzielę do kościoła, starają się żyć po bożemu i zgodnie ze swoją wiarą, że i dla nich jest miejsce w Kościele. Aby nie prześladować katolickich tradycjonalistów. Niech sobie kiedy i gdzie chcą Mszę odprawiają po łacinie, no bo jak to może być, aby walczyć z czymś, co kilkaset lat było w Kościele normą? Aby papież nie uczestniczył w żadnych obrzędach pogańskich, nie wyrażał swojego szacunku wobec ateistycznych ideologii, szczególnie tych, które zwalczają chrześcijaństwo. I jeszcze taka zupełnie osobista zachcianka, aby papież zlikwidował Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka i znalazł kogoś bardziej kompetentnego na miejsce kard. Fernándeza. Pierwsze mało realne, a drugie byłoby dosyć odważne, ale rozsądne.
Nie jestem też przeciw, aby papież był sympatyczny, lubiany przez media i robił sobie ze wszystkimi selfie, pod warunkiem, że nie będzie to kolidować z tym co napisałem powyżej. Módlmy się za Leona XIV i wspierajmy go w niełatwej posłudze. Z ciekawością czekam na jego pierwsze decyzje. Np. gdzie zamieszka w Domu św. Marty czy Pałacu Apostolskim?
br. Damian TJ. Urodzony 1968 Lublin, uczęszczał do liceum Zamoyskiego. Należał do związanego z „Solidarnością” Niezależnego Ruchu Harcerskiego, potem do podziemnego Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. W 1987 wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Gdyni. Zakończył filozofię w Krakowie na Wydziale Filozoficznym TJ (specjalizacja „kultura, estetyka, mass-media, kino”). Praca dyplomowa u bp. Jana Chrapka. Od 1991 pracował w TVP, jako dziennikarz i producent. Przechodzi szkolenie telewizyjne w Kuangchi Program Service – Tajwan. W 1996 wyjechał na Syberię, gdzie organizuje Studio Telewizyjne „Kana” w Nowosybirsku. Korespondent TVP i Radia Watykańskiego. Pomaga w szkolenia dziennikarzy z Europy Wschodniej w „European Center for Communication and Culture” w Falenicy. W 1999 rozpoczyna studia podyplomowe w szkole filmowej w Moskwie. W tym samym roku składa śluby wieczyste. Studia kończy w 2004 filmem dyplomowym „Wybacz mi Siergiej”, który uzyskał liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach http://www.forgivemesergei.com. Wyjeżdża do Kirgizji - praca charytatywna Kościoła Katolickiego (więzienia, domy inwalidów) i prowadzi Klub Filmowy przy Ambasadzie Watykanu w Biszkeku. W 2006 wyjeżdża na południe Kirgizji, pomaga przy zakładaniu nowych parafii w Dżalalabadzie i Oszu www.kyrgyzstan-sj.org . Buduje i kieruje Domem Rekolekcyjnym nad jeziorem Issyk Kul, gdzie co roku przebywa ponad 1000 dzieci (sieroty, inwalidzi, dzieci z ubogich rodzin, dzieci i młodzież katolicka, studenci muzułmańscy) www.issykcenter.kg . Zakłada Fundacje Charytatywną “Meerim Bulak – Źródło Miłosierdzia” i społeczną „Meerim nuru”. Kapelan więzienia - w tym zajęcia w grupie AA. 2012 w Pawłodarze (Kazachstan). 2012-13 w Domu rekolekcyjnym w Gdyni i w portalu Deon w Krakowie. 2013-14 w Moskwie – odpowiada za sprawy finansowe, prawne, organizacyjne i budowlane Instytutu Teologicznego św. Tomasza. Od 2014 pracuje w Radiu Watykańskim w Rzymie. Od IV 2016 pracuje w TVP przy przygotowaniu transmisji z ŚDM. Współpracował z różnymi stacjami telewizyjnymi i redakcjami jako reżyser i dziennikarz. Pisze artykuły między innymi do „Poznaj Świat”, „Góry”, „Gość niedzielny”, Alateia i „Opoka”. 2017-2023 ekonom Apostolskiej Administratury w Kirgistanie, dyrektor kurii, ekonom jezuitów w Kirgistanie, ekonom Fundacji "Meerim Nuru" i Centrum Dziecięcego nad j. Issyk-kul, budowniczy katedry. Obecnie pracuje w Kolegium jezuitów w Gdyni i pomaga Ignacjańskim Centrum Formacji Duchowej. Przewodnik wysokogórski: organizował wyprawy w Ałtaj, Sajany, Tuwę, Chakasję, na Bajkał, Zabajkale, Jakucję, Kamczatkę, Ałaj, Pamir i Tienszan, Półwysep Kolski. www.tienszan.jezuici.pl
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo