Transfer środków z OFE nastąpi na początku 2022 r. Fot. Shutterstock
Transfer środków z OFE nastąpi na początku 2022 r. Fot. Shutterstock
Finanse osobiste Finanse osobiste
739
BLOG

Pieniądze z OFE trafią do IKE lub ZUS. Ty zdecydujesz

Finanse osobiste Finanse osobiste Emerytury Obserwuj temat Obserwuj notkę 45

Otwarte Fundusze Emerytalne istniały od 1999 r. Przez inwestowanie na giełdzie miały być sposobem na wyższe emerytury niż te wypłacane przez ZUS. 

Zgodnie z decyzją rządu OFE zostaną całkowicie zlikwidowane, a znajdujące się na nich środki o wartości ok. 150 mld zł trafią na na indywidualne konta emerytalne (nowe IKE) lub - jeśli taką podejmiemy decyzję - do ZUS. 

Historia OFE

W ciągu blisko dwudziestu lat do OFE zapisało się niemal 16 mln Polaków. W szczytowym momencie fundusze emerytalne zarządzały ponad trzystoma miliardami złotych.

Po zmianach z 2014 r. wprowadzonych przez rząd Donalda Tuska ponad połowa środków zgromadzonych w OFE trafiła do ZUS - na specjalne subkonto funkcjonujące obok normalnego konta i inaczej oprocentowane. Była to część środków OFE ulokowana w państwowych obligacjach.

W lutym 2014 r. wprowadzona została dobrowolność w kwestii przekazywania przyszłych składek do OFE. Obniżone zostały również opłaty pobierane przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne, które zarządzały środkami OFE.

W czasie pierwszego tzw. okienka transferowego, od początku kwietnia 2014 r. do końca lipca 2014 r., członkowie OFE mogli podjąć decyzję w sprawie przekazywania do OFE przyszłej składki emerytalnej.

Zdecydowali wówczas, czy chcą, aby ich składka w całości trafiała do ZUS: na indywidualne konto (ok. 60 proc. składki) i na subkonto (ok. 40 proc. składki), czy w większości do ZUS (85 proc. składki), a w części do OFE (15 proc. składki). W OFE zdecydowało się zostać ponad 2 miliony osób.


OFE, Salon24

Likwidacja OFE

W OFE pozostała część oszczędności, powiększona o kolejne składki, ulokowana w akcjach spółek notowanych na giełdzie. Obecnie to ok. 150 miliardów złotych. Obecnie w OFE jest ok. 15,4 mln członków, a średnie saldo na rachunku wynosi 9 689 zł.

Likwidację OFE rząd Zjednoczonej Prawicy zapowiedział już w 2016 r. Termin był przekładany. W marcu 2021 r. decyzja zapadła - środki zostaną przetransferowane na początku 2022 r. - automatycznie na indywidualne konta emerytalne. Każdy ubezpieczony będzie mógł od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 r. zdecydować, czy pieniądze mają pozostać w nowym IKE czy chce je przenieść do ZUS. 

Aby przenieść środki z OFE na konto ZUS konieczne będzie złożenie specjalnej deklaracji. Gotówka zostanie zapisana na podstawowym koncie emerytalnym w ZUS, a aktywa takie jak akcje i obligacje, trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Środki te będą uwzględniane przy obliczeniu przyszłej emerytury z tego źródła.

Jeśli nie złożymy oświadczenia, środki te z automatu trafią na IKE. Z przenoszonej sumy zostanie pobrana tzw. opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc. wartości środków. Jak wynika z informacji przekazywanych przez rząd, opłata ta musi zostać pobrana, gdyż emerytury wypłacane przez ZUS są opodatkowane, a pieniądze wypłacane z IKE po osiągnięciu wieku emerytalnego już nie.

Opłata przekształceniowa pozostanie w systemie emerytalnym - zasili Fundusz Ubezpieczeń Społecznych - i nie będzie można wykorzystać ich na inne bieżące cele. Wszystkie zgromadzone środki w IKE będzie można wypłacić od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego. Co więcej, przeciwnie do środków zgromadzonych w ZUS, będą one podlegały dziedziczeniu. 

BG


Blog o finansach osobistych prowadzony przez zespół Salon24. Tematyka: finanse osobiste, budżet domowy, oszczędzanie, podatki, emerytura. Zapraszamy też na stronę tematu Oszczędzanie na przyszłość.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo