Wnioski o 500 plus można składać od 1 lutego 2021 r.
Wnioski o 500 plus można składać od 1 lutego 2021 r.
Finanse osobiste Finanse osobiste
343
BLOG

Wniosek o 500 plus na 2021 i 2022 - rusza nabór

Finanse osobiste Finanse osobiste 500 plus Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Każdy, kto w tym roku chce nadal otrzymywać dodatek na dzieci 500 plus, musi złożyć nowy wniosek. Przyjmowanie wniosków rusza 1 lutego.

W 2020 roku z powodu pandemii COVID-19 wszystkie dotychczasowe wnioski zostały automatycznie przedłużone. Dokumenty trzeba było wypełniać tylko w przypadku, gdy ktoś starał się o świadczenie na nowo narodzone albo przysposobione dziecko. W tym roku każdy rodzic musi już sam pamiętać o złożeniu wniosku.

W tym roku następuje ważna zmiana. Zmieniają się okres świadczenia i termin składania wniosków. Od 2021 r. prawo do świadczenia "500 plus" będzie ustalane na rok - od 1 czerwca do 31 maja następnego roku.

Nowe wnioski o 500 plus trzeba więc złożyć na okres od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r. Będzie to można zrobić już od jutra, czyli od 1 lutego 2021 r. Wnioski będzie można je składać drogą elektroniczną, przez bankowość elektroniczną, system Empatia lub system PUE ZUS. Wnioski w formie papierowej będzie można składać dopiero od 1 kwietnia.


Jeśli złożymy kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia, świadczenie otrzymamy już w czerwcu. Wnioski złożone od 1 do 31 maja oznaczają wypłatę świadczenia w lipcu z wyrównaniem od czerwca. Jeżeli zaś złożymy wniosek o 500 plus od 1 do 30 czerwca, wypłata nastąpi w sierpniu z wyrównaniem od czerwca.

Uwaga! Złożenie wniosku po 30 czerwca oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

- Miesiąc w miesiąc 6,6 mln dzieci otrzymuje to świadczenie. Do tej pory przeznaczyliśmy na to 134 mld złotych. To inwestycja w kapitał ludzki i podniesienie godności polskiej rodziny – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Szefowa MRiPS podkreśliła, że "Rodzina 500 plus" to program, który "od kilku lat zmienia na lepsze życie polskich rodzin, a w dobie pandemii stał się gwarantem bezpieczeństwa dla wielu z nich".

Program "Rodzina 500 plus" zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Długi okres finansowania – trwający od narodzin dziecka aż po osiągnięcie przez niego pełnoletniości – powoduje, że rodzina może otrzymać w sumie aż 108 tys. zł wsparcia na jedno dziecko. 

ja


Blog o finansach osobistych prowadzony przez zespół Salon24. Tematyka: finanse osobiste, budżet domowy, oszczędzanie, podatki, emerytura. Zapraszamy też na stronę tematu Oszczędzanie na przyszłość.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo